HS teema kertoo millainen Suomi olisi ilman Ruotsin vaikutusta, joka alkoi v. 1150 päättyen v. 1809, entä jos Ruotsalaiset eivät olisi kajonneet Suomeen ollenkaan. Ei Suomi olisi saanut olla rauhassa, ei ollut mitään valtiota Suomi, alue ilman rajoja jossa asui jotain kymmeniä tuhansia ihmisiä heimoineen. Uhka oli idästä Novgorod.
https://www.hs.fi/kuukausiliite/art-2000012215419.html
Minkälainen olisi Suomi ilman Ruotsia
83
226
Vastaukset 83
Erittäin mielenkiintoinen, onnistuin katsomaan noin puolet ohjelmasta. Taisi olla AI-kuvitettua, mutta asiatieto erinomaista . Tarvii katsoa josko näkyisi meillä.
- Anonyymi00002
Novgorod on ruotsalaisten ja suomalaisten perustama
ja vasta sitten pienen eteläisen heimon venäläiset miehittämä
https://osiliana.eu/wp-content/uploads/2021/05/Magi_M._2016._The_origin_of_Rus_and_the-1.pdf
The “Povest’ Vremennykh Let” announced that in the year 859
the Varangians “from beyond the sea” took tribute from the Chud’,
the Slovens, the Merians, and the Krivichians32. The rst of these
ethnonyms — Chud’ — is usually believed to have embraced the
Balto-Finnic-speaking inhabitants in present-day Estonia, but perhaps
also in the present-day North-West Russia33 Anonyymi00002 kirjoitti:
Novgorod on ruotsalaisten ja suomalaisten perustama
ja vasta sitten pienen eteläisen heimon venäläiset miehittämä
https://osiliana.eu/wp-content/uploads/2021/05/Magi_M._2016._The_origin_of_Rus_and_the-1.pdf
The “Povest’ Vremennykh Let” announced that in the year 859
the Varangians “from beyond the sea” took tribute from the Chud’,
the Slovens, the Merians, and the Krivichians32. The rst of these
ethnonyms — Chud’ — is usually believed to have embraced the
Balto-Finnic-speaking inhabitants in present-day Estonia, but perhaps
also in the present-day North-West Russia33Taisi olla Iivana Julma joka alkoi laajentaa venäjää, käytiin taistelu Novgorodin kanssa jonka Julma voitti.
Ellei Ruotsi halunnut laajentua Suomen suuntaan, arvelisin olisi kohtalomme sama kuin Itä-karjalan, eli olisimme osa Itä-karjalaa, tuskin olisi syntynyt valtiota nimeltä SUOMI.Taisin kommentoida vähän hätäisesti, en ole lukenut artikkelia, mutta näin tv:stä keskiviikkoiltana osan ohjelmaa joka käsitteli samaa teemaa.
Minä arvelisin samoin kuin Pertikki että Suomi olisi samanlaine takapajula kuin Itä-Karjala nykyisin, koska Ruotsi ei lisi jaksanut tai halunnut puolustaa vaatimuksiaan "Itämaan" provinsseihin, ajan mittaan.
Ruotsin merkitys Suomen ja suomalaisuuden kehitykselle on ollut aivan ratkaisevaa.Paloma.se01 kirjoitti:
Taisin kommentoida vähän hätäisesti, en ole lukenut artikkelia, mutta näin tv:stä keskiviikkoiltana osan ohjelmaa joka käsitteli samaa teemaa.
Minä arvelisin samoin kuin Pertikki että Suomi olisi samanlaine takapajula kuin Itä-Karjala nykyisin, koska Ruotsi ei lisi jaksanut tai halunnut puolustaa vaatimuksiaan "Itämaan" provinsseihin, ajan mittaan.
Ruotsin merkitys Suomen ja suomalaisuuden kehitykselle on ollut aivan ratkaisevaa.Historian kulku voi olla mutkikas kuten suomen synty historia tuhansien vuosien saatossa. Kuinka olisi käynyt jos Stalin olisi valloittanut Suomen viime sodassa, entä sitten kun Neuvostoliitto hajosi olisimme todennäköisesti saaneet itsenäisyyden takaisin Balttien tapaan, entä olisimmeko perineet wanhan Suomen rajat Viipurin ynnä muut.
- Anonyymi00001
Pertikillä on vaikeuksia suomessa selkeästi ja ruotsia hän ei osaa ollenkaan
mutta esiintymishalua riittää ja kopiointiaEi minulla ole mitään vaikeuksia sen suhteen, olen katkolla HS tilauksesta enkä kopioi. Aihe on kiinnostanut ennenkin kuten Suomen historia muutekin, ajattelen omilla aivoilla enkä sinun.
- Anonyymi00043
Sun katsii etupäässä miettiä, millaisia "vaikeuksia" itselläsi on.
- Anonyymi00003
Höiriköinti provoilu ja hömpänkopiointi loppuelämän tehtävänä
- Anonyymi00004
Pertikki kirjoitti:
Halusit sanoa viimeisen sanan, vakio lauseesi että minä kopioin aina.
opit van hanakopioimaan hanakasti
minkä vanhana oppii sen oppii
palstoila on paljon päivän perhosuutisten riesakopioijia - Anonyymi00030
00003 Kun sinulla ei ole mitään antaa mihinkään keskusteluun,
miksi tulet häpäisemään itsesi ?
- Anonyymi00005
Jos Suomi olisi ollut 1917 osa Ruotsia
Ruotsi olisi lahjoittanut Suomen bolshevikeille takuuksi etteivät nämä hyökkää
Kiirunan ja Storan kaivoiksille
Suomessa ei olisi ollut ketään joka olisi mennyt aseisiin
Älymystö olisi ajat sitä ennen paennut Tukholmaan
Hesarin jutut ovat tyhjänpäiväistä provokeskuseskelua- Anonyymi00006
Pertikki kirjoitti:
En usko teoriassa alkuunkaan.
mitä kopioitpskaasi tänne provojapönttöjäsi
Pertikki kirjoitti:
En usko teoriassa alkuunkaan.
Lisään, Suomi 1917 osana Ruotsin valtiona, tuskin tänne olisi syntynyt sisällissota.
Toinen kysymys olisi kuinka Suomi olisi itsenäistynyt Ruotsin alaisuudesta, 1800-luvulla alkanut kansallinen herääminen miten se olisi kehittynyt Ruotsin alla.- Anonyymi00031
Eivät ole, sinun ovat "tyhjänpäiväistä provokeskuseskelua"
- Anonyymi00007
Nyt voisi ihan hyvin olla, että valtio nimeltään Suomi käsittäisi Suomen alueen ennen viimesotaa olleeseen Venäjän rajaan ja Ruosin ja Norjan väliseen rajaan. Ruotsi mainittaisiin vain kuriositeettina.
Olisin tosi kiitollinen jos pystyisimme keskustelemaan tästä ilman alituista ad hominem, siis henkilöön kohdistuvaa hyökkäilyä. Tämä aloitus ei koske pertikkiä, ei minua eikä ketääm muutakaan, eii minun mutta sillä mitään väliä kenen tekemä: aihe on erittäin hyvä ja mielenkiintoinen.
- Anonyymi00010
Mikään ei ole häirikölle niin tärkeää kuin huomio
Huonompikin
Kunhan nimi on krijoitettu okein - Anonyymi00011
Ilman ruotsalaisuuden eri vaikutuksia ja vaikutteita, olisimme vähemmän nykyaikainen, ja jääneet enemmän venäläiseen elämäntapaan. Sadat vuodet yhdessä Ruotsin kanssa ei tietenkään olleet pelkkä hyvää, paljon oli sotimisia jne. mutta silti enimmäkseen jäätiin plussalle sanoisin. Myönteinen suhtautuminen Ruotsiin on aika yleistä meillä, suomen rinnalle kansalliskieleksikin ruotsi laitettiin, suurin kauppakumppani myös, Saksan ohella. Ruotsin kuningas on linnoja ja kaupunkeja perustanut tänne, ja esim. Vaasan Hovioikeuden, joka viettää juuri tänään 21.8 250v juhlaa, ja kruununprinsessa Victoria miehensä Danielin kanssa on Vaasassa juuri nyt, ihmisiä oli paikalla pilvin pimein, onneksi on hieno aurinkoinen ilma, minäkin olin siellä Hovioikeudenpuistikolla väen seassa.
Suomi sai autonomian joutuessaan Venäjän alaisuuteen syy Ruotsin valtiollinen järjestelmä, Suomi oli ainoa joka oli liitetty Venäjään sai sen, olimme kuin valtio valtiossa oma raha, postimerkki. Ruotsin valtiollisen järjestelmän tautta Suomessa aluksi toimi kaikki hyvin, kansaa oli helppo hallita, Suomi saattoi osallistua olympialaisiin edustaen Suomea, kansallinen herääminen alkoi, myös kulttuurillisesti.
- Anonyymi00012
Voi autuutta. Meillä olisi korkea suomalainen kulttuuri, kuten Itärajan puolisilla suomalaiskansoillakin sekä myös etenkin Virossa.
Mutta gootit hyökkäsivät Saksan puolelta Pohjolaamme, ryöstivät ja tuhosivat vanhan Kainuun kuningaskuntamme ja ovat sitten keekoilleet varastamallaan omaisuudella kuin muka "parempi kansa" ainakin. Suomen historian he kielsivät ja ovat 800 vuotta salanneet sen mm. kouluopetuksessamme.
Ruotsi, myös nk. "suomenruotsalaisuus" (jota ei ole olemassakaan, sillä suomalaisuus on yksin suomalaisuutta ja suomen kieltä ja kulttuuria). on se aito vihollisemme. Edelleenkin.- Anonyymi00013
Suomenruotsalaiset asuttivat Suomea tuhat vuotta sitten ja säilyttäneet hyvin identiteetinsä.
- Anonyymi00017
Anonyymi00013 kirjoitti:
Suomenruotsalaiset asuttivat Suomea tuhat vuotta sitten ja säilyttäneet hyvin identiteetinsä.
Tuo on teidän valheenne. Te kyllä "asutitte Kainuun kuningaskuntaa2, aloitettuanne hyökkäyksenne maillemme nyky-"Norjaan ja -Ruotsiin". Olette alkuperältänne Iranin vuoristosta v. 70 eaa häädettu rasistinen kansa, gootit, saivat teistä tarpeekseen.
Hyökkäsitte etelä-Eurooppaan, ryöstitte Vatikaanin, hyökkäsitte Espanjan ja Etelä-Ranskan alueille. Sieltä jatkoitte matkaanne Saksaan ja alankomaihin, Britanniaan, hyökkäsitte Venäjälle (Novgorodiin), matkasitte meren yli Islantiin, jonne jäitte, myös itä-Kanadan alueille, Newfoundlandiin, mutta inkkarit tappoivat teidät viimeiseen mieheen. Pääosa teistä juutuitte sitten pohjois-Saksan alueille, nykyiseen Tanskan Jyllantiin.
Sieltä vuoden 900 jaa paikkeilla aloititte hyökkäyksen meidän suomalaisten alueille, vallaten läntisimmän osan Kainuun kuningaskunnastamme, nimeten sen Gauthiodiksi, goottien maaksi (Nyk. Norja ja Ruotsi). Sieltä jatkoitte hyökkäyksiänne Venäjän alueille, Laatokan ympäristöön, samaten nyky-Suomemme puolelle n. 1200-luvulla. Kun eräs tärkeilevä, hiippahattuinen, katolilainen piispanne, Henrik nimeltään, kävi ilmaiseksi aterioimassa talonpoika Lallin tuvassa, tämän ollessa pois kotoaan, teki Lalli suuren urotyönsä: hiihti hiippahatun perään ja tappoi jätkän Köyliön järven jäälle. Tämähän oli tavatonta! Alempi kansa uhmasi "ruotsiapuhuvaa parempaa kansaa"! Koko Suomen te miehititte. Näillä meriiteillä te siis olette "asuttaneet Suomea jo tuhat vuotta". Varkaat ja murhaajat. Teidän historianne Pohjolassa ei yllä vuotta 900 jaa kauemmas.
Kaikki arkeologiset löydötkin mm. Ruotsissa te olette kylmästi nimenneet "viikinkien" (te gootit) aseiksi ja astioiksi, vaikkei teitä Rauta-ajalla ollut lähimaillakaan Pohjolaa. Ne ovat kaikki Kainuun kuningaskunnan tuolloisten suomalaisten sotilaiden sekä asukkaiden tavaroita.
- Anonyymi00014
Onneks tuli lähdettyä sieltä Ryysyrannasta jo Kekkosen aikaan !
;-)- Anonyymi00019
Älä vaan tule takas!
- Anonyymi00021
Anonyymi00019 kirjoitti:
Älä vaan tule takas!
Kyllä huomaa, että goottien rasismi on hyvin istutettu myös isänmaansa hylänneisiin uus-ruotsalaisiin. Eivät kuitenkaan kuulu gootteihin, eli ovat sielläkin vain hyväksikäytettävää alempaa kansaa.
Natsismi muuten on alkujaan Hitlerin käyttöönsä ottama, ruotsalainen aate "valkoisesta, arjalaisesta, Ruåtsiapuhuvasta Paremmasta Kansasta". Hitlerissä itsessä ei tosin ollut mitään arjalaista, ressukassa puolijuutalaisessa.
Kolmss valtakunta = ruotsa. Tre kronor, paremmankansan Ankdammen eli Ankkalampi. Rkp Suomessa on aito natsipuolue, hävittäneet jo 800 vuotta hissukseen suomalaista "rotua", kieltä ja kulttuuria, tänä päivänä mm. johtamansa maahanmuuton kautta.
- Anonyymi00015
Kaikki olisi paremmin. Kuulumme Venäjän alueen kansoihin. Meidät väkivalloin erotettu heistä..Muutettu historiaa palvelemaan lännen Khazarian natseja.
Silloin ne bolshevikit olivat jasaareja eli vale juutalaisia.. - Anonyymi00016
Teidän olisi sika sivistyä ja katsella Anon videoita Venäjästä ja huomata miten teille on valehdellut Venäjän oloista ja ihmisistä.
Media ja Yle Mtv valehtelee poliitikot ym myös - Anonyymi00018
Vakoilutoimisto lakkautettu 1.9. 2026
” Valko-Venäjä sulkee suurlähetystönsä Suomessa"
Hieno homma. Venäläisillä on vielä Ahneenmaalla
vakoilutukikohtansa nimeltään Venäjän konsulanaatti
Tukikohdan edessä Maarianhaminassa Pohjois-Esplanadilla järjestetään päivittäin kello 17 mielenosoitus. Joka päivä https://www.instagram.com/reel/C-uuke4BuI4/?hl=en- Anonyymi00020
Koko Ahvenanmaa on Ruotsin kuningaskunnan keskitetty suomalaisten Vakoilu-, Valvonta- ja rRyöstökeskus.
- Anonyymi00032
Anonyymi00020 kirjoitti:
Koko Ahvenanmaa on Ruotsin kuningaskunnan keskitetty suomalaisten Vakoilu-, Valvonta- ja rRyöstökeskus.
Venäjän vakoojathan siellä ovat. Milloin niille annetaan lähtöpassit ?
Jokainen valtio valvoo rajojaan siinä mitään ihmeellistä.
- Anonyymi00022
Kaksia laitonta kaania af rias kasinaisen puistossa Englannissa
eipä sen enempää mutta siis siellä nimet ja kuvat julkaistaan
Lontoon itäosan puisto
Laittomat Kaanit tulivat paatilal jne.
Ranska on loisinut asiassa mutta viime aikoina ryhdistäytynyt panemalla
paatteja kuriin
https://www.dailymail.com/news/article-16067431/Illegal-immigrants-raped-woman-knifepoint-star-gazing.html
Lakinainen kertoo "Hän ei ollut heille ihminen, hän oli esine, jota heillä oli oikeus loukata, mutta hän ei ollut esine, hän oli oikea ihminen, joka oli joutunut raa'an hyökkäyksen kohteeksi."Nii Ruotsissa ensi kuussa vaalit otaksun, mieliala siellä yhtäläinen meidän kanssa kuin valtiomuotomme, niin valta vaihtuu heillä kuin meillä vähän myöhemmin.
- Anonyymi00023
Victoria puolisonsa kanssa Vaasassa juhlimassa Ruotsin vallan aikaisia saavutuksiaan.
https://www.is.fi/viihde/art-2000012220976.html
Mutta mediatoimittajien kirjoitus nolaa Suomen kansaa, toimittaja rahvaanomaisesti arvioi Victorian suomalaisbrändin asun hintaa euroissa! Noin ei fiksu toimittaja tekisi.
Kuin (lapsuudessani) jossain Pirkanmaan peräkylällä tullaan koskemaan vieraan vaatteisiin: "Ai kun sulla on hieno mekko! Onko se uusi? Mitä se maksoi? Teillä siellä Hgissä onkin kaikkea, kaikki aina meitä muita hienompaa!" (Lausutaan kateellisella, ilkeällä äänellä.)
Ei ihme, että hurrit meitä halveksivat. Koko kansamme tosin ei ole noin mautonta, mutta mauttomimmat yleensä tuppautuvatkin etualalle, medioihin, myös politiikkaan.
Sivistynyt ihminen ei puhu rahasta, kysy toisen ihmisen eri asioiden hintaa, arvioi esim. juhlaväkeä ja tilaisuutta rahassa. - Anonyymi00024
Entäs jos Pohjoismaat lyöttäytyvät yhdeksi kansaksi tulevaisuudessa?
Saattaa olla jopa välttämätöntä. Ken elää, se näkee. Minä en ehkä tule
näkemään.- Anonyymi00025
Emme ole samaa kansaa. Eri juuret, perinteet, kieli ja kulttuuri, muinais historia. Ruotsalaiset, norjalaiset, tanskalaiset ja islantilaiset ovat yksi ja sama goottikansa (viikingit), valtionrajat vain erottavat heidät.
Tuohan on ruotsalaisten = gootit suunnitelma juonitella meidät joukkoonsa ja ryöstää maamme ja tuhota loputkin etnisyydestämme, kielestämme ja kulttuuristamme.
- Anonyymi00026
Kun Suomi sai itsenäisyytemme Venäjältä, vieraalle ruotsinkielelle ja joukolle ei olisi saanut sallia virallista asemaa vaan suomen lisäksi virallistaa karjalankieli sekä saame. Ne ovat suomalaisia kieliä, murteita, saami tosin on kyllä jo ihan oma kielensä. Noin ei kuitenkaan tehty. Ruotsalaiset riistivät heidän luonnolliset, kansalliset oikeutensa ja asettui jälleen kolonnansa avulla hallitsemaan meitä.
Venäläiset antoivat meille itsenäisyyden, Ruotsi samana päivänä otti sen meiltä takaisin itselleen. Anteeksiantamaton rikos. Venäläiset poistuivat ja veivät kielensä ja kulttuurinsa mukanaan, Ruotsi vaati meille kouluissamme täysin turhan kielensä pakko-opetuksen. Jokainen katukylttimme on naurettavasti käännettävä myös ruotsiksi. Näin he hallitsevat meidän, ei heidän, maatamme.Höpsistä sun kanssa.
Ellemme olisi olleet Ruotsin vallan alla vaan olisimme joutuneet venäjän vallan alle vuonna 1150 emme olisi ikinä päässeet irti venäjästä.- Anonyymi00029
Venäjä antoi itsenäisyyden Suomelle, koska oli pakko, suomalaiset olis ottanut sen vaikka väkisin, suomalaiset ei nöyristele eikä suostuneet kaikkien inhoamaan venäläistämiseen, ylimielisten venäläisten symboli Bobrikoff sai maksaa hengellään yritykset alistaa suomalaisia.
- Anonyymi00033
Anonyymi00029 kirjoitti:
Venäjä antoi itsenäisyyden Suomelle, koska oli pakko, suomalaiset olis ottanut sen vaikka väkisin, suomalaiset ei nöyristele eikä suostuneet kaikkien inhoamaan venäläistämiseen, ylimielisten venäläisten symboli Bobrikoff sai maksaa hengellään yritykset alistaa suomalaisia.
Eugen Schauman on kansallissankari. Ilman, että hän ampui Bobrikoffin
historia olisi mennyt toisin. Hän edisti suomalaisten itsenäisyyspyrkimyksiä,
jotka silloin olivat vasta varovaisia "toiveajatuksia". Anonyymi00033 kirjoitti:
Eugen Schauman on kansallissankari. Ilman, että hän ampui Bobrikoffin
historia olisi mennyt toisin. Hän edisti suomalaisten itsenäisyyspyrkimyksiä,
jotka silloin olivat vasta varovaisia "toiveajatuksia".Schaumanin haudasta löytyy kuva jossa miehet uljaat seisovat ryhdikkäästi.
Juu Venäjä antoi meille itsenäisyyden sekasortoisessa tilanteessa mutta katui pian päätöstä. Ellemme olisi joutuneet Ruotsin vallan alle 1150 olisi historiamme kulku ollut toisenlainen. Olisimme hyvin todennäköisesti osana venäjän karjalaa. Miten muuten olisi voinut käydä voi tietysti spekuloida mutta hyvin meille kävi meillä hyvä hyvin toimiva hallintomuoto jonka saimme Ruotsin alaisuudessa.- Anonyymi00034
Pertikki kirjoitti:
Schaumanin haudasta löytyy kuva jossa miehet uljaat seisovat ryhdikkäästi.
Juu Venäjä antoi meille itsenäisyyden sekasortoisessa tilanteessa mutta katui pian päätöstä. Ellemme olisi joutuneet Ruotsin vallan alle 1150 olisi historiamme kulku ollut toisenlainen. Olisimme hyvin todennäköisesti osana venäjän karjalaa. Miten muuten olisi voinut käydä voi tietysti spekuloida mutta hyvin meille kävi meillä hyvä hyvin toimiva hallintomuoto jonka saimme Ruotsin alaisuudessa.Ne oli vaarallisia kovia aikoja silloin, Kreml painosti Viroa, Latviaa ja Liettuaa sallimaan tukikohtia alueilleen, nämä antoivat periksi ja menettivät itsenäisyytensä vuosikymmeniksi, Suomi ei suostunut samaan, ja sotahan siitä tuli, joka "hävittiin", mutta itseasiassa se oli voitto, pysyttiin itsenäisenä, se oli tärkeintä, vaikka hinta oli hirveän raskas.
- Anonyymi00036
Pertikki kirjoitti:
Schaumanin haudasta löytyy kuva jossa miehet uljaat seisovat ryhdikkäästi.
Juu Venäjä antoi meille itsenäisyyden sekasortoisessa tilanteessa mutta katui pian päätöstä. Ellemme olisi joutuneet Ruotsin vallan alle 1150 olisi historiamme kulku ollut toisenlainen. Olisimme hyvin todennäköisesti osana venäjän karjalaa. Miten muuten olisi voinut käydä voi tietysti spekuloida mutta hyvin meille kävi meillä hyvä hyvin toimiva hallintomuoto jonka saimme Ruotsin alaisuudessa.Höpön höpötys
- Anonyymi00037
Anonyymi00034 kirjoitti:
Ne oli vaarallisia kovia aikoja silloin, Kreml painosti Viroa, Latviaa ja Liettuaa sallimaan tukikohtia alueilleen, nämä antoivat periksi ja menettivät itsenäisyytensä vuosikymmeniksi, Suomi ei suostunut samaan, ja sotahan siitä tuli, joka "hävittiin", mutta itseasiassa se oli voitto, pysyttiin itsenäisenä, se oli tärkeintä, vaikka hinta oli hirveän raskas.
Siellä oli silloin vallassa sionistit eli vale juutalaiset. Ette näytä tajuavan mitä ne ovat jotka joka maassa orjuuttaa ihmiset.
Aivopesty ei osaa muuta kuin haukkua tietämättömänä Venäjää.
Tuntuuko oma elämä hiukan paremmalta kuin haukkuu median ja omien kuvitelmien perusteella Venäjää.
Mikä estää sinuakin ottamasta selvää oloista ja mitä kaupoissa löytyy. Vai pelkäätkö että WC pönttösi varastetaan, höppänä? Ja että ihmiset elää nälässä ja autoja jonotetaan vuosia hah.
Venäjän olot ja elämä on paremmin kuin Suomen. Suomi on pilattu lännen toimesta.
Venäjän verotus on alhainen ja siellä ihmiset hoitaa omia asioitaan ja heillä on laaja ystäpiiri ja naapuri jotka auttaa. Meillä istutaan sohvalla ja katsotaan TV mitä pitää ajatella mitään muuta ei tiedetä. Täällähän kävelkää äkkiä ohi ja ollaan välittämättä vaikka naapuri kituu yksin asunnossaan. - Anonyymi00039
Anonyymi00037 kirjoitti:
Siellä oli silloin vallassa sionistit eli vale juutalaiset. Ette näytä tajuavan mitä ne ovat jotka joka maassa orjuuttaa ihmiset.
Aivopesty ei osaa muuta kuin haukkua tietämättömänä Venäjää.
Tuntuuko oma elämä hiukan paremmalta kuin haukkuu median ja omien kuvitelmien perusteella Venäjää.
Mikä estää sinuakin ottamasta selvää oloista ja mitä kaupoissa löytyy. Vai pelkäätkö että WC pönttösi varastetaan, höppänä? Ja että ihmiset elää nälässä ja autoja jonotetaan vuosia hah.
Venäjän olot ja elämä on paremmin kuin Suomen. Suomi on pilattu lännen toimesta.
Venäjän verotus on alhainen ja siellä ihmiset hoitaa omia asioitaan ja heillä on laaja ystäpiiri ja naapuri jotka auttaa. Meillä istutaan sohvalla ja katsotaan TV mitä pitää ajatella mitään muuta ei tiedetä. Täällähän kävelkää äkkiä ohi ja ollaan välittämättä vaikka naapuri kituu yksin asunnossaan.Luuletko meidän uskovan tuota propagandaa, joka on kuin pietarin trollitehtaasta? Aliarvioit tämän palstan kirjoittajia pahasti.
- Anonyymi00028
Rkp poisti edeltä tosikertomuksen 1950-luvun helsinkiläislasten elämästä.
- Anonyymi00035
Elävää kertomusta elämästä ruotsinvallan alla, 1950-60 luvun Helsingissä, edelleen tänäkin päivänä, Suomessa.
Venäjästä saa kirjoittaa mitä tahansa, jopa USA:ta mollata, mutta Ruotsin, Suomen ruotsalaisten teot pitää salata. - Anonyymi00045
Anonyymi00035 kirjoitti:
Elävää kertomusta elämästä ruotsinvallan alla, 1950-60 luvun Helsingissä, edelleen tänäkin päivänä, Suomessa.
Venäjästä saa kirjoittaa mitä tahansa, jopa USA:ta mollata, mutta Ruotsin, Suomen ruotsalaisten teot pitää salata.RKP ei mitään poista täältä, hölmö väite.
Vuonna 1150 Ruotsi ei ollut kummoinen valtio jonne paavin valta ulottui, Suomi oli alue ilman rajoja vielä pitkään. Idässä ortodoksinen Novgorod joka pyrki noihin aikoihin laajentumaan ja paavi halusi Ruotsin avulla laajentumaan suomen alueelle josta tuli kahden uskonnon kohtaamispaikka. Itä-karjala jäi Novgorodin valtapiiriin me jäimme 1150 katolliseen Ruotsin avulla.
- Anonyymi00038
Voi vuori järjestettiin karjatalouden lopettamiseksi. Sairastuttava margariini ja rypsiöljy.Ruotsi halusi työvoimaa joka totteli tyhmyyttään. Maan valtaamista se on ollut. Ette näe tosiasioita ette osaa yhdistää miten suunniteltua kaikki paha on ollut. Ruotsi on varas, roisto saatanpalvojia pedoja.
- Anonyymi00041
Lääkkeet.
- Anonyymi00040
Sitä ei tarina kerro, eikä voi tietää. Voin vain arvailla ja spekuloida. Ei ole aikaa moiseen turhaan availuun.
- Anonyymi00042
Terveenpiä päästään.
- Anonyymi00044
Ai ruotsalaiset vai? Niillä on paaaljon pitempi historia kuin metsäsuomalaisilla, ehkä siksi. Siellä on ollut kulttuuria jo, kun täällä vain hongat humisi.
- Anonyymi00046
Selittäkää mulle metsäsuomalaiselle, miksi suomessa on ruotsinkieisiä alueita säilynyt mutta ruotsissa suomenkieliset alueet ovat häipyneet?
Suomenkielisiä alueita on ollut koko pohjoisruotsi luulajasta ylöspäin ja metsäsuomalaisten siirtokansan alue.
Pohjoisnorjassa suomenkielinen alue poistunut ja puhumattakaan Venäjän karjalasta.
Suomessa vain vaalitaan ruotsinkieltä verorahoilla. Yle hoitaa ohjelmistonsa kiitettävästi. On oma kanava ruotsinkielelle ja Yle 1 on taas täyttänyt ruotsinkielisillä ohjelmilla tarjontaansa parhaimpaan katseluaikaan.
Meille opetetaan Ylellä ruotsin historiaa, kulttuuria ja musiikkia.- Anonyymi00047
YLE on eduskunnan valvoma
- Anonyymi00049
Ruotsissa ei ole koskaan puhuttu suomea niin yleisesti kuin täällä ruotsia.
- Anonyymi00050
Anonyymi00049 kirjoitti:
Ruotsissa ei ole koskaan puhuttu suomea niin yleisesti kuin täällä ruotsia.
Ruotsissa on monin verroin tuplasti suomalaistaustaisia enemmän, voimme olla tyytyväisiä yhteisestä historiasta, suomelle on käynyt hyvin.
- Anonyymi00054
Kantsisko sun tutkia yhteistä historiaamme edes vähän. Kyllä se sieltä selvinnee.
- Anonyymi00055
Suomi on kaksikielinen maa. Siksi Ylellä on, mitä on.
- Anonyymi00048
Mitä tämä spekulointi hyödyttää ? Onko tässä otettu huomioon, että
kaikkien naapurimaittenkin asiat olisivat voineet mennä toisin ?
Suomen suhdetta niihin on hyödytöntä spekuloida sen pohjaltakin. - Anonyymi00051
Joo, hölöä täällä totta
Aloitu on oppimattoman hs-kopio en tilaa mutta näin lehden Prismassa
Hsvilttuilija toimittaja haluaa kertoa, että ho mosok duaali ML on tunnetuin suomalainen Ruotsissa eli pilkata suomalaisia
Tilanne nyt vain on se, Usan hallinnolta odotetaan yhteistyötä Nok kanssa ja Ericsson on konventionaakunen ja sivussa kiinnostamattomana
Ja sekö pakorotsittajia ottaa hs- pattiin
Nvidian nahkatakkijohtaja puhuu tukevalla viikolla toivon mukaan tästäkin - Anonyymi00052
Suomen ja yhteinen historia pitää paikkansa ilman Helsingin sanomia.
Vanha vihollinen Venäjä vaikuttaa edelleen.
https://www.hs.fi/kirjeenvaihtajat/art-2000012224508.html
Ruotsissa ja Suomessa on vaalit, Ruotsissa nyt syksyllä ja Suomessa ensi keväänä.
Ruotsin demarit nousee takaisin valtaan ja Suomen demarit nousee takaisin valtaan.
Vain raja välissä aate sama.- Anonyymi00053
Toivotaan, että demarit on hallituksenmuodostaja ja että se onnistuu
saamaan enemmistöhallituksen kokoon. - Anonyymi00056
Anonyymi00053 kirjoitti:
Toivotaan, että demarit on hallituksenmuodostaja ja että se onnistuu
saamaan enemmistöhallituksen kokoon.SDP on heikossa jamassa, paljon pitäisi muuttua et olis uskottava puolue, nytkin lähtivät tarkoitushakuisesti perussuomalaisten linjalle maahanmuutossa, koska aavistavat kansan enemmistön ajattelevan juuri siten kuin persut on jo vuosia. En usko et demarit on pääministeripuolue ensi vuonna.
- Anonyymi00057
Anonyymi00056 kirjoitti:
SDP on heikossa jamassa, paljon pitäisi muuttua et olis uskottava puolue, nytkin lähtivät tarkoitushakuisesti perussuomalaisten linjalle maahanmuutossa, koska aavistavat kansan enemmistön ajattelevan juuri siten kuin persut on jo vuosia. En usko et demarit on pääministeripuolue ensi vuonna.
Juu nousu suhdanne nyt olisi alkaa yritysten varautumaan vähitellen työvoiman saatavuuteen kotimaasta ja ulkomailta.
- Anonyymi00061UUSI
Anonyymi00057 kirjoitti:
Juu nousu suhdanne nyt olisi alkaa yritysten varautumaan vähitellen työvoiman saatavuuteen kotimaasta ja ulkomailta.
Juu, meillä onkin vasta 300.000 tuhatta työtöntä, kyllä kaivataan lisää muualta tähän vähäiseen määrään...
- Anonyymi00062UUSI
Anonyymi00061 kirjoitti:
Juu, meillä onkin vasta 300.000 tuhatta työtöntä, kyllä kaivataan lisää muualta tähän vähäiseen määrään...
Osaajia aina tarvitaan.
- Anonyymi00063UUSI
Anonyymi00062 kirjoitti:
Osaajia aina tarvitaan.
Osaajia mut ei "osaajia". Jotkut ei osaa erottaa näitä toisistaan.
Anonyymi00063 kirjoitti:
Osaajia mut ei "osaajia". Jotkut ei osaa erottaa näitä toisistaan.
Yritys valitsee parhaan osaajan rotuun katsomatta.
- Anonyymi00064UUSI
Pertikki kirjoitti:
Yritys valitsee parhaan osaajan rotuun katsomatta.
Isänmaallinen yritys tuntee myös vastuuta, ainakin pitäisi tuntea, siitä että työllistää suomalaisia ensisijaisesti.
- Anonyymi00058
Millä tavalla maahanmuutto todellisuudessa työllistää, ainakin kansanedustajia avustajineen. Rasistisuudesta joutuu veronmaksaja maksamaan.
- Anonyymi00059
Maahanmuuttajat ovat lähes yhtä työllistyneitä kuin ns. kanta suomalaiset.
Nyt on molemmilla hunosti ? Kiitos tämän p****leen persuhallituksen. Aloitusko kopio. Suomi on kopioinut Ruotsia etsien sieltä parhaat puolet, Suomi on ollut puskuri idän uhkaa vastaan.
Ruotsissa sen oma persu on tukenut hallitusta, Suomessa mentiin astetta pitemmälle oikeisto hyväksyi persut kumppaniksi rasismi kohujen kera kun natsi menneisyys tuli esille.
Nyt Suomi ja Ruotsi hakee kumpikin demari hallitukia kopioiden toisiaan.- Anonyymi00060UUSI
Kun hesari kirjoittaa jotain provojaan, häirikkö tuo niitä keskuseskeluun omine provoineen
Jakun kun mutaakaan ei ole, kätevää sönkötystä
Kuitenkin mutaa voisi heitellä sumua silmiin- Anonyymi00065UUSI
Tiedetään, tiedetään, persu uskoo vain PersuPravdan valheisiin.
Hesari suomen ylivoimaisesti suosituin ja uskottavin riippumaton lehti ei tarkoita tarvii hyväksyä kaikkea mitä sillä kirjoitetaan.
Yle on vielä suositumpi uskottavampi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031241
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku93862Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466