Ekaluokan opettajaksi

Olen luokanope, jolla vasta vuosi opetuskokemusta eikä alkuopetuksesta ollenkaan. Millaisia neuvoja te virkasiskot antaisitte minulle?
3981
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ole alkuun tosi iloisen näköinen ja keksi heti ekapäivälle joku koukku (suunnistus tai leikki yms yms), millä saat lapset ajattelemaan , että olet tosi kiva. Samalla olet tietenkin jämpti, mutta sitä puolta voit tiukentaa sitten myöhemmin ja se on paljon helpompaa, kun puolet luokasta ei inhoa/pelkää sinua.(siis en todellakaan siis tarkoita, ettet pitäisi kuria, varmaan ymmärsitkin)

Anna vanhemmille asioista selkeät ohjeet reissuvihkoissa. Ota läksyjen kanssa käyttöön superselkeä malli esim. kaksi läksyä joka päivä paitsi perjantaina... ja annat koko vuoden pävittäin kaksi läksyä, vanhempien ei tarvitse arpoa onko läksyjä tullut, kun pikkuiset eivät kuitenkaan muista, jos niitä ei joka päivä tule. Alkusyksystä joudut tarkistamaan reppuja, että siellä on oikeat kirjat mukana.

Käytä mahdollisimman paljon aikaa leikkiin ja lauluun ja sen kautta opiskeluun. Hauskoja hetkiä toivottaen toinen ope.

Äänestä
  • Heissan. Vaikutat todella pirtsakalta ja kivalta opettajalta. Oma tyttöni aloittaa ekaluokan (poika kolmannen) ja olen itse kasvatustieteellisten ainetten opettaja. Onpa kiva, että myös sinä olet kiinnostunut työstäsi.
    Minusta on ollut kovasti joustavaa ja helppoa, kun poikani opettaja on pitänyt huolta siitä, että oikeat kirjat on repussa. En tiedä mikä on systeemi, mutta aina lapsella on ne kirjat repussa, jotka pitää seuraavaksi päiväksi viedä. Helppoa ja kivaa näin aikuisen kannalta. Todella kivasti ajateltu. Pian lapsi oppii myös itse miettimään mitä tarvitsee seuraavaksi päiväksi (esim. liikuntavaatteet)

    Äänestä

ovat kullan arvoisia. Katso vinkkejä niistä.

Muista olla johdonmukainen ja jämpti.
Opetustuokioitten pitää aluksi olla lyhyitä, koska useimpien oppilaiden keskittymistaito yhteen asiaan on lyhyt. Toisaalta kaikkeen menee aikaa ihan älyttömästi, esim. ruokailuun.

Omassa luokassani on ollut pehmolelu, joka sitten välillä "kertoo", mitä hyvää ja huonoa luokassa on tapahtunut. Usko tai älä, silloin luokassa on hiirenhiljaista.

Ja mitään asiaa ei voi pitää itsestäänselvyytenä. Sinä olet se henkilö, joka opettaa pirpanat koulun tavoille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilman kokemusta kirjoitti:

Olen luokanope, jolla vasta vuosi opetuskokemusta eikä alkuopetuksesta ollenkaan. Millaisia neuvoja te virkasiskot antaisitte minulle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu