ajokoiran ruokinta..

-suomenajokoira-

olisiko parempi antaa suomenajokoiralle 2 vai 1 kertaa päivässä ruoka?? minusta 1 kert. on liian vähän, koirahan nääntyy nälkään. mutta muut ovat eri mieltä, vai...??

8

5502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörkö

      Kaksi on parempi. Ei tarvitse syödä niin kamalasti kerralla. Etenkin metsästysaikaan koira tarvitsee runsaasti energiaa ja sitä on vaikea saada tarpeeksi yhdellä ruokintakerralla. Meillä koirat saavat noin 1/3 aamulla ja 2/3 illalla.

    • Teme

      Aikuiselle koiralle!
      Minä annan kerran päivässä ajokoiralle ruokaa ja aina illalla. Päivällä saatan antaa jotain pientä välipalaa. Aamulla en ikinä. Eihän meistäkään lähde kukaan juoksemaan heti ruuan jälkeen. Illalla annettu ruoka on juuri ehtinyt imeytyä ennen metsälle lähtöä ja energia varmasti riittää koko päiväksi, jos koiran muu peruskunto on kohdallaan.

      Pennulle!
      Tällä hetkellä ruokitaan kolme kertaa päivässä ja kohta vähennetään kahteen kertaan. Koirat nyt kolme kuukautisia.

      Aina kyllä niille jotkut, jostain ihmeen syystä kantavat ruokaa aina kun tulevat käymään, ja eihän sitä silloin kehtaa kieltää.

      Kiteytettynä:
      Mielestäni se riippuu ihan siitä, mihin koiransa totuttaa ja mitä ruokaa antaa. Huonoa ruokaa saa syöttää ihan älyttömästi.

      Väitteitä otetaan vastaan ;)

      • mörkö

        Siis ei kai sitä nyt kukaan ruoki koiraansa juuri ennen metsälle lähtöä?! Silloin koira saa ruokansa metsältä tullessaan ja toisen satsin illalla. Kuitenkin ruoka kaksi kertaa päivässä.

        Kun ruokkii koiransa kaksi kertaa ei tarvitse antaa niin isoa ruokamäärää. Suurissa määrissä kun on se vatsalaukun kiertymän vaara, mikä taas on hengenvaarallinen tila. Lisäksi kaksi kertaa ruokkimalla koiran verensokerin taso on tasaisempi koko vuorokauden toisin kuin vain kerran ruokaa saavalla.


      • Teme
        mörkö kirjoitti:

        Siis ei kai sitä nyt kukaan ruoki koiraansa juuri ennen metsälle lähtöä?! Silloin koira saa ruokansa metsältä tullessaan ja toisen satsin illalla. Kuitenkin ruoka kaksi kertaa päivässä.

        Kun ruokkii koiransa kaksi kertaa ei tarvitse antaa niin isoa ruokamäärää. Suurissa määrissä kun on se vatsalaukun kiertymän vaara, mikä taas on hengenvaarallinen tila. Lisäksi kaksi kertaa ruokkimalla koiran verensokerin taso on tasaisempi koko vuorokauden toisin kuin vain kerran ruokaa saavalla.

        Ainahan sitä ruokinnasta voidaan kiistellä, sillä tapoja on yhtä paljon kuin koiran omistajia. Minulla kyllä koirat on opetettu siihen yhteen kertaan. Luita kyllä annan joko aamulla tai illalla, riippuen vähän vuodenajasta.
        Kuitenkin erikseen ruuan kanssa ja ruokinnan pääpaino on illassa.

        En väitä, että kaksi kertaa olisi huono tai mitään, mutta näin ainakin minun koirani ovat toimineet ihan hyvin ja ovat hyvässä kunnossa.

        Vielä tarvitsisi päästä parista pennusta eroon, ennen kauden alkua, että olisi ketassa tilaa liikkua..

        Hyvää jahtikautta kaikille ruokinnasta riippumatta :)


    • ajokoiran omistaja

      mä ainakin annan koiralle ruokaa 2 kertaa päivässä, aamulla kun se on syönyt, niin illalla jo kulkee perässä siihen malliin että varmaan on nälkä. itse annan niin, että aamulla kunnon ruuan ja illalla vähemmän. ja lisäks jotain välpaloja päivällä. ja koira on kyllä sutjakassa kunnossa, ei ole lihava.

      • make

        minkälaista ruokintaa 8 viikkoiselle pennulle? montako kertaa päivässä napuja ja voiko antaa jo lihaa.. kalaa jne? kiitoksia etukäteen vastauksista.


      • päivässä
        make kirjoitti:

        minkälaista ruokintaa 8 viikkoiselle pennulle? montako kertaa päivässä napuja ja voiko antaa jo lihaa.. kalaa jne? kiitoksia etukäteen vastauksista.

        pennulle pitäs antaa muutama krt päiväs ruokaa, ehkä noin 3 krt on sopiva, mut pienempiä annoksia ku sit ku on isompi. tietenki pennulle vähemmän ku aikuiselle :) kai sitä lihaa/kalaa voi antaa niinkin nuorelle mutta aluks ainaki tosi varovasti, pieniä määriä ja harvoin. en tiiä miten hyvin pennun ruuansulatus pystyy sulattaa lihan.


    • Anonyymi

      Jos metsästys niin aamulla hieman normaalia vähemmän ruokaa ja illalla isompi ateria.Mettäaikana tarvitsee energialisää eli ihan rasvaa, voita tms, jotta pysyy kunnossa

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5257
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3498
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2854
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      23
      2047
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1830
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1606
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1155
    Aihe