Clion 1,2 litrasen säteilylämmittimen ongelma

Arvoisat Cliolaiset
Minulla on nyt jo toinen säteilylämmitin joka on mennyt epäkuntoon ennen kuin olen sitä edes päässyt talvella käyttämään. Olemme tulleet siihen tulokseen että kun se säteilylämmitin on siinä lohkossa kiinni, niin moottorin lämpö esim vaikka nyt kesällä on noussut sinne lämmityksen ylärajoille tietysti kun autoa käytetään. Niin tuo lämpö säteilee myös siihen säteilylämmittimeen vaikkei ole tietystikkään käytössä.
Se on alumiinivalua ja lämpiää ja laajenee tietysti sitä vastuslankaa enemmän ja vetää sen poikki... näin epäilemme. Mulla ei ole yhtään niitä purettaviksi kun olen saanut kaikki takuuseen ja ovat palautettu liikkeeseen. Mutta nyt loppu niiden vaihtaminen minun puolesta...jokin erä motonetissä ....ja en yhtää enää rupea asentelee ja pyydellä jotain nostopukkia lainaksi.
Vaan kysymyksenä, että onko tuttu vika ja oletteko vaihtaneet sen säteilijän pois ja tilalle moottorilämmitin vesiletkun väliin ....ja kenties onko kokomuksia minkälainen on teillä toiminut. Mitään hatusta vetoa en kokeille.
Siis mitä on asennettu vai olenko ainut joka tappelee moottorimallin 1.2 TCe 120 (KHAU ) H5F kanssa tässä asiassa.
Moottorilämmittimestä TT-Thermo 1000XC olisin myös kiinnostunut kuulemaan

4

<50

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jäänyt laittamatta piitahnaa pintakiinnityslämmittimen ja lohkon väliin? Kas kun se sun "säteilylämmittimesi" on oikeasti pintakiinnityslämmitin.

      TT-thermosta on kokemusta. Kiva laite sen kuukauden ajan, minkä toimi. 1000 W mallilla sai 1,4 l pannun lähes normaaliin käyntilämpöön. Sitten alkoi vikavirtasuoja laukomaan... ilmaisesti tiivisteet petti ja laite "kusi saappaaseensa". Ei mitenkään harvinainen vika näissä. Maahantuoja sitä mieltä, että aina ja poikkeuksetta asennusvirhe = ei tarvi korvata yhtään mitään, koskaan, ikinä.

      Tätä vuotovikaahan näissä TT-thermoissa ollut ja silloin & tällöin tulee markkinoille tullut uusi malli, joka väittää korjavansa sen edellisen mallin vuoto-ongelmat... joita tietenkään ei myyntipuheiden mukaan ollut... ennen kuin julkistettiin se uudempi malli, joka korjaa edelisen mallin olemattomat viat ;-D

      Jos letkulämmitintä haluat kokeilla, niin niitä saa sekä Defalta että Calixilta. Yleisemallisena. Katalogit tottakai tarjoaa pelkästään 250-300 W pintakiinnitysmalleja.

      Letkulämmittimen kanssa on sitten pieni riski, ettei neste kierrä kunnolla = moottori ei lämpene tasaisesti ja tulee käynnistysongelmia, kun lämpötila-anturit antavat ristiriitaista tietoa. Pumppukiertoisen lämmittimen kanssa tämä riski on pienempi ja lämmitystehokin on parempi.

      Jos ei tilanne ole pariin vuoteen muuttunut, niin Calixilta saa myös kiertopumpun. Eli pitää siis asentaa letkulämmitin + erillinen kiertopumppu. Pumppu toimii 12 V jännitteellä, mutta sen mukana tulee 230/12 V virtalähde, joka asennetaan Calixin johtosarjaan. Pumppu siis käy aina, kun letkulämmittimelle tulee 230 V

      Calixin letkulämmittimetkin ovat lämpötilan mukaan säätyvällä PTC vastuksella toteutettuja. Pumppukierto jäähdyttää lämmitintä vapaakiertoa tehokkaammin, minkä vuoksi lämmitysteho nousee niemellistehoa suuremmaksi. Ulkomuistista tyyliin 500 W letkulämmitin toimiikin 700 W teholla, kun sen kytkee pumpun pariksi.

      Ihan uusimmissa (Euro 6) autoissa myös EU lainsäädännön typeryys. Auton pitää sytyttää moottorinvikavalo, jos kuski on harrastanut laittomuuksia = esilämmittänyt moottoria! Eli jos pitkään seisseen auton jäähdytysnesteen lämpötila > ulkolämpötila, pitää vikavalon syttyä, vaikkei mitään vikaa oikeasti olekaan. Autoon saattaa olla saatavilla softapäivitys, jolla tämä typeryys poistetaan

      Syynä em. typeryyteen, kuten kaikkeen muuhunkin, on Saksa. Siellä sähköntuotanto on kaikesta viherhypetyksestä huolimatta niin saastuttavaa, että moottorin esilämmitys sähköllä tuottaa suuremmat CO2 päästöt kuin kylmäkäynnistys!

      Suomessa on suurta typeryyttä jättää esilämmitys käyttämättä.

      • Kiitos vastauksestasi anonyymi.
        Pastaa oli kyllä välissä tietysti...ja jos luit oikein kirjoitukseni en ollut käyttänyt vielä kertaakaa ko. säteilylämmitintä. Tämän viimeisen asensin kuukausi sitten kun edellinen ei talvella toiminut päivääkää (olis siten jo rikki , ennen kuin kytkin siihen sähköä)
        Ajattelin silloin että minkäköhän takia se juuri kesällä asennettu ei toimikaan. No nyt sitten vaihdoin ja mittasin vastusarvot ja että tehoa menee vastukseen. noin kymmen sekunnin koe....ei siis ollut missää pitkässä testissä. Viimeviikolla auton pesun yhteydessä ihan piruuttani kokeilin että toimiiko se vielä... eipä toiminut ja piuhat ovat kiinni.
        Siksi nyt kaipaan muutosta.

        Noissa uusissa mainitsemasi lämmittimissä täytyy olla pumppu mukana...muuten tulee niitä varoituksia ja käynnistysongelmia pistemäisistä lämpötiloista Eculle
        Vai ...sisäisi vuotoja .... onko siitä jo vuosia kun * anonyymi*käytit vai ihan tuore juttu

        Miten muilla ...kiitos jo etukäteen jos ehditte vastailla


    • Anonyymi00002

      sen siitä saa kuin percereikävehe relluromun ostaa kohta oot niuvassa

    • Anonyymi00003

      Löydät apua niuvasta sielä on muutkin renuajat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      113
      1403
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      525
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      101
      485
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      468
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe