Innostuin tässä "kokkaamaan" koirilleni ja nyt kyselenkin, että kannattaisko tällaista puuroa tarjota useamminkin. Siinä oli kennelpakasteen jauhelihaa, kaurahiutaleita, porkkanaa, vettä, öljyä sekä hieman koirille tarkoitettua vitamiinijauhetta. Tuon seoksen käytin mikrossa (n. 30sec.), annoin hieman jäähtyä ja tarjoilin kostutetun kuivamuonan kanssa. Tuntui ainakin maistuvan hyvin koirille. Mitä mieltä olette?
Tällaista puuroa koiralle?
12
1239
Vastaukset
- buffy
terveellisempää ja koiralle paremmin sovivampaa saat puurosta kun: keität puuron ensin ihan ilman lisukkeita ja sitten vasta kun puuro (vesi hiutaleet) on kypsää lisäät jauhelihan RAAKANA ja porkkanan SOSEUTETTUNA ja RAAKANA, sekä öljyn ja vitamiinijauheen. äläkä kuumenna seosta enää! näin koirasi saa kaikki ravintoaineet raaka-aineista irti. joskus kannattaa kokeilla kauran sijasta tattaria ja hirssiä, jotka ovat koiralle sopivampia. ja eri kasviksia soseutettuna kannattaa käyttää puurojen sijasta sekä lisukkeena. tällä ruokavaliolla koirasi saa tarpeelliset ravinto aineet.
- kyselijä
Kiitti vinkeistä! :) Täytyypä kokeilla, kuten neuvoit.
Mutta entäs tuo raaka porkkana? Muistelen kuulleeni, ettei juureksia sais antaa raakana. - pakastamaan
vai onko pakastamisesta jotain haittaa?Näin voisi tehdä isomman määrän kerrallaan ja ottaa sopivan annoksen sulamaan.
- ame733
Aiheesta melkoisen kattavan kirjasen aiheesta on kirjoittanut Ulla Kivimäki, löytyi ainakin meidän pienehköstä kirjastosta. Löytyy kattavaa tietoa, jos innostuu ruokkimaan koiransa "kotiruualla".
- Nimetön
Kiitos vinkistä! Täytyypä koittaa löytää kyseinen kirja jostain.
- rouheena
Anna porkkana mieluummin karkeana raasteena ruuan seassa,hyöty on parempi, puhdistaa anaalit.
- midas
HEI!
Itse valmistan koirilleni ulkomuototuomari
J.A.U Yrjölän koirapuuroa, sekoitan siihen
hieman raakaa naudanmahaa (koira täytyy totuttaa
siihen pikkuhiljaa). Syövät sitä mielellään.
Syötän tietenkin myös muutakin ruokaa. Reseptin saa jos haluaa.
haluaa.- J.A.U
iidamilla kirjoitti:
Voisitko antaa sen yrjölänpuuroreseptin. Kiitos jo etukäteen.
Resepti löytyy mm. täältä
http://www.kennelfatale.net/Yrjolanpuuro.htm - Marit
iidamilla kirjoitti:
Voisitko antaa sen yrjölänpuuroreseptin. Kiitos jo etukäteen.
Hei!
J.A.U Yrjölä olikin myös itse vastannut tähän
viestiin ja jos huomasit myös osoitteen mistä
reseptin myös saa, sivuilla on varmaan paljon
muutakin sinulle hyödyllistä ammattilaisen
tietoa koirista. Mukavia koira- ja puurohetkiä
sinulle.
Terv. Maarit Marit kirjoitti:
Hei!
J.A.U Yrjölä olikin myös itse vastannut tähän
viestiin ja jos huomasit myös osoitteen mistä
reseptin myös saa, sivuilla on varmaan paljon
muutakin sinulle hyödyllistä ammattilaisen
tietoa koirista. Mukavia koira- ja puurohetkiä
sinulle.
Terv. MaaritKauheenpaljo kiitoksia Taran Idan ja Millan puolesta
- Marit
iidamilla kirjoitti:
Kauheenpaljo kiitoksia Taran Idan ja Millan puolesta
Hei iidamilla !
Piti vielä sanoa että kun annos aika suuri niin teen yleensä puoli annosta,syön sitä itsekin.
Käy joskus osoitteessa www.koiraneuvola.fi,
sielläkin on joskus "usein kysytty"-otsikon alla
mukavia juttuja.
Terv. Maarit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011581
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581001Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61886
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10760Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t266756Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä339704Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74696Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk59686