Olipa hyvä että tuosta mopon kiilauksesta on video tallenne.
Meidän "aina luotettava" poliisi vaihtaa kertomusta tapahtumista jatkuvasti ja puolustaa omiaan, muttei ota kantaa sosiaalisessa mediassa mopo pojan puolesta vaikka siellä on toivottu jopa kuolemaa.
Isompi huoli on poliisin maalitus.
Jos video todistetta ei olisi, niin tää heikkopäinen poliisi ei olisi mitään virhettä poliisin mielestä tehnytkään, mutta nyt eivät pääse kiemurtelemaan pois tilanteesta kun pitävä todiste
Meidän "aina luotettava" poliisi vaihtaa kertomusta tapahtumista jatkuvasti ja puolustaa omiaan, muttei ota kantaa sosiaalisessa mediassa mopo pojan puolesta vaikka siellä on toivottu jopa kuolemaa.
Isompi huoli on poliisin maalitus.
Jos video todistetta ei olisi, niin tää heikkopäinen poliisi ei olisi mitään virhettä poliisin mielestä tehnytkään, mutta nyt eivät pääse kiemurtelemaan pois tilanteesta kun pitävä todiste
Vastaukset 114
Vanhimmat
Tuon kiilaajapoliisin on täytynyt seota päästään kun tuollaista meni tekemään..
Päästä on sekaisin, jos rikko lakeja ja sääntöjä. Kun rikkoo lakia, niin siitä tulee sitten seuraamuksia. Voi voi, lainrikkojan oma moka.
Tuon mopoilijan on täytynyt seota päästään kun uhmaa lakia poliisi toimi oikein. Räkänokat on saatava kuriin uhmakkaita lökäpöksyjä. Miksi poliisia syyllistetään sehän on mopopojan syy. Kerran mopo poika vittua saneli sanoin olet sen näköinen et edes tiedä mikä värkki on vittu siihen loppui uhma. Kerralla nolostuttaa hihhh
Vai sattuiko ajovirhe tai levityksen loppuminen nopeasti yllätti jne...
Olisihan se mopopoika voinut vaikka jarrutella heti alkuunsa kun pillit soivat ja huomasi auton lähteneen perään, näin ainakin mopopojan olisi pitänyt toimia.
Vanhemmat on sekaisin päästään kun viritetään jonnen mopo äärimmilleen.Ei olla kiinnostuneita missä jonne menee tai mitä tekee.Ei osata hävetä lapsensa käytöstä.Lapsi ei itse ymmärrä omaa hölmöyttään.Puhelin vaan vanhemmilta yöksi kiinni ja nukkumaan.Kai se kullanmuru sieltä aamuun mennessä kotiin tulee.Tai mielellään ei niin saa vanhemmat omaa aikaa.Se on sitä nykyajan lapsen kasvatusta.
Mikset itse hae poliisiksi ja näytä mallia miten asiat hoidetaan.
Edes punainen pysäytysvalo Ei palanut!
Adrenaliininarkkeja Suomessa riittää!
Myös poliiseina.
Kyseessä tapon yritys sillä oli vähällä ettei poika kuollut.
Ei tuota poliisia kiinnostanut pätkääkään vaikka mopopoika olisi menettänyt henkensä.
Syyte tapon yrityksestä on oikea rikosnimike.
olisko edes tajunnut mitä se punainen valo tarkoittaa
Hyvä että poliisi ottaa lakia rikkovat kiinni.
Raivoisa pako , miksi?
Kolme vilkaisua taakse, miksei pysähdy?
ja ojassa on tolppa.
Se kiilaajapoliisi vasta lakia rikkoi!
Rikosnimikkeet koventuivat kiilaajapoliisin osalta.
Hyvä että pysäytti pojan tappokoneen selästä noinkin turvallisesti.
Juurisyy on kuitenkin mopoilijan. Jos mopoilija olisi noudattanut yhteiskunnan sääntöjä ja lakeja, niin poliisi ei olisi lähtenyt perään.
Varsinkaan se poliisi ei noudattanut yhteiskunnan sääntöjä. Häntä epäillään ainakin törkeästä vammantuottamisesta, törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja virkavelvollisuuden rikkomisesta.
Tuo hullu poliisi se vasta tappokone on! Pari metriä enemmän niin tuo mopopoika olisi murskaantunut tuohon merikonttiin ja kuollut saman tien.
'...oli vähällä ettei poika kuollut'. Voi teitä suomen kielen raiskaajia. Poikahan ei kuollut.
'Syyte tapon yrityksestä on oikea rikosnimike.' Syyte tapo yrityksestä ei ole rikosnimike. Voi laittaa syytteeseen tapon yrittämisestä, tai rikosnimike voi olla tapon yritys.
Painu vittuun että kun rikkoo lakia niin sinut voidaan tappaa ollaanko ihan USAn jäljillä
Kyllä ja korvaukset ja pomiidi pitää erottaa
Kyllä osoittaa tuolta poliisilta ihan täydellistä piittaamattomuutta ihmishengestä kun tuollaista teki.
Oli vain enintään puolesta metristä kiinni ettei tuo poika olisi murskaantunut tuohon merikuljetuskonttiin.
Mitä muuta Turkuun kuuluu?
Edes Yhdysvalloissa ei tuon mopopojan tapauksessa voitaisi toimia noin vaan poliisi saisi kovat syytteet ja joutuisi maksamaan isot korvaukset.
Niin tai poliisin joka yritti tappaa mutta sun kusipää.mielestä jos ajat ylinopeutta saa ajaa päälle tai miksei tapa
Mee helvettiin
Oot sä viisas kusipää
Ei muakaan olisi kiinnostanut pätkääkään.Nasta lautaan jonnet hautaan.
Poliisituomari syrjäyttää tuomarin
------------------------------------------
Tuusulan päälle ajon selvittelyssä ja poliisin syytteen esittelyssä, tuomioistuimen päälliköksi kiilaa poliisituomari.
Hän on tuomari, joka on poliisi, toisin kuin tavallinen tuomari, joka ei ole poliisi.
Yhteiskunnalliset virat jakautuvat kohdassa ammatti ja poliisi tai pelkkä ammatti.
Muu kuin poliisi voi olla sotilas ja ammatti.
Tavallinen poliisi saa kolme päivää ennen Tuusulan päälle ajaja poliisin oikeudenkäyntiä tekstiviestin, että hänen työnsä tulee hoitamaan poliisituomari, koska asia on vaativa, eikä sovellu tavalliselle tuomarille.
Tuomari juo kahvia lasittunein silmin kotona.
Yhteiskunnalliset väännöt ovat tuttuja.
Yksi ehto työpaikan saamiselle on hyväksyä kaikki virkakoneistomaisuus.
Poliisituomarin valinta jätetään tällä kertaa julkistavaksi viimeiseen hetkeen.
Oikeussalin läsnäolijat huokaavat kovaa kun näkevät poliisituomarin edessä.
Mielenkiintoista.
Mitali poliisille.
Poliisi toimi reippaasti.
Sekunnin viive ja rikollinen olisi päässyt pakoon.
Metri-kaksi enemmän niin tuo 15-vuotias mopopoika olisi murskaantunut merikontin kulmaan ja menettänyt henkensä!
Tapon yritys.
Syyte tapon yrityksestä poliisille!
Teini ajaa laittomalla mopolla ilman vakuutusta. Teini tietää tämän varmasti.
Tuon ikäisellä ei ole rahaa ostaa mopoa vaan "pappa betalar". Vanhemmat tietävät varmasti, ettei mopossa ole kilpiä eikä vakuutusta ja se on viritetty.
Miten tälläinen saadaan kuriin kun kukaan ei välitä.
Uutisoidaan paljon mopojen vaarallisesti liikennekäytöksestä ja häiriöistä. Miten tähän voidaan puuttua laillisesti kun siihen ei ole mahdollisuuksia.
Uutisoidaan paljon?
Nää jepet käyttää mediaa propakanda kanavana saavat siellä vakoisen mustaksi verrokkina voi käyttää putinia...liekkö jepen idoli
Oletat asioita. Vanhemmat eivät välttämättä tiedä mitään. Joku romu mopo on vaikka ostettu kaverilta ilman, että "pappa betalar", tai että mamma tai pappa edes tietävä.
Huonot vanhemmat ei ole kiinnostuneet juurikin romusta pihalla varmistamalla sen olevan kunnossa valoineen,jarruineen yms.Ja olevan kiinnostunut millä rahoilla ton ikänen ostelee mopoja ja löpöjä kun vanhempien.Toisekseen noin nuori pyörii kodin ulkopuolella ilta/ yöaikaan.Luulis kiinnostelevan mitä tekee,kenen kanssa ja missä.
KäYppäs ajamassa päivä mopolla nykyliikenteessä niin voipi asenne autoilijoihin muuttua. Rattiraivoisia vilisee.
Just.
Tämä pentu on rikolline ja nää pennut pitää koko yhteiskuntaa pilkkanaan. Poliisin pitäis vain puhua näille idiooteilleo.
Joopa joo. Tosi kova rikollinen kun kyse 15-vuotiaasta mopopojasta, joka ajaa ilman kilpeä.
Missä ihmeen pullossa sinä olet kasvanut?
Laiton mopoilu saadaan helposti kuriin jos eduskunta tekee mitä sen tulee tehdä !
Eli, koventaa rangaistuksia, jotka liittyvät mopojen laittomiin muutoksiin sekä myöskin koventavat vanhempien rangaistuksia näissä asioissa !
Eikö olekkin yksinkertaista !
Jaa, se on noin yksinkertaista.
Kas, kun meidän päättäjämme eivät ole tajunneet noin yksinkertaista asiaa.
Asennevammaa ja tyhmyyttä on vaikea kriminalisoida.
Laiton mopoilu saadaan helposti kuriin jos eduskunta tekee mitä sen tulee tehdä !
Eli, koventaa rangaistuksia, jotka liittyvät mopojen laittomiin muutoksiin sekä myöskin koventavat vanhempien rangaistuksia näissä asioissa !
Eikö olekkin yksinkertaista !
Olet....yksinkertainen.....🤣🤣🤣
Samalla voi kriminalisoida nuoruuden.....
Ei auta.
Video näytettiin Britannian uutisissa ja lehdistö kertoi laajasti tapauksesta. Poliisin toimintaa on ihmetelty suuresti. Ollaanko nyt ylpeitä yhden taitamattoman poliisin teosta?
Kyllä👍
Olemme ylpeitä poliisin jämäkästä toiminnasta 💪
Meni maine suomen poliisilta.
Tapon yritys.
Poliisi pysäytti nuorisorikollisen.
Se on poliisin työtä!
Hyvä näin!
Poliisin pitäisi noudattaa lakia virkatehtävissään.
Aika raskaat syytteet tulossa tuolle kiilaajapoliisille.
Tuo poliisi se tässä rikollinen on!
Erittäin hyvä, että poliisi puuttuu rikolliseen toimintaan. Normaalistihan täällä Suomessa lähinnä silitellään päätä.
Ja erittäin hyvä myös, ettei sattunut pahemmin.
Oli oikein hyvä esimerkki siitä, että kannattaa olla lainkuulijainen. Silloin ei kovin herkästi joudu tekemisiin poliisin kanssa.
Ei kannata paeta laittomalla vehkeellä 90 km/h.
Eräässä puolueessa on paljon tuomittuja rikollisia, miksi rasisteja ei saada kuriin sekin on rikos.
Kuka sitten edustaisi rikollisia eduskunnassa? Kansanedustaja edustaa heitä, jotka häntä äänesti. - Sarkasmia(ko)
SDP:llä on kymmeniä ollut.
Nuorten mopomiitit ovat noin yleensä harmiton ilmiö. Toki aina löytyy laittomuuksia kun hakemalla hakee.
Miittien ongelmana on ne sosiaalivirastolliset ylimääräiset viipottajat jotka ovat aina pilaamassa toisten iloa. Ovat "pelastamassa nuoria kadulta". Oikeasti viipottajat vain etsivät ongelmilleen uutta osoitetta. Nyt "pelastetaan" nuoria, joskus vanhuksia, kissoja, koiria, jne. Lopulta kiusan kohteeksi joutuu kaikki paitsi viipottaja itse.
Elä ja anna toisten elää.
Laittomat mopomiitit ovat laittomia.
Hakemalla hakee... heh... viritetty mopo on laiton. Montako vakiomopoa edes löytyy noista miiteistä. Löytyykö edes ainuttakaan?
Mopomiitistä saa hakemalla hakea mopoa.Rekisteröimättömiä ja vakuuttamattomia moottoripyöriä paikalla on runsaasti
Sepä ja moni kulkee 100 km tunnissa.
Tulevia lainrikkojia.
"Villit viipottajat" on vaan poimittava pois joukosta. Ei kannata tuomita koko mopoiluyhteisöä. Suurin osa heistä ajattelee kuitenkin terveellä järjellä, eikä itse lähde kokeilemaan tuuriaan poliisia vastaan.
Nyt pitäisi painottaa vanhempien VASTUUTA asiassa. Jos kerran vanhempien vastuulla on pitää pentunsa kurissa, niin heille roimat sakot aina kun pentu virittää moponsa ja ajelee sillä.
Kunnon sakkorangaistus vanhemmille pakottaa heidät valvomaan pentujansa.
Se on varma keino lopettaa tuo mopovillitys että kunnon kansalaiset saa asua rauhassa
Härikkö mopoilijat saa sitä mitä tilaa.
Tuo oli teollisuusalueella.
Mielestäni se oli naispoliisilta hieno taklaus näkyy hidasteessa, mopopoika on syyllinen, jos älyn geenit on mitä on niin mopo poika voi syyttää vanhempiaan.
No se naispoliisi saa tuosta "hienosta taklauksestaan" linnatuomion.
Tapahtumat tarketuvat ja alkuun julkaistut tiedot eivät olleet kuin tuon yhden videon tulkintaa ja sehän ei kerro kaikkea.
Eikö mopoilijalle annettu mahollisuus (vilkuilla) pysähtyä, yleensä vilkut tarkoittaa, että on pysätymis ilmoitus.
Terv. Tässä tapauksessa poliisin puolta.
Puuttui se punainen pysäytysvalo Kokonaan!
Se ämmä yritti tappaa tuon mopopojan!!
Mopomies kiihdytti koko ajan.
Rikollista pakenemista.
Mitä oli tunnollaan?
Kyse oli pikkupojasta eikä mistään rynnäkkökivääri käsissään pakenevasta huumemiehestä!
Eipä syttynyt punavalo korvienkaan välissä. Postimerkkiä hieman suuremmasta peilistäkö pitäisi tärinässä jopa nähdä jotain ? Hälytysräikän ääni kuuluu hyvin kypärän sisään. Mopojonne tiesi tasan tarkkaan, mistä on kysymys. Poliisi toimi rajusti. Toivottavasti nyt moni oppi jotain ko.tapauksesta 🙏
Ei sillä kiilaajapoliisilla ollut kuitenkaan oikeutta tehdä mitään tuollaista, koska tuon poika ajoi pelkästään ylinopeutta ja häneltä puuttui moposta kilpi, mutta häntä ajettiin takaa kuin Osama bin Ladenia tai Pablo Escobaria. Ihan järkyttävää!
Kaikkeen syyllisiä ovat vajakkivanhemmat jotka eivät ole kasvattaneet lapsiaan.
Taidat olla kokemusasiantuntija....?🤣🤣🤣
Taidat olla vajakki...Toivottavasti et lisäänny😁
Vanhemmat eivät välttämättä tiedä, mitä jälkikasvu milloinkin tekee. Vanhemmat eivät lapsensa vierellä kävele kellon ympäri ja jokaisena viikonpäivänä.
Juuri siksi pitääkin kasvattaa lapset😃👍
Ilmeisesti uusavuttomat vajakit ovat kasvattaneet lapsensa vääryyteen...
Sinäkö et koskaan tehnyt sellaista, jonka vanhemmat kielsivät? Taidata valehdella aika lailla.
Olet ilmeisesti poliisin vanha tuttu😁
Ei nuoruutta voi kieltää tai kriminalisoida.
Tosin en hyväksy kaahailuakaan.
Vain uusavuton vajakki kirjoittaa noin hölmöjä!!!🤣🤣🤣
Muista sitten olla häiritsemättä poliisia kun sulta varastetaan jotain tai mopo/ bemarijonne ajaa kylkeen/ perheesi päälle.
Nyt pitäs saada selville missä kiilaajapoliisi nyt työskentelee. Jotta saadaan kiilaaja vastaamaan tekokista,PERKELE AMMUTAAN SE
Kehitysvamma ei tartu, mutta asennevamma periytyy. Mistä mahdat olla omasi perinyt, kun tappaminen pyörii mielessä?
Tosiaan poliisi tappoi kehitysvammaisen miehen Taserilla just äskettäin!
Tuusulan kiilauksesta epäillyn poliisin rikosnimike koveni
Tuusulassa mopoilijan kiilannutta poliisia epäillään nyt törkeästä vammantuottamuksesta.
Kyseistä poliisia epäillään myös törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta sekä virkavelvollisuuden rikkomisesta.
Lähde: https://yle.fi/a/74-20241386
Minun mielestä oikeampi rikosnimike olisi tapon yritys. Tuo 15-vuotias mopopoika oli vähällä lentää pää edellä merikonttia päin ja siinä olisi lähtenyt henki.
Tuo kiilaajapoliisi ei välittänyt pätkääkään siitä miten tuolle mopoilijalle käy --> wanton disregard of human life.
Se oli murhayritys.
Jos tarävis kiilaa vahingossa tunnuksettoman poliisi moottoripyörän päin aitaa ja merikonttia on syyte aina murhayritys!
Ai ku kiva Mode manipuloi tekstiä.
Tavis.
Jos mopoilija ei olisi lähtenyt pakoon ja olisi muutenkin noudattanut lakeja ja sääntöjä, niin poliisi ei olisi puuttunut mitenkään. Mikä on syy ja mikä seuraus, on syytä pitää mielessä. Juurisyy on mopoilijassa.
Ei se oikeuta kuitenkaan tapon yritykseen.
rikolliset menee yleensä pakoon
Tuo on totta.
Varkaat sama juttu.
Paniikkihäiriöiset poikkeus.
Tiedän kaksi jotka kolaroi säikähdettyään.
Toinen törmäsi vastaantulevaan suoralla kadulla toinen käänsi rekan kylkeen kovassa vauhdissa motarilla.
Pennun kuva lehteen ja vangempien myös.Ei paljon välitetä mitä kersat tekee kylillä.Ajellaan tappovehkeillä.Poliisille kunniamerkki!
Eiköhän tuo poliisi saa kunniamerkin sijasta linnatuomion ja potkut..!
Lappuliisa eläkeikään asti👍.
Et ole viissiin ollut ikinä nuori....tai sitten et vaan muista....?🤣🤣🤣
Päivittäin näen kun nuoriso kuvaa poliiseja työssään,huurelee loukkauksia.Mihin tämä maailma on menossa.Ei ole naisia ja miehiä vaan henkilöitä.Kaikki johtuu siitä kun lapsilla ei ole rajoja.Vanhemmat tekevät pitkää päivää ja vkl iatutaan baarissa.Kuljetaan vieraissa.Maailma on sekasin.
Poliisin oltava läsnä lasten ja nuorten arjessa jo tarhalla eskarissa ja peruskoulussa jne.
Oikeus oppi jo alasteelle oppiaineeksi. Ei kyttäämällä ja kyyläämällä.
Nassikka on koko jupakan ainut tahallinen aiheuttaja
Joo, jos ei olisi lähtenyt pakoon ja olisi muutenkin noudattanut lakeja ja sääntöjä, niin poliisi ei olisi puuttunut mitenkään. Mikä on syy ja mikä seuraus, on syytä pitää mielessä.
Seuraukset sitä vasta tuolle kiilaajapoliisille tulevat: törkeä vammantuottamus, törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, virkavelvollisuuden rikkominen.
Linnatuomio ja potkut.
Sekopääkyttä!
Ei ollut vaan tuo kiilaajapoliisi, joka yritti tappaa tuon 15-vuotiaan mopopojan.
Tuon poliisin on täytynyt seota päästään kun tuollaista teki!
Siis kun tuota videota tarkemmin katsoo niin ei ollut kuin joidenkin kymmenien senttien päässä ettei tuo mopopoika olisi murskaantunut tuon merikuljetuskontin kulmaan.
Siis on ihan sattumaa ettei menettänyt henkeään.
Ei ollut vaan koko jupakan tahallinen aiheuttaja oli poliisi, sillä eihän tuo takaa-ajo ollut kestänyt kuin muutamia sekunteja. Ei tuollaista taklausta olisi saanut tehdä edes jollekin vaaralliselle pakenevalle rikolliselle kuin takaa-ajon jo jonkin aikaa jatkuttua, sillä hänellekin olisi pitänyt antaa aikaa huomata poliisi ja pysähtyä.
Vielä kun on kysymyksessä 15-vuotias mopopoika, joka käytännössä on vielä lapsi, niin osoittaa täydellistä piittaamattomuutta nuoren ihmisen hengestä tuon kiilaajapoliisin toiminta. Eihän tämä "takaa-ajo" ollut kestänyt edes kuin muutaman sekunnin.
Totta puhut
Totuushan on että mitään ei olisi tapahtunut jos tää mopopoika ei olisi päättänyt ajaa kilvettömällä ja viritetyllä mopolla.....poliisin toiminta näyttää lievästikkin sanottuna ylilyönniltä, vaikka ymmärrän kyllä että poliisillakin voi mennä hermot. Voi olla että kun ei nyt käynyt tuon pahemmin, ja jos poliisi ei saa tuosta tuomiota niin mopopojat vähän miettii kannattaako lähteä karkuun....pahimmassa tapauksessa tuo poliisin toiminta lisää vaan tuota poliisien haastamista! Mopopojat on aina olleet tuollaisia, mitä nyt itse muistan viiskymppisenä, mutta viritysaihiot ovat kyllä muuttuneet huomattavasti turvallisemmiksi kun 35v sitten.....
Tapon yritys -syyte poliisille tuosta kiilaamisesta pitäisi antaa.
Linnaa ja potkut!
Valitettavasti poliisit ei ehtineet pysäyttää Ylämyllyn poikaa näin turvallisesti.