ajokoiran ruokinta..

-suomenajokoira-

olisiko parempi antaa suomenajokoiralle 2 vai 1 kertaa päivässä ruoka?? minusta 1 kert. on liian vähän, koirahan nääntyy nälkään. mutta muut ovat eri mieltä, vai...??

8

5357

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörkö

      Kaksi on parempi. Ei tarvitse syödä niin kamalasti kerralla. Etenkin metsästysaikaan koira tarvitsee runsaasti energiaa ja sitä on vaikea saada tarpeeksi yhdellä ruokintakerralla. Meillä koirat saavat noin 1/3 aamulla ja 2/3 illalla.

    • Teme

      Aikuiselle koiralle!
      Minä annan kerran päivässä ajokoiralle ruokaa ja aina illalla. Päivällä saatan antaa jotain pientä välipalaa. Aamulla en ikinä. Eihän meistäkään lähde kukaan juoksemaan heti ruuan jälkeen. Illalla annettu ruoka on juuri ehtinyt imeytyä ennen metsälle lähtöä ja energia varmasti riittää koko päiväksi, jos koiran muu peruskunto on kohdallaan.

      Pennulle!
      Tällä hetkellä ruokitaan kolme kertaa päivässä ja kohta vähennetään kahteen kertaan. Koirat nyt kolme kuukautisia.

      Aina kyllä niille jotkut, jostain ihmeen syystä kantavat ruokaa aina kun tulevat käymään, ja eihän sitä silloin kehtaa kieltää.

      Kiteytettynä:
      Mielestäni se riippuu ihan siitä, mihin koiransa totuttaa ja mitä ruokaa antaa. Huonoa ruokaa saa syöttää ihan älyttömästi.

      Väitteitä otetaan vastaan ;)

      • mörkö

        Siis ei kai sitä nyt kukaan ruoki koiraansa juuri ennen metsälle lähtöä?! Silloin koira saa ruokansa metsältä tullessaan ja toisen satsin illalla. Kuitenkin ruoka kaksi kertaa päivässä.

        Kun ruokkii koiransa kaksi kertaa ei tarvitse antaa niin isoa ruokamäärää. Suurissa määrissä kun on se vatsalaukun kiertymän vaara, mikä taas on hengenvaarallinen tila. Lisäksi kaksi kertaa ruokkimalla koiran verensokerin taso on tasaisempi koko vuorokauden toisin kuin vain kerran ruokaa saavalla.


      • Teme
        mörkö kirjoitti:

        Siis ei kai sitä nyt kukaan ruoki koiraansa juuri ennen metsälle lähtöä?! Silloin koira saa ruokansa metsältä tullessaan ja toisen satsin illalla. Kuitenkin ruoka kaksi kertaa päivässä.

        Kun ruokkii koiransa kaksi kertaa ei tarvitse antaa niin isoa ruokamäärää. Suurissa määrissä kun on se vatsalaukun kiertymän vaara, mikä taas on hengenvaarallinen tila. Lisäksi kaksi kertaa ruokkimalla koiran verensokerin taso on tasaisempi koko vuorokauden toisin kuin vain kerran ruokaa saavalla.

        Ainahan sitä ruokinnasta voidaan kiistellä, sillä tapoja on yhtä paljon kuin koiran omistajia. Minulla kyllä koirat on opetettu siihen yhteen kertaan. Luita kyllä annan joko aamulla tai illalla, riippuen vähän vuodenajasta.
        Kuitenkin erikseen ruuan kanssa ja ruokinnan pääpaino on illassa.

        En väitä, että kaksi kertaa olisi huono tai mitään, mutta näin ainakin minun koirani ovat toimineet ihan hyvin ja ovat hyvässä kunnossa.

        Vielä tarvitsisi päästä parista pennusta eroon, ennen kauden alkua, että olisi ketassa tilaa liikkua..

        Hyvää jahtikautta kaikille ruokinnasta riippumatta :)


    • ajokoiran omistaja

      mä ainakin annan koiralle ruokaa 2 kertaa päivässä, aamulla kun se on syönyt, niin illalla jo kulkee perässä siihen malliin että varmaan on nälkä. itse annan niin, että aamulla kunnon ruuan ja illalla vähemmän. ja lisäks jotain välpaloja päivällä. ja koira on kyllä sutjakassa kunnossa, ei ole lihava.

      • make

        minkälaista ruokintaa 8 viikkoiselle pennulle? montako kertaa päivässä napuja ja voiko antaa jo lihaa.. kalaa jne? kiitoksia etukäteen vastauksista.


      • päivässä
        make kirjoitti:

        minkälaista ruokintaa 8 viikkoiselle pennulle? montako kertaa päivässä napuja ja voiko antaa jo lihaa.. kalaa jne? kiitoksia etukäteen vastauksista.

        pennulle pitäs antaa muutama krt päiväs ruokaa, ehkä noin 3 krt on sopiva, mut pienempiä annoksia ku sit ku on isompi. tietenki pennulle vähemmän ku aikuiselle :) kai sitä lihaa/kalaa voi antaa niinkin nuorelle mutta aluks ainaki tosi varovasti, pieniä määriä ja harvoin. en tiiä miten hyvin pennun ruuansulatus pystyy sulattaa lihan.


    • Anonyymi

      Jos metsästys niin aamulla hieman normaalia vähemmän ruokaa ja illalla isompi ateria.Mettäaikana tarvitsee energialisää eli ihan rasvaa, voita tms, jotta pysyy kunnossa

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11218
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      47
      2576
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2266
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1791
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      33
      1332
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe