Taulut?

Mietin tässä sellaista, että miten oikein kuolleen velhon/noidan henki tai mikälie saadaan tauluun?

Miksi esimerkiksi Siriuksesta ei voinut tulla taulua? Harryhan ois voinu sitten puhua hänen kanssaan milloin vaan.
Vai pitääkö se taulu tahdä ja valmistella jotenkin etukäteen, että henki voi siirtyä sitten siihen, kun kuolee?


Sitten vielä siitä puoliverisestä prinssistä.
Ennen kirjan ilmestymistä täällä oli niitä kaikkia juttuja, että puoliverisellä prinssillä olisi pieni osa kakkosessa ja suuri viitosessa.
Mitä ne jutut oli ja miste ne tuli?
Itse näin niitä juttuja myös joillan nettisivuilla jne.

2

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ada

      Itsekin olen ihmetellyt että miksei Sirius ole missään taulussa. Mutta toisaalta vaikuttais siltä että ainoastaan Tylypahkan entiset rehtorit, joiden kuvat on siellä nykyisen rehtorin huoneessa, pystyvät puhumaan.
      Mun mielestä esim. ne kuvat mitä Harryn
      vanhemmista on, niin nehän vaan vilkuttelee ja jotain, niinkuin varmaan sen kuvan ottamishetkellä tekivät.
      Mutta eikös Dumbledoren nyt pitäisi siirtyä uuteen tauluun rehtorin huoneeseen ja pystyä puhumaan ja liikkumaan?
      Siitä voisi kai sitten päätellä että jos ei hän siirry, niin ei hän ole voinut kuolla oikeasti!
      Vai mitäs mieltä muut on?

      Ja noista huhuista Puoliverisestä prinssistä en kyllä osaa sanoa mitään...

    • Rowling selitti jossain (sivuillaan mielestäni, mutta en kyllä löydä sitä kohtaa mistään...), että maalaukset ovat tavallaan vain kaikuja edesmenneistä malleistaan. Mmm, haalistuneita tiivistelmiä, tai jotain sellaista. Ajatelkaapa vaikka Siriuksen äitiäkin.

      Ja oletan, että jos Siriuksesta olisi ollut maalaus joskus teini-iässä, siitä ei olisi ollut keskustelemaan niistä ajatuksista, mitä Siriuksella kenties päässä liikkui maalaamisen jälkeen, ellei joku niitä sille kertoisi.

      Että ei se henki siihen siirry eikä mitään, se on vain vaikutelma kyseisestä henkilöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      69
      3804
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3179
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      100
      2441
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      15
      1659
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1418
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      98
      1290
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      47
      1229
    8. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      50
      1031
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1031
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1030
    Aihe