Myötähäpeää tunnen kun kuulen suomalaisten puhuvan ruotsia.
Kieltää pitäisi!
Kieltää pitäisi!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tönkkööhän se on. Vaasassa hieman jo erilaista, sujuvampaa.
Pampaksessa vasta karrrmmeeeaa!
Ruotsinkielessä on maassamme jotain 80 murretta, riippuu siitä millä alueella asutaan kuinka sitä sitten suomenkieliset vääntävät, varsinkin jos itsekin puhuvat jotain monesta äidinkielensä murteista. Täydellistä suomea puhutaan tutkitusti Keski-Suomessa, etenkin Jyväskylässä. Täydellistä ruotsia taas varmaankin Helsingissä, missä myös stadin slangi sopii molempien kotimaisten yhteiseksi puhekieleksi.
p.s. Myötähäpeää tuntevalle, ruotsinkielisethän ovat myös suomalaisia. Tarkoititko Suomen ruotsinkielisiä ja nimenomaan Porvoon ruotsia puhuvia kansalaisiamme? Kieli on tärkeä kommunikoinnin väline, eikä sitä pidä keneltäkään kieltää.
Otsikossa kirjoitusvirhe, ruotsinkieli kirjoitetaan yhteen.
Taidat olla svedu, kun et osaa suomen kieltä!
Kielioppi: Ilmaisu ruotsin kieli kirjoitetaan erikseen pienellä alkukirjaimella.
Apukoulunko olet käynyt? Ei ehkä hirveä synti suomenkieliselle, mutta lähteä nyt väittämään oikein kirjoitettua vääräksi. Suomen kieli, ruotsin kieli jne.
Borgån ruotsin kieli kuulostaa kauhealta! Joka toinen sana v.ttu, eivät osaa sitäkään ruotsiksi! 😂
Ei täällä tarvitse oleskella jos joka päivä on paha olo,pohjois karjalassa on teille turakaisille avoin asuinpaikka!
Ihan vaan sivusta ja mielenkiinnosta, sinäkö sen päätät missä kukakin saa olla, mitä tehdä ja mitä vaikkapa arvostella?
Toinen asia, minkä verran tiedät noista Pohjois-Karjalan oloista ja asuntotilanteesta, kun noin reteesti kerrot sen olevan avoin asuinpaikka?
Kyllä ruotsinkieli täytyy säilyttää. Eihän sitä muutoin tunnista kuka on parempaa väkeä
Huom! Kirjoitetaan näin: ruotsin kieli.
Köyhälistöä Borgån ruottalaiset suurin osa! 😂
Huom. ruotsinkieli
Ruotsinkieliset olivat Suomen itsenäistymisen vahvimpia ja vaikutusvaltaisimpia tukijoita. Kiitos heille siitä. Vaikka itse en juuri ruotsia osaakaan.
Minä osaan hyvin ruotsia!
Ihmettelen kuitenkin, että ruotsinkielisille on liian helppoa päästä ruotsinkielisiin yliopistoihin ja korkeakouluihin huonolla todistuksella!
Katsos kun on olemassa ne kiintiöpaikat.
Miksi pitää leikkiä ruotsalaista suomessa
Niin Suomalaista Ruotsissa
Suomalaiset Rutsissa eivät vaadi suomen kieltä Ruotsin viralliseksi kieleksi.
Täällä muutama prosentti esittää olevansa bättre folk!😂
Hei anna heille mahdollisuus oppia!
Porvoolaset ruotsinkieliset haukkuvat pohjanmaan murretta, että puhuvat Pampas-ruotsia! Itsekään eivät osaa kunnon ruotsia Porvoossa.
Miksi täyty puhua ruotsia suomessa?? Onko näytettävä että on parempaa kansaa??
Sprechen sie deutsch?