Manner-Suomen pienimmän kunnan, Lestijärven, perusterveydenhuollon ja sosiaalityön lähipalveluiden alasajo herättää syvää huolta. Yhdenvertaisuus ei toteudu, jos Soiten palvelut keskitetään mm. etäisyyksien kannalta. Lestijärven lähipalvelu siirtyisi lestijärveläisten näkökulmasta kohtuuttoman matkan päähän, jopa 60-80 km.
Lestijärvellä kaikki Sotepalvelut kiinni?
Anonyymi-ap
19156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tässä jotkut kehuneet kuinka tuulivoimala rahaa on. Eli palveluita hommaamaan.
Oikeasti todella monessa kunnassa on pitkät matka terveyspalveluihin. Eli tämä koskee useita kuntia.
Tätä Sote uudistusta tehtiin hartaasti ja yleensä sanotaan, että hyvin suunniteltu on puoliksi tehty. No se jäi siihen puolitiehen
No Kokkolassa palvelut lähellä mutta 3kk jono hammaslääkäriin, eikä soite edes tee vaikeimpia tapauksia, implantti ym. tehtävä yksityisellä.
Pitkä on matka lähteä mummoa katsomaan Kokkolaan vanhainkotiin Ylilestiltä ensi vuonna lähes 250 km. Osa pääsee toivottavasti Toholammin tai Vetelin vanhainkotiin. Eikö niillä tuulirahoilla saada kirkonkylälle yksityistä terveydenhuoltoa järjestettyä?
Loppuuko siis Lestijärven vanhainkoti jo tänä vuonna? Miten se voi olla mahdollista? Vanhempani asuvat paikkakunnalla ja asuvat vielä omassa kodissaan. Pian on kuitenkin edessä muutto palveluasumiseen mutta se ei siis ole mahdollista omalla tutulla paikkakunnalla missä asuneet koko ikänsä. Lähteminen Kokkolaan sadan kilometrin päähän ilman yhtään tuttua tai ketään lähellä asuvaa omaista. Miten tämä on mahdollista Suomessa?
Näin toimitaan nyt pienissä kunnissa. Vanhukset kerätään isoihin yksiköihin missä ruokinta ja muu tarvittava toiminta saadaan tehtyä halvemmalla. Polttouuni myös samassa paikassa ja uurna voidaan lähettää postissa lähimpään palvelupisteeseen jos omaiset näin haluavat. Myös kotisairaanhoidon tehtävät vähenevät ja kaikkien sivukylien teitä ei tarvitse talvella aurata tai kesällä kunnostaa.
Joo, ei Kokkkolaan tarvitse mummon lähteä! Palveluja vanhoille on Lampilla ja Kannuksessa lähempänä.
Kyllä Petteri ja Riikka osaa !!!!
Miten tämä heihin liittyy?
Sote alueille on annettu lisää rahaa.
Tosin Lestijärvi tullaan jossain vaiheessa liittämään johonkin toiseen kuntaan..aivan järjetöntä rahan tuhlausta pitää noin pienessä kunnassa virkamiehiä
Palvelut tulee kalliiksi, kun kuusisataa asukasta koko kunnassa. Pieniä ovat kaikki Keski-Pohjanmaan kunnat, Kokkola ja Kannus vähän isompia.
Tulee yksityinen lääkäriasema ja Kokkolassa on tilaa vanhiksille.
Tuo asukas määrä ei riitä yksityisen lääkärikeskuksen perustamiselle.
Toisekseen kaikille ei tule niitä mitättömiä tuulivoima rahoja eli kaikilla ei riitä rahat yksityiseen lääkäriin..
Osalla heikkeni tulot, kiitos tämän tuulivoima kiiman..eli pienituloiset mummot, jotka vuokrasivat peltojaan, joutuvat nykyään maksamaan enemmän veroja vuokratuloista kuin aiemmin. Eli heille jää vähemmän rahaa käyttöön
Pari päivää viikossa auki yksityinen lääkäriasema. Pienituloiset vanhukset saavat hoitolaitoksessa 160 euroa omaan käyttöön se riittää hyvin. Kyllä teillä on asiat hyvin siellä Lestijärvellä rahaa tulee reilu kaksi miljoonaa vuodessa tuulimyllyistä. Pian rikastutaan myös täällä Halsualla ja saadaan lisää palveluita.
Etkö sinä ole nähnyt kuinka osa kirjoittaa ettei tuulivoima rahoja käytetä vanhusten hoitoon ?
Ja uskokaa tai älkää vielä tulee kiinteistöverot vaikuttamaan valtion tukiin. Ei tarvitse olla iso ennustaja.
Rahaa tulee vain lisää kun tekniikka kehittyy. Pian ei kunnantalolla tarvita kuin muutama ihminen istumatyössä tekoälyn hoitaessa työt
.
.Humppilan kunnassa ( 2074 asukasta)
kunnanvaltuusto päätti lakkauttaa hallintojohtajan ja teknisen johtajan virat, mikä johti käytännössä viranhaltijoiden poistumiseen tehtävistään. Tapaus on herättänyt Suomessa erittäin laajaa oikeudellista ja yhteiskunnallista keskustelua:
• Apulaisoikeusasiamiehen selvitys: Eduskunnan apulaisoikeusasiamies Susanna Lindroos-Hovinheimo otti syyskuussa 2026 tapauksen omasta aloitteestaan tutkittavaksi. Selvityksessä tutkitaan, miten perusoikeudet, hyvä hallinto ja virkavastuu toteutuvat, jos kunnallista viranomaistoimintaa siirretään tekoälylle.
Kyllä Soiten lääkäri Kannuksesta voi käydä esim. kerran viikossa. Yksityislääkärit eivät noin vähillä työtunneilla tule töihin Lestille. Kuusisataa kuntalaista on pieni joukko.
Tänne pääsee ensi vuonna maakunnan asukkaat.
Hoivapalveluita tarjoava Attendo oy kertoo avaavansa uuden ikäihmisten ympärivuorokautista hoivaa tarjoavan asumisyksikön Kokkolaan.
Tuoreessa hoivakodissa on 50 asukaspaikkaa kahdessa kerroksessa.
Gül sanoo, että asukkaat Villa Puntukseen tulevat Soiten kautta, ja hyvinvointialueen kanssa tehty palvelusopimus astui voimaan viime viikolla.
Lähes 90 vuotias isoäitimme jonottaa laitoshoitoon mutta Lestijärvelle ei myönnetty uusia asiakaspaikkoja eli laitos tullaan sulkemaan. Nyt saimme lukea Kokkolaan tulevasta yksityisestä hoitolaitoksesta mihin Soite sijoittaa maakunnan vanhuksia. Nämä yksityiset laitokset toimivat pääosin ulkomaalaisten hoitajien varassa ja kieliongelmat yleisiä ikääntyneiden hoidossa.
Opettakaa mummolle turkin ja swahilin kieltä niillä pärjää tuossa laitoksessa.
Helppo oppia swahili sanontoja.
vaihda vaippa badilisha nepi
nälkä njaa
jano kiu
eikohän mummu näillä pärjää