Hyvinvointialue KS Hyvaks aloittamassa yt-neuvottelut

Anonyymi-ap

Kun katsoo vasemmiston luomaa sote KS organisaatiota kesk,sdp ei voi kuin itkunauraa, valtavia summia palaa valtuustoihin, hallituksiin, hyvinvointoaluejohtajille.

Nyt alkaa YT ja vasemmisto vähentää sairaanhoitajia, lähihoitajia, lääkäreitä. Kuinka ollakaan vasemmistovetoinen kesk,sdp kS sote hyvaks johto ei aio irtisanoa itseään, vaikka ovat täysin turhia. Sdp,Kesk vasemmisto työväen asiaalla....

42

171

    Vastaukset 42

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kyllä onkin paljon velttoa, hyväpalkkaista väkeä, ainakin Novassa

    • Anonyymi00002

      Ikinä en oliso uskonut ett keskustapuolueesta tuli vassaripuolue. Kuinka kehtaavat tunnustaa. Että ovat ko.mareita. Mutta kyllä se huomaa, aina toisten taskuilla ja tukiaisia vaatimassa tekemättä töitä.

    • Anonyymi00003

      Läskiä on hyvä tummentaa aina aika ajoin.

    • Anonyymi00004

      Kiitos kuuluu Sdp ja Keskustalle näistäkin YT:sta. Varsinaiset duunarin edunajajat....ja v.....ut. Ketkä tampiot näitä äänestää?

    • Anonyymi00005

      Hyvinvointialueille on budjetoitu tietty määrä rahaa ja jos palkat nousee 20 %, niin silloin potkitaan pois 20 % työntekijöistä. Näin se vain menee.

    • Anonyymi00006

      en kehtais imee julkista sektoria kuiviin tuollaisella 16t€/kk palkkatasolla. Täytyy olla täynnä itseään.

    • Anonyymi00007

      Ennen tätä surullista soteuudistusta kunnat hoitivat hyvin sotepalvelut ja rahat riittivät. Sitä pidettii kalliina ja demarit ja vasemmistolainen keskusta loivat tämän paskaratkaisun. Nyt ei päåse lääkäriin ja koko ajan itketään rahojen perässä. Uusi touhu on jo nyt 50 prosenttia kalliimpi kuin entinen ja mikään ei toimi. Näin touhusi demarit ja kepu.

      • Anonyymi00008

        Demarit ja kepu, aina toisten taskuilla.


    • Anonyymi00009

      Kommunistit sdp,vih,kesk,vas on pakko ajaa ilmaiset sotepalvelut ja kouluja alas koska maahanmuuton tuoma lisä "insinöörit ja lääkärit" eivät työllisty vaan jäävät kantasuomalaisten maksettaviksi, verot nousevat.

      • Anonyymi00020

        Työperäistä maahanmuuttoa ei ole. On vain luusereita ja lusmuilijoita.


    • Anonyymi00010

      Hyvä vaan. Itse olen omaishoitaja nollatuloilla. Euroakaan ei tipu mistään, kiitos hyvinvointialueen uuden ohjeistuksen. KS hyvinvointialue voisi ottaa tästä käytännöstä mallia ja siirtyä talkootyövoiman käyttöön nykyisen ryöstökapitalisimin ja mullemullemulle rohmuamisen sijaan.

    • Anonyymi00011

      Kun katsoo hyvinvointialueen johtoa, hallitusta, valtuustoa kaikki umpikommunisteja, keskittyvät vain varastamiseen itselleen, eivätkä aja KeskiSuomen veronmaksajien etua. Mielestäni koko tuo em porukka kuuluisi maanpetoksesta oikeuteen ja vankilaan.

      • Anonyymi00012

        Orpo (kok.) kiisti vuoden 2023 hallitusneuvottelujen ja -aloituksen aikoihin suorat sote-leikkaukset, mutta OrpPurra otti ensitöikseen 1,2 miljardia euroa hyvinvointialueilta.Perskokkarehallitus alensi veroja 2 miljardilla eurolla ja rahat otettiin terveydenhoidosta.
        Yksityiset, kokoomuslaisten omistamat ja johtamat terveysjätit saivat Purran (persu) siunauksella 600 miljoonaa euroa.

        Joten perskokkareiden valehtelu tälläkin palstalla on vain sitä, valehtelua.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Orpo (kok.) kiisti vuoden 2023 hallitusneuvottelujen ja -aloituksen aikoihin suorat sote-leikkaukset, mutta OrpPurra otti ensitöikseen 1,2 miljardia euroa hyvinvointialueilta.Perskokkarehallitus alensi veroja 2 miljardilla eurolla ja rahat otettiin terveydenhoidosta.
        Yksityiset, kokoomuslaisten omistamat ja johtamat terveysjätit saivat Purran (persu) siunauksella 600 miljoonaa euroa.

        Joten perskokkareiden valehtelu tälläkin palstalla on vain sitä, valehtelua.

        Hallitus pumpannut joka vuosi aina miljardin enemmän SOTE-alueille, mutta kun mikään ei riitä.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Hallitus pumpannut joka vuosi aina miljardin enemmän SOTE-alueille, mutta kun mikään ei riitä.

        Orpolta on riittänyt rahaa myös yksityisille terveysjäteille annettavaksi.
        Orpo sanoi jo vaalikeskusteluissa, että hänen tavoitteensa on romuttaa sote ja niin hän on tehnyt yhdessä apupuolue persujen kanssa.
        Ensin leikataan ja sitten annetaan, se on sitä OrpoPurran toimintaa.


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Orpolta on riittänyt rahaa myös yksityisille terveysjäteille annettavaksi.
        Orpo sanoi jo vaalikeskusteluissa, että hänen tavoitteensa on romuttaa sote ja niin hän on tehnyt yhdessä apupuolue persujen kanssa.
        Ensin leikataan ja sitten annetaan, se on sitä OrpoPurran toimintaa.

        STM mukaan vasemmiston sdp,kesk,vih,vas sote uudistus lisäsi sote toimalan monopolisointia muutamille yrityksille.

        Niin asiantuntijoitahan ei kannata kuunnella...


      • Anonyymi00021

        Varsinkin valtuustossa on kepu muine vasemmistopuoluiden kanssa täysiä komunisteja.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Hallitus pumpannut joka vuosi aina miljardin enemmän SOTE-alueille, mutta kun mikään ei riitä.

        Kepulle ja muille vasemmistopuolueille mikään ei riitä, hiton kommarit.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        Hallitus pumpannut joka vuosi aina miljardin enemmän SOTE-alueille, mutta kun mikään ei riitä.

        Puhelut Marinilli, saarikolle ja muille enr. Hallitustytöilke ja kysykää, missä vika.


    • Anonyymi00015

      Kommunistien Sdp ja Kesk, Vas, Vih hyvinvointialueiden rahoitusmalli syntyi Sanna Marinin (sd) hallituksen aikana. Useat seikat rahoitusmallissa ja uudistuksessa eivät menneet asiantuntijoiden suositusten mukaan, kommunistit sdp ja kesk kieltäytyivät ammattilaisten suosoituksista.

      Kommunistein Sdp, Vih, Vas ja Kesk valittu rahoitusmalli vaikuttaa yhtenä syynä sen taustalla, että alueet eriytyvät voimakkaasti. Se puolestaan vaikuttaa suomalaisten saamiin sote-palveluihin.

      Tiedot rahoitusmallin neuvottelukiemuroista kuvastavat sitä, miten vasemmiston politiikka Suomessa toimii: päätöksiä ei tehdä aina parhaan asiantuntijatietämyksen perusteella, vaan lopputuloksena on erilaisten poliittisten vasemmistolaisten Sdp, Kesk, vih, Vas tavoitteiden cocktail, näyttä hyvältä äänestäjille.

      Marinin hallituksen Sdp,Kesk,Vih,Vas sekoittaman vasemmisto cocktailin ongelma on, että rahoitusmalliin poimitut palaset ovat voimistaneet kehitystä, joka voi vaaransi sote-uudistuksen keskeisen tavoitteen, eli yhdenvertaisuuden, lisäsi jyrkästi eriarvoisuutta eri puolilla Suomea.

      Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) on arvioinut alueiden eriytymisen syvenevän entisestään.

      Sdp,VihVas,Kesk vihaavat köyhiä, siksi halusivat tietoisesti lisätä eriarvoisuutta entisestään.

      STM mukaan vasemmiston sote uudistus lisäsi sote toimalan monopolisointia.

      • Anonyymi00023

        Niinpä. Kun katsoo esim Länsi Uudenmaan aluetta, johon Espookin kuuluu, niin siellä pyyhkii hyvin. Lääkäriin pääsee ja rahat riittävät hyvin. Mutta sielläpä ei ole komunistikepua laisinkaan, siis komunismi tuhonnut keskisuomen alueen.


      • Anonyymi00027

        Eihän nuo viime hallituksen tytöt mitään työelämästä ja asiantuntijalausunnoista piitanneet. Itse koulujakäymättöminä halusivat vain ryöstää verorahoja komunistien taskuun.


    • Anonyymi00017

      Wikipedia: Keski-Suomen hyvinvointialueen (Hyvaks) hyvinvointialuejohtajan Piia Vuorelan kuukausipalkka on 16 500 euroa.

      Mitähän näiden ihnisten päässä liikkuu, täysin keksitty ja turha virka, siitä maksetaan 16k per kk, hävettääköhän yhtään?

      • Anonyymi00024

        Sdp,Vih,Vas,Kesk,Kok kommunismiin kuuluu integroidusti veronmaksajien rahojen varastaminen. Tämä kaikki pois hoiva työstä.

        Sairaalat tarvitsevat hoitajia, laitoshuoltajia, siivojia, lääkäreitä, kirurgeja jne ei suhdetoimintapääliköitä, viestintäpääliköitä, aluejohtajia jne


      • Anonyymi00034
        Anonyymi00024 kirjoitti:

        Sdp,Vih,Vas,Kesk,Kok kommunismiin kuuluu integroidusti veronmaksajien rahojen varastaminen. Tämä kaikki pois hoiva työstä.

        Sairaalat tarvitsevat hoitajia, laitoshuoltajia, siivojia, lääkäreitä, kirurgeja jne ei suhdetoimintapääliköitä, viestintäpääliköitä, aluejohtajia jne

        Ei ihme, ettei Jyväskylään saatu yliopistoolista keskussairaalaa, kun meno on tuollaista. Siinä meni myös lääketieteellisen tiedekunnan haaveet sekä dekaanin paikka. Voi voi.


      • Anonyymi00044

        Outo eukko muutenkin.


    • Anonyymi00018

      Olen töissä Jyväskylä työllisyyspalveluissa ja seuraan vierestä Sote palveluja. Mielestäni niitä pitää heti leikata 3-4 miljardilla ja jättää vain hätäpalvelut. Suurin osa esim. Työttömistä vain möllötää, kun lääkärit eivät osaa, eivätkä välitä hoitaa millään tavalla. Lääkäreillä ei ole mitään osaamista esim. Kirjoittaa lääkärinlausunto ja vaikka työkyvystä eläkeyhtiöille ja kelalle. Ne jättävät vai hoitamatta.
      Miksi maksaa tällaisille osaamattomille lääkäreille, jotka tukkivat palvelut tarkoituksella omalla toiminnallaan. He voisivat halutessaan hoitaa kaikki vaivat yhdellä käynnillä mutta sittenhän ei olisi jonoja eikä pian töitä. Parempi vain kirjoittaa B-lausunto jolloin hämärällä diagnoosilla (vaikka tiedetään jo kirjoittaessa, että kela tai eläkeyhtiöt eivät sillä maksa edes sairas päivärahaa), ilman sen enempää ottamatta kantaa ihmisen työkykyyn tai terveyteen. Tärkeintä tuntuu olevan vain oma palkkasotepuolella.
      Tätä on moraali Sote puolella.

      • Anonyymi00028

        Hyvin selvitetty.


    • Anonyymi00019

      Kten Mehiläinen ja Terveystalo tekee,palkkaavat Uzebkistanista, Kazhaksatanista lääreitä, jotka eivät osaa Suomea ollenkaan, lasku kumminkin annetaan...

    • Anonyymi00025

      Hyvaks yrittää automatisoida hoivaa, täten jää esim vanhuksilta vierailut pois, ei ole sosiaalisuutta, ja lisäksi sote johdolle jää enemmän varastettavaa.

    • Anonyymi00029

      Kyllä se mummo ilostuu kun Reino-robotti vähän taputtelee, laulaa lurauttaa ja nostaa autenttisen teräsakselinsa ylös. Mummolla palaa nuoruus aitassa mieleen kun puristelee Reinoa ryppyisillä käsillään.

    • Anonyymi00030

      Kepun gallupi menee ihan oikeutetuksi oikeaan suuntaan.On enää vain kaupunkipuolue joka oli virhe lähteä sille tielle ja unohtaa maaseutu.

    • Anonyymi00031

      Keskustalle ja demareille oli tärkeämpää saada Hyvaksiin kallis hallitus ja valtuusto sekä paljon johtajia ja pääliköitä, jotta sairaanhoivaan jää vähemmän rahaa, vanhukset kuolee täten noepammin, kun hoiva ei riitä kaikille. Jää rahaa enemmän valtuustoille ja hallitukselle, johdolle....

      • Anonyymi00035

        Juuri noin.


    • Anonyymi00032

      Kepu kutistuu samassa suhteessa kuin maanviljelykin. Ei siinä mitään kummallista ole.

    • Anonyymi00033

      Niin ja kepuun kyllästyneistä viljelijöistä tulee persuja.

    • Anonyymi00036

      hallintovirat voi lähivuosina korvata isolta osalta tekoälyllä, joten karsinnan voi aloittaa jo etukenossa sieltä yläpäästä. Hoitajia ei enää vähennyksiin.

      • Anonyymi00037

        Ongelmana on sdp ja kesk varastamishinku. Hoitajia ja lääkäreitä vähennetään ei hallintoa,valtuustoja,hallituksia.

        Sote alueiden hallinto kommunistien sdp,kesk luomana on yht 25 000 henkilöä, maksaa veronmaksajille 1,7 miljardia € per vuosi. Miksi ihmeessä joku vielä äänestää noita?


      • Anonyymi00038
        Anonyymi00037 kirjoitti:

        Ongelmana on sdp ja kesk varastamishinku. Hoitajia ja lääkäreitä vähennetään ei hallintoa,valtuustoja,hallituksia.

        Sote alueiden hallinto kommunistien sdp,kesk luomana on yht 25 000 henkilöä, maksaa veronmaksajille 1,7 miljardia € per vuosi. Miksi ihmeessä joku vielä äänestää noita?

        Juuri siksi.


    • Anonyymi00039

      Ensimmäisenä pitäisi lopettaa aluehallitus ja valtuusto, täten jäisi rahaa vanhusten ja lasten hoivaan enemmän. Tämähän ei kommunisteille kesk,sdp,vih,vas käy.

      Oma etu ensin, sitten vasta sairaat lapset,naiset ja vanhukset.

      Minkäläinen sairas moraali ja etiikka em puolueila on? Ilmeisesti ei sitä ole.

    • Anonyymi00040

      Keski suomen elinvoiman suurin uhka tulee sisältäpäin, kommunistipuolueet sdp,kesk tuhoavat keskiSuomen vetovoiman, kohta kuskataan potilaita tampereelle ja kuopioon kun ajavat novan palvelutkin alas.

    • Anonyymi00041

      Hyvinvointipiirin johtava lääkäri ei enää saa osallistua johdon kokouksiin.

      Hänelle jää vain vastuu poliittisen johdon päätöksistä , sillä jos sairaalassa ei ole johtavaa lääkäriä kantamassa sairaalan toiminnasta vastuuta, sairaala lakkaa säännösten mukaan olemasta sairaala.
      Poliittisen johdon tehtävä on johtaa johtamista ja johtava lääkäri vain kantaa vastuun päätöksistä osallistumatta itse päätöksen tekoon. Tämä helpottaa ja nopeuttaa poliittisten edistyksellisten päättäjien parlamentaaristen voimasuhteiden mukaista päättämiprosessia potilaiden hoidosta.

      Koska johtava lääkäri ei kuulu sairaalan johtoon, ei hänelle kuulu myöskään oma parkkipaikka sairaalan tontilla.
      Näin vihdoin toteutettuu sairaalademokratia eli johtava lääkäri ei saa parkkeerata autoaan johtavan lääkärin parkkiruutuun.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      53
      1059
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      1009
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      851
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      737
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      204
      627
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      104
      613
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      591
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      94
      558
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      260
      488
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      461
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      458
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      434
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      413
    16. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      400
    17. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      388
    18. 29
      385
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe