Mitä kautta kannattaa yhdistää piuha stereoista tietokoneelle että saisi mahdollisimman puhtaan lopputuloksen.
Yritin äänittää (audacityllä) musaa yhdistämällä johto vahvistimen 3,5mm kuulokeliitännän kautta tietokoneen mikrofoniliitäntään, mutta lopputuloksenan oli musiikin taustalla kauhea hurina ja kohina..
Pitääkö ostaa Rca-3,5mm adapteri ja yhdistää vahvarin tai kasettidekin rca-liittimeltä tietsikan mikrofoniliittimeen vai miten ?
C-kasetin digitointi?
4
<50
Vastaukset 4
- Anonyymi00001UUSI
Mikrofoni-liitin on huono vaihtoehto, koska siinä kohina korostuu line-in liitin on parempi. Toisekseen läppäri on parempi kuin pöytäkone, mikäli maahurina on ongelma - ei tosin pitäisi olla, jos maadoituspisteet on yhdistetty.
Joskus sai marketeista usb-väylään yhdistyviä "korvalappustereoita". Niissäkin oli hurinaa, mutta myös patteri-käyttö vaihtoehto, mikä poisti hurinan lähes täydellisesti.
Audacity on hyvä ohjelma. Youtubesta taitaa löytyä vieläkin opetusvideoita, miten homma toimii parhaalla mahdollisella tavalla.- Anonyymi00003UUSI
Ok. täytyy kokeilla noita vaihtoehtoja vanhemmalla tietokoneella jossa on erillinen äänikortti. Uudemmassa pöytäkoneessa on 3,5mikkiliitäntä etupaneelissa ja takana integroituna emolevyllä.
- Anonyymi00002UUSI
Paras ois joko PCI äänikortti tai ulkoinen USB äänikortti, jossa on line-in liitäntä. Sitten kasettidekiltä suoraan rca x2 > 3.5mm kaapelilla signaali äänikortille. Audacityllä valitset lähteeksi äänikortin line-in liitännän. Tee nauhoitus. Voit poistaa taustakohinaa Audacityn työkalulla, joka on siihen tarkoitettu.
- Anonyymi00004UUSI
Kasettidekki antaa ulos ns. linjatasoista signaalia. Se on ihan liikaa mikrofoniliitännälle.
Ehkä,mahdollisesti, sen inputin saa jostai asetuksista muutettu Mic -> line in. Tosin mikrofoniliitännässä saattaa olla piloettuna myös jännitteen syöttä mikrofonille ... ja se nyt siis sotkee asioita kanssa.
Tai sitten pitää löytää äänikortti/digitointikortti, jossa on line in (voi lukea myös jotain muuta, esim .AUX tai tape in), Kunhan ei ole levysoitinliitäntä (phono), siinäkin on eri signaalitasot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341642
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2051051Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.163731Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.251578- 31520
- 187509
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut11484- 186472
- 41446
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18423