Onks kukaan sattunut löytämään robotti-imurien akkuja myynniss hyllyssä jossain kodinkoneliikkessä tai huoltoliikkeessä pk-seudulla? Niitä ei esimerkiksi Verkkokauppa.comin valikoimasta taida löytyä. Netistä robon valmistajan sivuilta ja eri akkukauppojen verkkokaupoista niitä kyllä löytyy. Mutta kattelin tossa just, että esimrkiksi omaan robooni sopiva akku on tällähetkellä loppu iRobotin verkkokaupasta ja sitä odotetaan saapuvan varastoon 30.8.
Oon kyllä aikeissa ostaa uuden moppaavan roboimurin lähiaikoina, mutta toi vanha roboimuri on tarkotus joko säästää vararoboksi tai sitten myyn sen eteenpäin. Eli tarkotus olisi vaihtaa akku uuteen tohon kuten muutkin kuluvat osat. Mahdollinen ostajakin löytyy helpommin kun akku on uusittu. Nykyinen akku on vielä kohtalaisessa kunnossa, mutta kyllä siinä jo kulumisen merkkejä on. Robo ei enää jaksa käydä kämppää läpi yhdellä latauksella, etenkin kun haluan sen käyvän joka kohdan läpi kahdesti. Jos laittaisin robon imuroimaan kämpän niin, että se käy kaikki paikat läpi vain kerran niin akku riittäisi edelleen melkeen tuplasti kämppääni isomman kämpän imurointiin. Eli akku on tosiaan vielä 3.5 vuoden jälkeen suht hyvässä kunnossa, mutta osottaa silti kulumisen merkkejä.
Netistä siis kyllä saa akun tilattua, mutta sen saaminen kestää jonkin aikaa. Mitään kriittistä tarvetta uudelle akulle ei toki ole, mutta jos niitä löytys jostain hyllystä niin aina parempi. Tarvetta olisi siis iRobotin akulle.
T. miksuh
Robotti-imurin akun vaihtaminen
6
<50
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Muistaakseni sopivia akkuja löytyisi Kotirobonkin sivuilta. Haluan alkuperäsen iRobotin akun, en mitään epämääräistä tarvikeakkua.
T. miksuh- Anonyymi00002
Itse akun vaihtaminen pitäisi olla helppoa. Robon pohjasta pari ruuvia irti ja robon pohjalevy auki. Sitten vaan vanha akku irti ja uusi tilalle ja pohjalevy ruuveineen takaisin paikalleen.
T. miksuh
- Anonyymi00003
Gigantti taitaa olla noista isoista kodinkoneketjuista ainoita joilla on akkuja myynnissä. Muut vaihtoehdot on tosiaan valmistajan omat sivut , eri akkuja myyvät verkkokaupat ja Kotirobo. Gigantistakaan en tiedä onko niillä akkuja myymälöissä vai ainoastaan verkkokaupassa.
- Anonyymi00004
Mikä ihmeen robotti palsta tämä on?
- Anonyymi00006
Robotti-imurit, robottiruohonleikkurit ja ikkunanpesurobotit nyt vaan on nykyaikaa.
- Anonyymi00005
Power, Veikon kone ja Verkkokauppa.com ei ainakaan myy robotti-imurien akkuja. Ei löydy niiden valikoimasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241496Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681357- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731082Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629