Minulle uhattiin tulevan huomautus tai purkamiskäsky. Mitään ei ole kuulunut. Onko mitään ympäristökatselmusta pidettykään? Ihan hyvä, jos tulisi vaatimus, niin perikunta voisi lopulta sopia myynnistä.
Ympäristökatselmus
Anonyymi-ap
8383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Seuraan tätä, onko katselmusta tehty? Missä?
No kokemuksesta voin kertoa että ainakin tuo Jämsän rakennustarkastus ja varsinkin Pelastustoimen palotarkastaja eivät saa mitään katselmuksia aikaiseksi vaikka kirjallisesti pyydetään.
Pitäisikö myös heille lähettää Kaipolite haalarit?
Pistä hökkeli palamaan eiköhän ala tapahtuun
Meinaakko että uskaltavat mennä munkkikahveille?
Meinaatko? Tapahtuuko? neuvotko?
Kauankohan tuo palotarkastaja on vielä virassaan vötkyilee onks Viljoo näkyny tyyliin vai vaatiiko vielä uusia palokuolemia että tarkastukset lähtevät käyntiin?
Ympäristökatselmuksessa voisi käydä kurkkaamassa kävellen tai dronella myös takapihojen puolelle. Täällä on tonttien rajoja ja rakennelmia venytelty useita kymmeniä metrejä "perämetsän" / virkistysalueen puolelle. Parhaat kaivinkoneilla tasoittaneet maat ja puut kaadettu polttopuiksi...ilman lupia tottakai.
Kyllä näistä rajat ylittäneistä rakentamisista ja vesialueiden ruoppaamisista ja vesijättöjen laittomista täytöistä on ilmoituksia tehty,mutta ei Jämsän viranhaltijat ole niistä välittäneet.
Uusia mökkejä saunoineen pystytellään rakennuskelvottomille tai rakennuskieltoalueille ja sinne saavat jäädä.
Kuopion mallin mukaisesti Jämsässä on siis kahdet ohjeistukset voimassa rantarakentamisessa?