kultaista noutajaa ekaksi ns. "vähän isommaksi" koiraksi? Onko hyvä luonteinen, kohtuu helppo kouluttaa? ..luin täällä jutun jossa joku sanoi ettei kultaisianoutajia saa lenkittää kunnolla kun vasta puolivuotiaina ettei tule lonkkavikaa..pitääkö paikkaansa?? kiitos vastauksista :)
Suositteletteko...
4
422
Vastaukset
- nanna
Mitähän tarkoitat kunnolla lenkittämisellä? Toivottavasti et ainakaan pyörälenkkejä
- Roaul
Minä ainakin sanoisin että on hyvä valinta. Luo luonne kysymykset ovat aina yksilökohtaisia, mutta yleensä kyllä kultaiset noutajat ovat niitä helposti koulutettavi, koska ovat persoja herkkujen perään ja ovat mielyttämisen haluisia. Niin kuten jo tuolla jo joku kysyi mitä tarkoitat kunnon lenkeillä. Ei mitään pentua saa viedä juoksu/pyörä/ylipitkälle lenkille hyppyytyskin on kielletty ennen kuin lonkat on kasvanu. Mutta omani on kasvanut maalla ja se sai vapaana siellä resuta ja juosta niin kyllä enne puolta vuotta jo käytiin kevyesti yli puolen tunnin lenkeillä ja kun koira oli vapaana niin sehän juoksi enemmänkin ja hyppy ja pomppi ojien yli ja lonkat on kunnossa. Tuossa lenkkeilyssä pitää muistaa että koira kyllä tietää suurinpiirtein kroppansa, mutta kyllä se hyppää jos hyppyytettää tai ravaa pyörän vieressä.
- Ota vaan! =)
Kultainennoutaja on ihan huippu. Meidän kulta oli maailman kiltein koira ja todella helppo hoitaa ja kouluttaa, aivan rodunsa arvoinen! =) Meillä ei ollut lonkkavikaa, kerran sillä revähti takajalka, kun jalka lipes jäisessä rappusessa. Ota ihmeessä!! =)=)
Juu,kyllä suosittelen kultaistanoutajaa ensimmäiseksi koiraksi..:) On hyvä luonteinen,ja helppo kouluttaakin,kun on niin miellyttämisen haluinen. Itsellänikin oli ensimmäisenä koirana kultainennoutaja,ja hyvin pärjättiin..:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2303272Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3552933Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,141957Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601748Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121483- 1221446
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4621360Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171330