Puolustusvero

Anonyymi-ap

SDPn suunnitelmissa on puolustusvero. Se koostuisi pääomasta, joka ylittää 100 000. Jutussa ei kerrottu, kuuluuko omaisuuteen asunto, jossa itse asuu. Oletetaan että ei kuulu. Joutuisitko maksamaan?

83

262

    Vastaukset 83

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Suomen puolustusmenot ovat tänä vuonna 7,7 miljardia euroa.
      Orpon hallituksen päätöksien seurauksena summa nousee yli
      kaksinkertaiseksi vuoteen 2035 mennessä.

      Mistä niin valtava raha otetaan, kun hallitus on romuttanut ja
      velkaannuttanut valtiontalouden jo yli kestokyvyn ?

      SDP:n mahdollinen ehdotus (Nato-jäsenmaksujen) kattamiseksi voi olla
      pääoma- ja ansiotulojen veronkorotus. Ne eivät riitä. Leikkauksiakin tarvitaan.

      Mitä itse ehdotatte ? Mistä ja miten raha kerätään ?

      • Anonyymi00003

        Otetaan demareitten kannattajilta ja erityisesti sakoon urpoilta.


      • Anonyymi00005

        Hallituksen tavoite on nostaa puolustusbudjetti vuoteen 2029 mennessä vähintään kolmeen prosenttiin bruttokansantuotteesta. Tämän kasvun rahoitustapa on edelleen hämärän peitossa.

        Kaikki hallituspuolueet kannattavat hallituksen yhteistä kolmen prosentin tavoitetta. Eduskuntapuolueista neljä voisi kokeilla puolustusveroa, muiden vastaus on jyrkkä ei.

        Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Matias Marttisen mukaan Suomi varmistaa kolmen prosentin investoinnilla sen, että puolustus pysyy ajan tasalla ja vastaa todellisiin uhkiin.


    • Anonyymi00002

      Ei kai asunto kuulu pääomatuloihin ainakaan jos ei ole kyse
      sijoitusasunnosta ? En tiedä. Arvailen vain.

      • Anonyymi00012

        Ei tietenkään oma asunto kuulu tuloihin. Mutta omaisuuteen se kuuluu. Ja puolustusvero määritellään omaisuuden perusteella.


    • Anonyymi00004

      Sdp aikoo nostaa tuloveroa, arvonlisäveroa ja pääomaveroa, jos ovat hallituspuolue.
      Lisäksi puolue leikkaa sotesta miljardin.
      Mitähän muuta kivaa on tulossa.

      • Anonyymi00055

        Kun on vuosikymmeniä eletty yli varojen ja totuttu liian hyvään, niin toimet tuntuvat pahalta.


    • Anonyymi00007

      Sosialistit yrittävät naamioida puolustusveroksi ne verot joiden nostolle ei ole muuten kannatusta muissa puolueissa.

      • Anonyymi00009

        Juuri näin.

        Pääomatulot kasvattavat Suomen vaurautta (eli yhtiöiden omistus joiden tuotot
        muuten menisivät Trumpin ja hänen vaimonsa Melanian kuluihin, suvun käyttöön)

        Sosdem aikoo puhua itsensä ulos hallituksesta jo nyt. Vähentämällä kansan varallisuutta. Se tosin yrittää naamiointia. Puolustusvero. Vaikka kyseessä on tulonsiirtovero


      • Anonyymi00063

        SDP:n näkökulmasta ajatuksenjuoksu menee näin: jos puolet seuraavan vaalikauden valtion talouden sopeutuksesta hoidettaisiin veronkorotuksilla, leikkaukset palveluihin ja sosiaaliturvaan eivät olisi niin suuret.

        Puolustusvero hoitaisi yhden miljardin euron osuuden vaalikauden 8-11 miljardin euron velkajarrutavoitteesta.


      • Anonyymi00078
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Juuri näin.

        Pääomatulot kasvattavat Suomen vaurautta (eli yhtiöiden omistus joiden tuotot
        muuten menisivät Trumpin ja hänen vaimonsa Melanian kuluihin, suvun käyttöön)

        Sosdem aikoo puhua itsensä ulos hallituksesta jo nyt. Vähentämällä kansan varallisuutta. Se tosin yrittää naamiointia. Puolustusvero. Vaikka kyseessä on tulonsiirtovero

        Toissa vuosisadan suuri talousfilosofi Karl Marx oli ennemmin kommunisti kuin kapitalisti, kun taas viime vuosisadan suuri teollisuuspamppu Henry Ford oli kapitalisti eikä kommunisti. Silti yksi kummankin kirkkaimmista oivalluksista oli suurin piirtein sama:

        Tuotannon hedelmät, talouskasvu, tulisi jakaa kohtuullisen tasapainoisesti pääoman ja työvoiman välillä. Jos liian suuri osa tuloista päätyy voittoina pääoman omistajille ja liian pieni osa heruu palkkoina tuotannon tekevälle työväelle, seuraa tästä ennen pitkää talouden lamaantumista ja lopulta pääoman ja työvoiman välirikko ja yhteenotto.


    • Anonyymi00010

      Onhan sellainen nytkin.

      Tosin ikäänkuin "salaa" upotettuna yleiseen verotukseen. Millä hitolla met muuten miljardien lentskareita ja ties mitä korvettialuksia oltais osteltu?

      Onhan meillä puolustus budjettikin, miksi ei myös suoraa verotusta sitä varten?

      Tämä nykyinen systeemi on aika hähmäinen himmeli. Ihan hyvä sitä olisi suoraviivaistaa ja tehdä läpinäkyvämmäksi. Ok, ongelmaa tieten on, tällaiset maanpuolustukseen tms, liittyvät asiat on luonnollisista syistä vähän salassa pidettäviä. Mutta kyllä jokainen maa satsaa näihin menoihin rahaa ja jokainen maa kehittää rahat niihin. Mutta kyllä naapurit hokaa, jos tukikohtiin ilmaantuu uusia sitakoneita tms. Suorat summat voi koittaa päätellä.

      Eli mä kannatan puolustusveroa. Perusidea oikein hyvä.

      Asia erikseen on sopia, miltä tahoilta ja missä määrin sitä tullaan kantamaan. Siitä sitten tulee hillitön puolueitten välinnen ja kansaa jakava sisällissota.

      Mutta se vaan on käytävä. En usko kenenkään suomalaisen vastustavan näinä aikoina maanpuolustusta, kyllä veroonkin ratkaisut löytyy.

      =DW=

      • Anonyymi00011

        sosdemien omat tekoyhdistykset eivät maksa pääomaveroa - SAK esimerkkinä - ja
        siten eivät osallistu puolustusveroon


    • Anonyymi00013

      Ei kuulu vain ns sijoitusasunnot ja öky-asunnot kuuluu verotuksen piiriin heh.

    • Anonyymi00014

      Kun aloitin keskustelun, en ollenkaan ajatellut että tulisi jokin puolueiden syyttely. Ihan vain kirjoitin mitä HS asiasta kertoi. Ja kysyin joutuisitko maksamaan Puolustuveroa.
      DW ymmärsi aloituksen. Itse olen myös veron kannalla, sekä tämän hallituksen että uuden hallituksen säästöjen lisäksi. (Ehkä kaikkein varakkaimmat siirtävät omaisuuttaan pois Suomesta, mikä tietenkin vesittää suunnitelmaa.)
      Vaikka sdp on aloitteen tekijä enkä äänestä sdp:tä, siltikin heidän ideansa on ok. Rahaa vaan on kasaan kauhottava monin keinoin. Kerrankin sdp jotain ehdottaa itse, se on hyvä asia, sitä on perätty heiltä moneen kertaan.
      Ja vastaan omaan kysymykseeni. Joutuisin maksamaan puolustusveroa, vaikka tätä asuntoani, jossa asun, ei pääomaan laskettaisi.

      Ja vähän toiseen asiaan. Minusta olisi parempi, että jos joku aloittaja kertoo tilanteen ja pyytää siihen kannanottoja, voisiko kukin antaa omia ratkaisuja. Niistä olisi jotain hyötyä jutun soljumisessa, ja sitten pohdittaisiin yhdessä, miten se vaikuttaisi. Jätettäisiin kokonaan pois se jos ed. tai nyk. hallitukset ovat tehneet väärin tai oikein. Siis ihan omia ratkaisuja ehdotettaisiin. Minusta keskustelut voisivat muuttua paljon mielenkiintoisemmiksi, uskon että meillä jokaisella on ihan omia mielipiteitä kun ylipäätään kirjoittelemaankin pystymme. Mitä mieltä tästä ehdotuksesta?

    • Anonyymi00015

      Minulla on kiinteistö maalla. Olen yrittänyt kaupitelle. Kenellekään ei kelpaa. Valtio kuitenkin verottaa maa-alueesta (tontista). Tonttiveroa ei saa pois. On kuulemma sellaiset ohjeet valtiolla tai kuntako niistä päättää. Verohallinnolle se kiinteistövero kuitenkin maksetaan. Annan sen verottajalle - saa purkukuntoisine rakennuksineen ja irtaimistoineen. Saa nähdä kelpaako - kiinteistövero kyllä näyttää kelpaavan.
      Venäläiselle vois kelvata, mutta ei varmaankaan saa myydä.
      Kai siittä vielä tulee ko sdp:n puolustusvero maksettavaksi - tätä maata ja maa-aluetta kun pitää puolustaa.

      • Anonyymi00017

        Siinäpä jo ensimmäinen käsiteltävä asia jos veroa aletaan ottaa käyttöön. Et varmaan ole ainut. Jossakin syrjäseudulla vielä asia saattaa olla niin että juuri ne kaikkein pienituloisimmat ovat perineet tontin jolla tönö eikä eroon pääse.
        Mitähän muuta ratkaistavaa veron perimiseen vielä tuleekaan.
        Eli tuo sinun mainitsemasi ja
        varakkaiden omaisuuden siirto muihin maihin.
        Minä ainakaan en moista hommaa edes osaisi vaikka haluaisinkin, eikä sitä omaisuutta nyt kuitenkaan niin paljon ole että perehtymisiin, suorituksiin tai mahdollisesti riskeihin (menee vielä vahingossa hukkaan koko siirto) kannattasi ruveta.
        Jotenkin kuitenkin luotan, että se mahdollinen Puolustus- (omaisuus) vero ei tule olemaan mikään valtava prosentti.


    • Anonyymi00016

      SAK lahjoo sdp:tä vaalituella ja saa verovapauden pääomatuloihin

      Pyrin 2030 samaan tulotasoon kuin sakmafiosojen johto
      eli säännöllinen tulo 200 tonnia vuodessa

      kuten tehyn johtaja kätilö Millariikka

    • Anonyymi00018

      Vanha sanonta: Hullu se on, joka töitä tekee - viisas elää vähälläkin.

      • Anonyymi00056

        Hullujen sanonta sitten kyseessä. Työnteolla saaduilla rahoilla kustannetaan eläminen ja hengissä pysyminen.


    • Anonyymi00019

      Näkökohta

      Valtiolla nyt on vaan tietty rahamäärä käytettävissä. Tässä viimevuodet ollut paljon ongelmia, koska menoja enenpi, kuin tuloja. Tämä lie selvää kaikille.

      On pyritty leikkaamaan menoja, tässä onnistuttukin. Pyritty tietenkin myös lisäämään tuloja. Tässä ei ole onnistuttu.

      Noh, menoja vaikka mutä. Tulopuolella valtion omat pisnekset ja verotulot. Omia pisneksiä ei paljoa ole, jotain osuuksia lentoyhtiöidtä tms. Ei sieltä paljoa voi saada. Verojen kautta kyllä saatavissa. Siinä oltava kieli keskellä suuta. Ei pidä verottaa mitään kuoliaaksi, mutta fyrkkaa tarvitaan.

      Tästä puolustusverosta. Kai yleisessä tiedossa, puolustusmenot nousseet paljon, puolustusinvestoinnit nousseet paljon. Rahaa palanut ja palaa.

      Samaan aikaan pitänyt leikata muita menoja, sote jne. Ja lisää pitää leikata. Missään ei ole puhuttu puolustusmenojen leikkauksista.

      Mun käsitys. Jos puolustukseen jyvitetään nomenomaan sille tarkoitettu vero muista asioista ei ole tarpeen leikata. Ainakaan niin paljoa, kuin nyt on tehty ja pitää tehdä lisää.

      Elikkäs puolustusverolla voidaan turvata muiden menosektorien budjetointi paremmin rahoitetuksi. Eikä niinkuin tarvi irtisanoa hoitsuja ja lekureita, että on varaa ostaa drooneja ja ohjuksia.

      Ymmärsikö kukaan?

      Uus vero on tietenkin aina verotusta nostava. Mutta kun sitä verotusta on pakko joka tapauksessa nostaa. Puolustusverolla saadaan kuitenkin säästettyä sote, koulutus jne jne kuoliaaksi leikkaaminen. Kun ei niistä muista menoista voi kovin hirveesti leikata, ettei valtio lakkaa toimimasta ja ajaudu konkurssiin

      Toivottavasti asia etenee. Vaikka hirvee vääntö asiasta tuleekin, se selkiyttäisi hitosti maan budjetteja ja verovarojen käyttöä. Eikä sairaaloita kovin monia tarvitsisi enää sulkea lisää.


      =DW=

    • Anonyymi00020

      Valitettavasti oikeistopopulisteille ei ikinä käy mikään järkevä ehdotus, he kun itse ovat kykenemättömiä mitään sellaista aikaansaamaan.

    • Anonyymi00021
    • Anonyymi00022

      Asumistukea en saa enää hallituksen päätöksellä. Voisin maksaa puolustusveroa 10 vuoden ajan noin 5000 euroa/ vuosi. Tämän jälkeen minulla ei olisi enää juurikaan omaisuutta ja ehkä saisin asumistukea köyhyyden ansiosta.

      • Anonyymi00026

        Oletko varma että olet elossa kymmenen vuoden kuluttua?


      • Anonyymi00030
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        Oletko varma että olet elossa kymmenen vuoden kuluttua?

        En ole ollenkaan varma. Ehkä 5 vuotta X 10 000 euroa olisi parempi ratkaisu.
        Jos kuolee aikaisemmin niin puolustusveron voisi ottaa perinnöstä.


      • Anonyymi00043

        laita se 50 000 e osakkeisiin kiireesti, saat mukavaa tuottoa


      • Anonyymi00080
        Anonyymi00043 kirjoitti:

        laita se 50 000 e osakkeisiin kiireesti, saat mukavaa tuottoa

        Pörssipelaaminen on toisten työnteolla spekuloimista.


    • Anonyymi00023

      Jos asunto kuuluu, niin melkein jokaisen pääoma ylittää satatonnia. Monellakin on myös satatonnia, joko osakkeissa tai tilillä, esim. perintönä, jolla hoidetaan käsiin jääneitä asuntoja, joita ei saa myytyä. Tämä kaikki on pääomaa. Toivottavasti tuo vero tulee koskemaan vain pääomatuloja, eikä pääomaa itseään, sillä jos pääomaa aloitetaan verottamaan siksi, että Ukrainaan saadaan lisää aseita, niin sitä ei Suomen kansa enää tule kestämään.

      • Anonyymi00025

        Jos itse pääomaa aletaan verottamaan nostan kaikki säästöni tyynyn alle.
        On pieni mesäpalsta ja osakehuoneisto, niistäkö sitten menisi vero?

        Miten osallistuvat he, jotka asuvat vuokralla ja ei ole mitään omaisuutta.
        Arvonlisävero nousee, jospa sitten ainakin siten.


      • Anonyymi00027

        Pääomaveroa korotetaan ensin, tai siis nyt puhutaan spd:n suunnitelmista, ei kukaan vielä mitään korota.
        Ja sen lisäksi yli 100 000 euroa ylittävästä omaisuudesta.
        Minäkin olen sitä mieltä että aika monella eläkeläisellä on asunnon lisäksi säästöjä tai perintöä, joka ylittää 100 000. Minulla ainakin on, kovalla työllä (mm. kolmella yhtäaikaiselle työpaikalla) säästänyt koko elämäni, että olisi vanhuuden turvaa varalla. Voisi mennä sairauksien tullen vaikka yksityislääkärille tai maksaa jollekin joka hoitaa kotiin, jos kokee ettei jaksa, mutta asiantuntijat arvioivat että pystyy asumaan kotona yksin. Yhtään en kadehdi jos niitä verorahoja käytetään niihin joilla ei ole säästöjä, kun vain minä saisin rauhassa omia säästöjäni kuluttaa. Mistään en ole ikinä tukia saanut.

        Äsken Purra juuri vaahtosi, kuinka pähkähullu ehdotus. Siinä vaan taas samasta yksityisen henkilön kukkarosta otetaan.
        Mutta en tiedä, jos se Puolustusvero on kovin pieni prosentti, niin eiköhän sen pysty maksamaan eläkkeestä.


    • Anonyymi00024

      Joko Antti nostaa veroa Orpon hallituksessa.

    • Anonyymi00028

      Omaisuutta ei voi verottaa
      ainoastaan omaisuuden tuottoa

      täällä palstalla on rahaa käsittelemättömiä ja käsittämättömiä köyhiä anojia joiden käsitykset verosta
      ovat lapsellisia

      se on ihme, että se pysynyt näin vanhaksi, ymmärrän toki teinien väärät käsitykset
      lapsuuden lirputuksena

      Selitys on varmaan osin tyhmyys osin laiskuus osin pelko joka on estänyt ymmärtämästä miksi Sveitsi on varakas ja alueet sen vieressä kuten pohjois-Italia
      ja Venäjä köyhä ja alueet sen vieressö

      • Anonyymi00029

        Mainitkaa joku pikkuvaltio jonka kansantulo on räkävenäjän kokoa


      • Anonyymi00044

        "Omaisuutta ei voi verottaa"

        Mitä. Miksi omaisuutta ei voi verottaa. Verottaan sitä jo, kiinteistöveron muodossa.


    • Anonyymi00031

      sdp ei ole ensi hallituksessa takapajuporukkana joka haluaa aina vasliiton SKP:n mukaan

      ei tällaista hassukurista porukkaa kukaan kestäisi modernissa globalisaatiossa
      köyhille vuokratukia ja ammattiliittomaksut verovähennyksiin ja rysönrajat auki
      ja munia pietariin vientiin

    • Vuorostaan voisi rikkaitten verotusta kiristää ja hyvittää köyhille sen minkä valtiovarainministeri rikkaille antoi.
      Suomessa ei ole verotus kiristynyt lähimmän kymmeneen vuoteen, koskaan ei pidä sanoa koskaan kun puhutaan verotuksesta, seuraavasta hallituskaudesta ei kukaan osaa ennustaa, ensi vuonna vaalien jälkeen nähdään.

      • Anonyymi00034

        Miten määrittelet rikkaan tai haluat valtiovarainministerin sen määrittelevän?
        Tulojen mukaan? (Pieleen menee. Tiedän pari tyyppiä jotka elävät sijoituksilla.)
        Omaisuuden mukaan? (Syrjäseudun pieneläkeläiset kärsivät kaupaksi menemättömän omaisuuden kanssa?)
        Vai miten?


    • Anonyymi00032

      Demarit ovat suuria kusettajia.

      • Eivät ole vielä kusettaneet persuja, vaaleissa vaaleissa vaaleissa.


    • Anonyymi00033

      Luulisi, että rikkaita kiinnostaisi heidän omaisuuden turvaaminen ja maksaisivat siitä mielellään pikkaisen extraa.

      • Anonyymi00038

        Mihin vedetään se omaisuuden raja, on asian ydin.


    • Pertikki

      Orpon mielestä rikkaita täytyy palkita kun maksavat niin paljon veroja, köyhät miten heihin pitäisi suhtautua, heitä täytyy kannustaa tekemään enemmän töitä töitä töitä.

      • Anonyymi00035

        Vois samalla yrittääkkin, niin pääsis nauttimaan Orpon ajamia etuja.
        Yrityksiä pystyyn vaikka joukkovoimalla!


      • Anonyymi00036
        Anonyymi00035 kirjoitti:

        Vois samalla yrittääkkin, niin pääsis nauttimaan Orpon ajamia etuja.
        Yrityksiä pystyyn vaikka joukkovoimalla!

        Ei - me haluamme elää luokkayhteiskunnassa!


      • Anonyymi00037

        Rikkaan mielestä rikkaus kuuluu vain rikkaille. Kokoomuksen rikkaat ensiksi politiikka ei kaikkia tietenkään miellytä.


      • Anonyymi00039
        Anonyymi00037 kirjoitti:

        Rikkaan mielestä rikkaus kuuluu vain rikkaille. Kokoomuksen rikkaat ensiksi politiikka ei kaikkia tietenkään miellytä.

        Rikkaat saa ihan rauhassa pitää rikkautensa ja rikastua lisää,
        mutta ie veronmaksajien rahoilla, joita Purra heille työntä.

        Antaisivat pienituloisten olla rauhassa, mutta ahneille ei riitä
        mikään ja rikas kadehtii köyhän hevoskaakkiakin.


      • Anonyymi00040
        Anonyymi00039 kirjoitti:

        Rikkaat saa ihan rauhassa pitää rikkautensa ja rikastua lisää,
        mutta ie veronmaksajien rahoilla, joita Purra heille työntä.

        Antaisivat pienituloisten olla rauhassa, mutta ahneille ei riitä
        mikään ja rikas kadehtii köyhän hevoskaakkiakin.

        Olen havainnut, että sosialistiluontoiset ihmiset kadehtivat yrittäjiä ja varsinkin yrittäjänä menestyviä ihmisiä.


      • Anonyymi00040 kirjoitti:

        Olen havainnut, että sosialistiluontoiset ihmiset kadehtivat yrittäjiä ja varsinkin yrittäjänä menestyviä ihmisiä.

        En usko että kadehtivat.


      • Anonyymi00047
        Anonyymi00040 kirjoitti:

        Olen havainnut, että sosialistiluontoiset ihmiset kadehtivat yrittäjiä ja varsinkin yrittäjänä menestyviä ihmisiä.

        Et sinä mitään ole havainnut. Kuvittelet vain.


      • Anonyymi00074

        Pienituloisille suurempi palkka siitäkin saa enemmän verotuloja.


      • Anonyymi00081
        Anonyymi00039 kirjoitti:

        Rikkaat saa ihan rauhassa pitää rikkautensa ja rikastua lisää,
        mutta ie veronmaksajien rahoilla, joita Purra heille työntä.

        Antaisivat pienituloisten olla rauhassa, mutta ahneille ei riitä
        mikään ja rikas kadehtii köyhän hevoskaakkiakin.

        Eiväthän rikkaat omilla rahoilla rikastu, vaan nimenomaan muiden.


    • Anonyymi00041

      Kapitalistin kuuluu maksaa militääriveroa enempi , kuin pieneläkeläinen kituuttaja.

    • Anonyymi00042
      • Anonyymi00046

        Isotuloisille sopii vain leikkaukset. Niillä on varaa mennä pörriäisiin.


    • Anonyymi00045

      Miksi hyvin tienaavat niin jyrkästi vastustavat puolustusveroa ?
      Niittenhän kannattaisi sitä maksaa. Ei hallituksen nylkemillä
      ole enää mitään puolustettavaa.

      • Anonyymi00082

        Rikas ja ahne ei halua rahoistaan erota.


    • Ihmettelisin ellei talouden kasvu tule vaikuttamaan menopäätöksiin, siihen on pakko pyrkiä hyvän työllisyyden vaikutus tulisi näkymään, kansalaiset masentuu leikkauksista.
      Talouden kasvu ei pelkästään riitä. maltillisen vero kasvun kansa hyväksyy kun tietää mihin sitä käytetään.

    • Anonyymi00048

      Työministeri Marttinen hokenut pitemmän aikaa, työllisyyden tulevan viiveellä . Sitä on vartottu ties kuinka kauan, vaan hiljaasta ollut.

      • Anonyymi00050

        Heinäkuussa työttömyys kasvoi 28000 vuoden takaisesta, joskus käänne tapahtui ollaan plussan puolella työllistymisessä..


    • Anonyymi00052

      Eläkeläinen vanhus on työllään ansainnut turvan, nauttii 70-80 vuotiaana viimeistä vuosistaan, älkää antako pankki tietojanne huijareille ettei säästämme mene heille.

      Sijoittaja huijareilta pysykää heistä kaukana.

    • Pakkotilanne hakea ulkolaista työvoimaa, en lähde luettelemaan mihin kaikkea tarvitaan ulkolaista työvoimaa. Otetaan esimerkiksi telakalle työvoimaa rakentamaan laivoja tässä yksi niistä useista kohteista jotka tarvitsee työvoimaa ulkoa.

      Suomessa poistuu työvoimaa kymmenessä vuodessa 300 000 työntekijää eikä tilalle tule korvaavaa työvoimaa. Työelämä muuttuu kaiken aikaa mutta silti tulee jatkuvaa vajetta .

      Puolustusverosta en toista.

    • Anonyymi00065

      ettekaite ihan tosissaan luule että pääomatulojen veronkorotus
      tuo lisää rahaa

      se takuuvarmasti vähentää rahaa

      työsuhde on huomattavan varma ja tuettu ansiosidonnaisella

      sen sijaansijoitus ei ole
      joten en ainakaan minä aio nostaa mitään tuottoja pääomia verotettavaksi
      sinä aikana jos joku korotus suomessa vallitsee

      • Anonyymi00067

        100 miljardia miinusta Purran kirstussa.


    • Mitäpä tuota jahkailemaan, uusi hallitus tekee päätökset niin teki OrpoPurra eivät neuvotelleet kenenkään kanssa.

    • Anonyymi00069

      Kyllä on sossuilla otsaa vedota maan puolustamiseen ehdottaessaan monien jo voimassa olevien verojen korotuksia.
      Antaa sellaisen kuvan, että nyt oltaisiin niin saumattomasti ja yksimielisesti maata puolustamassa, vaikka jokin aika sitten ydinasekiellosta rauhan aikana oli säröä hallituspuolueiden kanssa. Sdp:lle ei asiassa poliittinen selonteko tai julisus riittänyt vaan asia olisi vietävä lakiin. Se antoi selvän singnaalin miten maa joutuu nopean liikekallepanon sattuessa pulaan, kun se joutuu ratkaisevassa tilanteessa vääntämään asiaan päätöstä lakipykälien takaa.
      Puolustusvoimien kanta ei vasemmiston jääräpäille sopinut. Nyt sitten veroja kyllä korotettaisiin tunteikkaasti puolustukseen vedoten. Ydinasekieltoa käsitellessä tunteet eivät sisältäneet rauhan- ja sota-ajan nopeita käänteitä.

      • Jatkuva pelkkä leikkaaminen rapauttaa hyvinvointi valtion, tällä hallituksella ei ole ollut mitään muuta keinoa. Kyllä sopeutusta joutuu seuraava hallitus tekemään, verotusta on tarkasteltava mikäli työllisyys ei hellitä, talous kasvu estää verotuksen kiristämisen jos on tarpeeksi suurta.


    • Anonyymi00071

      Ville köyhä ja työ. Loisi ville köyhille ei tuoteta kallispalkkaisia töitä vaan ne siirtyvät ulkomaille globalisaatiossa

      Ennen sanottiin että varustamojen ruotsinlaivat ja metsäteollisuus on ikuista täällä koska Ruotsi on naapuri ja metsät sijaitsevat Suomessa

      Laivat ovat omistuksessa jo ties mitä virolaisia ja selluloosa tehdään vielä kauempana

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/19517590/puolustusvero#comment-144097522

    • Anonyymi00072

      Orpo itse tunnusti: Tietysti leikkaaminen heikentää taloutta.

      • Anonyymi00075

        Miten lorvijoilta leikkaaminen heikentää mitään


    • Anonyymi00073

      Ei ole täysin uskottavaa että tuleva talouskasvu onnistuu työllisyys tavoitteissaan eikä tule tarpeeksi verokertymää. Köyhiltä ei voi loputtomasti leikata, yrityksiä ei voi kurittaa, kustannuksiin joutuu myös varakkaammat.
      Talouden kasvu lisää työllisyyttä samaan aikaan voi työttömyys kasvaa mikään ei ole varmaa että työllistyisi ne jotka on joutuneet tällä kaudella työttömäksi.

    • Anonyymi00076

      Lorvijat imevät toisten työarvoa eli riistävät marxilaisittain sanottuna

      Köyhien kulutuksen ylläpito riistolla on sulaa työnpilkkaa

      • Anonyymi00077

        Hallitus suurin syyllinen massa työttömyyteen.


    • Anonyymi00079

      Anna Perho televisiossa luonnehti sdp:n puolustusveroa ahkeruusveroksi.
      Näin vanha sen ymmärsi.

    • Anonyymi00083

      Miten käyneet valtion menot kasvaa vuosi vuodelta ja talouskasvu saattaa olla peruttu, leikkammeko itsemme kehitysmaaksi.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      61
      1336
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      90
      1017
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      937
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      874
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      863
    6. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      25
      808
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      772
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      46
      760
    9. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      707
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      704
    11. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      126
      703
    12. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      165
      620
    13. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      616
    14. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      585
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      548
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      511
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      497
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      497
    Aihe