Liika masturbointi

hamlet

Voiko liika masturbointi aiheuttaa erektiohäiriöitä? Elikkä jos on liian usein masturboinut niin voiko siitä aiheutua haittavaikutuksia kuten puoliseisokkia jne.. myöhemmin?

Entä jos on joskus nuorenpana liian kovakouraisesti masturboinut..?

Toivon asiallisia vastauksia.. Kiitos jo etukäteen vastauksista..

5

10562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkhjkhl

      Ei aiheuta mitään muuta, kuin korkeintaan morkkiksen.

    • on...

      Ainakin psyykkisesti liika masturbointi voi heikentää seisokkia livetilanteessa. Olet tottunut saamaan erektion kuvien ja videoiden avulla, jolloin oikea nainen ei annakaan samanlaista stimulusta ja seuraa ongelmia.

      Voit joutua opettelemaan seisokin saamisen naisen kanssa.

      Kovakourainen käsittely, jos kipua on ollut tai muuten rikkonut paikkoja, toki voi heikentää toimivuutta. Esim. fillarointi kovalla satulalla voi aiheuttaa impotenssia (paisuvaisen hermot menee kasaan).

      • paikkaansa

        Kokemukseni perusteella liika masturbointi saattaa aiheuttaa myös sen että naisen kanssakin munan tunto on liika herkkä joten siemenet tuppaavat tulemaan ihan liian aikaisin. Mutta ei sillä ole minusta mitään merkitystä paljonko on runkannut joskus aikaisemmin, vaan sillä miten keho toimii nyt.

        Eli jos vain tilaisuuksia on, niin sanoisin että kannattaa touhuta naisten kanssa mahdollisimman paljon ja oman käden kanssa touhutessakin mieluummin ajatella jotakin tuntemaansa naista kuin katsella pornokuvia. Tällä konstilla pysyy paremmin tuntuma ajatuksissa siihen aitoon asiaan.

        Motto: vaikka elämäni oli melko pielessä, silti pillu pysyi mielessä


    • patrick-65

      Vaikka vedät käteen aamusta iltaan, ei mitään haittavaikutuksia ainakaan tutkijat ole havainneet.En liioin minäkään, vaikka tulee vedettyä aika usein, avioliitosta huolimatta.

    • Anonyymi

      Ei siitä mitään seuraa. Ei ainakaan mulle oo seurannut. Jännä juttu muuten et mä oon vain muutamaa kuukautta tätä keskustelua vanhempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      68
      5194
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      261
      4279
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      97
      3913
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      142
      2247
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      31
      1611
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      65
      1331
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      969
    8. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      35
      917
    9. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      889
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      867
    Aihe