Electrolux LKI64402sw -induktioliesi

Anonyymi-ap

Vuonna 2024 ostettu Electrolux LKI64402sw -induktiolattialiedessä on kosketushäiriöongelmaa vajaan 2v päässä ostosta: Edessä on perinteiset nappulat, josta levyt laitetaan päälle, mutta levy ei mene päälle kun vääntää. Lattialiedessä on takuu voimassa.

Soitin liikkeeseen, josta hella ostettiin. Sieltä sanottiinkin, että myyjä ei enää ota yhteyttä huoltoliikkeeseen vaan asiakas itse soittaa Electroluxin asiakaspalveluun. Hella maksoi 949e + 212e 60kk vapaaehtoinen vakuutus. = 1161e! Myydessään hellaa myyjä ei kertonut liikkeessä, että käytännössä asiakas kuitenkin itse hoitaa yhteyden Electroluxin huoltoon eikä he. Asiakaspalvelua ei siis saa vielä tonnilla.

No, soitin Electroluxin huoltoon/asiakaspalveluun pe klo 11.50. Odotin 13min eikä vastattu. Mietin, mitä jos asiakkaalla ei ole aikaa/ei voi soittaa muuna aikana kuin vain tämän kerran? Eikä sieltä soiteta takaisin. "Kiitos soitostasi! Kaikki linjamme ovat varattuja. Ole hyvä ja odota. Palvelemme sinua mahdollisimman pian", sanotaan vaan puhelimessa. Minusta tuntuu, että ei siellä taida olla kuin yksi linja...

25min myöhemmin soitin Electroluxin asiakaspalveluun uudestaan. Taas piti odottaa jotain 8min ennen kuin vastataan. Lopulta siellä vastasi nuori mies, joka kyllä osasi asiansa, oli asiakaspalveleva ja miellyttävä. Hän avasi huoltotilauksen meille lähimpään huoltoliikkeeseen, josta odotan ensi viikolla yhteydenottoa. Huoltoliikkeen kanssa sovitaan vasta varsinainen korjauspäivä. Electroluxin asiakaspalvelun mukaan huoltomies tulee korjaamaan hellan paikan päälle meille ja vaihtaa täällä osat.

Electroluxin asiakaspalvelun puhelinautomaatti sanoo muuten soitettaessa melko hassusti: "Mikäli et halua puheluasi nauhoitettavan otathan meihin yhteyttä nettisivujen kautta." :D Mitä, jos haluan soittaa eka? Tarkempaa osoitetta ei kuitenkaan sanottu. Enkä tiedä miks ei voi vaan sanoa sille, joka vastaa, että laittaa nauhoituksen pois/peruu itse sen nauhoituksen jostain?

Siis mulla vaan ärsyttää kun asiakkaan pitää itse hoitaa kaikki ja asiakaspalvelu on monessa paikassa niin huonoa! Haluan, että asiat tehdään asiakkaan puolesta! Se on palvelua. Tai sitten radikaali palkkojen alenema vaikka -1000e kuussa pois kun töitäkään ei tehdä.

Ps. Meillä oli myös Elecrtoluxin imuri. Se hajos heti takuuajan jälkeen v.2026. Ei mee enää nappulasta päälle ja johtokin kääriytyy itsestään takaisin imuriin kesken käytön. Ei ostettu enää Electroluxin imuria. Nyt Miele.

2

<50

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Mitähän jos lukisit myyjäliikeelle mitä laki hommasta sanoo.

    • Anonyymi00002

      Mitä jos ostaisi älylieden

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1313
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1061
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      835
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    5. 60
      641
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      531
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      523
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      487
    Aihe