Onko täällä joku jotka tietävät jotain Suomen kielioppista?
Suomen kielioppi
Andreas
181065
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
siis mitä haluut tietää? kysy vaan. kyllä mä ainakin jotain tiedän...
Miten paljon Suomen kielioppi osaat?
Haluan tulla parempi Suomen kielioppiksi ja siksi kysyän
...eli suomen kielellä (kirjakielellä/yleiskielellä) edelliset virkkeesi olisivat näin:
"Miten paljon osaat suomen kielioppia?
Haluan tulla paremmaksi kieliopissa, ja siksi kysyn." (Pilkun käyttö "ja"-sanan edessä ei toki ole edellisessä aivan välttömätöntä.)
TAI
saman asian voisi luontevan kuuloisesti ilmaista myös esimerkiksi näin:
"Haluan oppia lisää kielioppia." TAI "Haluan parantaa taitojani kieliopissa."
... ja tehdäänpä sitten heti korjaukset viestiisi. Eli jos tarkkoja ollaan, kysymyksesi pitäisi kirjoittaa kirjakielellä näin, jotta ne olisivat kieliopillisesti oikein:
"Onko täällä joku, joka tietää jotain suomen kieliopista?"
TAI
"Onko täällä ketään, jotka tietävät jotain suomen kieliopista?"
moikka! mä tiiän kyllä suurinpiirtein suomen kieliopin..eli jos on kysymyksiä niin vastailen mielelläni!
Mitä vittua, kuka nyt haluaa jankata suomen kielioppia? Itse vihaan sitä, kuten myös muita oppeja. Itse luon itselleni parhaat opit.
Hei hei
sinä et pidä suomen kielioppista mutta se ei tarkoittaa että kaikkilla on samalla mieltä, pidän paljon suomen kielioppista
periaatteessa jokaisen suomalaisen tulisi mielestäni osata suomen kielioppi ainakin noin pääpiirteissään...koulussahan ne opitaan! kirjastoista varmaan löytyy monia opuksia liittyen suomen kielioppiin...
OK, kiitos
mitä luullet olen?
Oletko kenties kotoisin Helsingistä? :)
Uskotko olen suomlainen?
Oletko eestiläinen?
En ole, mitä luullet olen?
Tuo nimesi viittaisi Ruotsiin ehkä. Siis jos olet oikeasti Andreas:) Ruotsista? Tai jostain muusta pohjoismaasta? Tai Saksasta?
Olen lukenut muutaman viestiketjun tältä sivulta. Minun on todella vaikea uskoa, että nämä ihmiset ovat tosissaan hakemassa jatkokoulutukseen, ja uskovat jopa pääsevänsä sisälle. Nimittäin kielioppi ei ole edes peruskoulun 7-luokkalaisen tasolla.
Tämä tyyppi ei tiedä.
Mikä virhe tässä esimerkissä on?
"Käy itse lukemassa.
Neuvoo, Moktar. ;)"
Onko kielitieteilijöitä paikalla?
Moi