Suositteletteko...

pikku myy

kultaista noutajaa ekaksi ns. "vähän isommaksi" koiraksi? Onko hyvä luonteinen, kohtuu helppo kouluttaa? ..luin täällä jutun jossa joku sanoi ettei kultaisianoutajia saa lenkittää kunnolla kun vasta puolivuotiaina ettei tule lonkkavikaa..pitääkö paikkaansa?? kiitos vastauksista :)

4

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nanna

      Mitähän tarkoitat kunnolla lenkittämisellä? Toivottavasti et ainakaan pyörälenkkejä

    • Roaul

      Minä ainakin sanoisin että on hyvä valinta. Luo luonne kysymykset ovat aina yksilökohtaisia, mutta yleensä kyllä kultaiset noutajat ovat niitä helposti koulutettavi, koska ovat persoja herkkujen perään ja ovat mielyttämisen haluisia. Niin kuten jo tuolla jo joku kysyi mitä tarkoitat kunnon lenkeillä. Ei mitään pentua saa viedä juoksu/pyörä/ylipitkälle lenkille hyppyytyskin on kielletty ennen kuin lonkat on kasvanu. Mutta omani on kasvanut maalla ja se sai vapaana siellä resuta ja juosta niin kyllä enne puolta vuotta jo käytiin kevyesti yli puolen tunnin lenkeillä ja kun koira oli vapaana niin sehän juoksi enemmänkin ja hyppy ja pomppi ojien yli ja lonkat on kunnossa. Tuossa lenkkeilyssä pitää muistaa että koira kyllä tietää suurinpiirtein kroppansa, mutta kyllä se hyppää jos hyppyytettää tai ravaa pyörän vieressä.

    • Ota vaan! =)

      Kultainennoutaja on ihan huippu. Meidän kulta oli maailman kiltein koira ja todella helppo hoitaa ja kouluttaa, aivan rodunsa arvoinen! =) Meillä ei ollut lonkkavikaa, kerran sillä revähti takajalka, kun jalka lipes jäisessä rappusessa. Ota ihmeessä!! =)=)

    • Juu,kyllä suosittelen kultaistanoutajaa ensimmäiseksi koiraksi..:) On hyvä luonteinen,ja helppo kouluttaakin,kun on niin miellyttämisen haluinen. Itsellänikin oli ensimmäisenä koirana kultainennoutaja,ja hyvin pärjättiin..:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      221
      3212
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      336
      2863
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      76
      1810
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1738
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      54
      1610
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1396
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1382
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1300
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      439
      1293
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      106
      1276
    Aihe