Siis pojannimi. Onko liian outo?
Mitä mieltä nimestä Alpi?
12
1437
Vastaukset
- kuikka
Tytölle vai Pojalle??Itsellä tulee ehkä pienen mietinnän jälkeen tytönnimi mieleen, mutta kummalle siis tarkoitettu?
- kuikka
Viestissähän lukikin, että se on pojalle, mutta minä en sitä kiireissäni nähnyt. En pidä nimestä, juuri sen takia, koska en saanut selvää kumman nimi se on, ja on se ehkä vähän liian "kevyt" nimi pojalle.
- donna
oudolta kuulostaa!
nimiä rekisteröity 312 kpl ja suosituimmillaan
v.1900-1940, yksi nainen 1800 luvun puolella.
Alpo paljon tutumpi nimi... - ja ..
outo..
- Mona
olisi mielestäni parempi. Tämä nimi on ollut suvussanikin viime vuosisadan alussa syntyneellä papalla.
- tarja
se kuulostaa ihan hyvältä,ja jos lisäisi vaikka Alpi-Petteri,Alpi-Eemeli tms. veikeä nimi perään niin ihan kiva,mutta yksinkin totuttelun jälkeen.
Tiedän yhden Ahti nimisen pienen pojan,joka aluksi oli minun makuuni outo,mutta nyt jo ihan ok.
Samoin huvipuistossa kuulin äidin kutsuvan Arvia,noin 2v,sekin oli loppujen lopuksi ihan veikeä.... - :o)
Kiva ja harvinainen miehen nimi. Paljon kauniimpi kuin vaikkapa Alpo tai Alvi. Alpi kuuluu luontonimiin, sillä minulle tuttuja kasveja on puna-alpi, ranta-alpi ja suikeroalpi. Kahdessa jälkimmäisessä on kauniit keltaiset kukat.
Sopii hyvin nimeksi ja se ei väänny lempinimiksi kovin helposti, koska on lyhyt ja ytimekäs. - eve
kuin Alpi
- tähän
tuolta yrttitarha-sivulta leikkeen:
"Ranta-alpi on kosteilla paikoilla viihtyvä monivuotinen ruohokasvi, joka kuuluu alkuperäiseen kasvilajistoomme."
Ei mun mielestä kovin hyvä valinta siis lapsen nimeksi.
Sama jos pistäis ipanalle nimeksi rentukka.- Jane
Monetkin kasvien nimet sopivat erittäin hyvin ihmisten nimiksi, mm. Lilja ja Kanerva ovat hyviä esimerkkejä.
Alpi on oikein hyvä nimi.
- moni muukaan
Mieleeni tosin tuli arpi, ja albiino.
- Anonyymi
Hieno nimi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452914Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362892Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061684Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611448
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222