Canon A510 ja lähikuva

Kuinka saan otettua otsikon mukaisella kameralla lähikuvan tai minkälaisella asetuksilla kameran pitää olla, jotta saan esim kuvan perhosesta tms...?
71469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

tuohon hommaan - laita lähikuva-asetukselle suihkauta kylmä-aerosolisuihke perhoseen ja vie kamera 5 - 10 sentin päähän kohteesta ja laukaise.

Perhosten kuvaamiseen löydät apua linkeistä

http://www.perhostutkijainseura.fi/sps_linkit.html

Äänestä
  • Tää perhonen nyt tuli vaan ekana mieleen, tarkoitinkin noin yleensä miten lähikuvat otetaan ja miltä etäisyydeltä...

    Äänestä

  • Öööh kirjoitti:

    Tää perhonen nyt tuli vaan ekana mieleen, tarkoitinkin noin yleensä miten lähikuvat otetaan ja miltä etäisyydeltä...

    Se perhosten kuvaaminen onkin aika vaigeeta - paree aloitta varsinkin tuolla kameralla liikkumattomista kohteista:

    Tuo kai kuvaa lähimmillään 3 - 6 sentin päästä jolloin kamera/kuvaaja/käsi peittää valon pahasti. Kun sitä aukkoakaan ei pali ole.

    Siispä neuvoisin rakentamaan rengasvalon joka ei tule kalliiksi. Eikä ole vaikea tehdä:

    Etsi kumirengas joka naftisti sopii optiikan päälle kun se on kuvausasennossa. Liimaa sen ulkokehälle 15 - 20 kpl valkoisia ledejä. Niitä saa esim Yleiselektroniikasta. Juota karvat rinnan yhteen - huomaa napaisuus.

    Rakenna virtalähde kolmesta AA -ni-mh AKUSTA -sarjaan (peräkkäin). Sopiva putkenpätkä ja johtoa sekä liitin joka samalla toimii kytkimenä.

    ALÄ laita kolmea AA PATTERIA - siihen tulee liikaa kisua ja ledit kärvähtää.

    Auto - asetus vaan kameraan ja kokeilemaan. Valo voi olla hiukan kylmää varsinkin kun akkujen jännite putoo. Mutta sen voi korjata kuvankäsittelyssä tai kameran asetuksissa.

    Äänestä

Lähikuvia ottaessa joudut valitsemaan kameran takaa valintakiekosta makrotilan (kukkasymboli). Samasta napista toisenkerran painettaessa saa myös käsitarkennuksen päälle.

Äänestä
  • macro valitaan kylläkin näytön vieressä olevasta napista

    Äänestä

  • kakakakaassss kirjoitti:

    macro valitaan kylläkin näytön vieressä olevasta napista

    Siitä isosta kiekosta kameran takana näytön vierestä (kukkasymboli) painaa niin saa makron ja toisenkerran saa käsitarkennuksen, ja kolmannen kerran pois.

    Äänestä

  • ricoh kirjoitti:

    Siitä isosta kiekosta kameran takana näytön vierestä (kukkasymboli) painaa niin saa makron ja toisenkerran saa käsitarkennuksen, ja kolmannen kerran pois.

    Olet oikeassa, mutta on erittäin harhaanjohtavaa puhua tässä yhteydessä "kiekosta". "Painikelevy" olisi kuvaavampi sana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Öööh? kirjoitti:

Kuinka saan otettua otsikon mukaisella kameralla lähikuvan tai minkälaisella asetuksilla kameran pitää olla, jotta saan esim kuvan perhosesta tms...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu