Kissani tykkää kovin syödä kaupan ruokia,mutta ne tulee loppujen lopuksi kauhean kalliiksi.
Olisiko kenelläkään jotain hyvää/kivaa niksia saada kissa syömään kotiruokaa,esim ruokaohjeita? :)
Olisiko kenelläkään jotain hyvää/kivaa niksia saada kissa syömään kotiruokaa,esim ruokaohjeita? :)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minä olen antanut kissoilleni perunoita mäskättynä:)
ja oon laittanut sekaan kissan "märkää"
ruokaa..kissat ovat tykänneet tästä:)
eikä vatsavaivoja ole tullut:)
näin kissanruokaa ei kuluisi niin paljon kun seassa on muutakin...kannattaa kokeilla...(perunan sijasta voit laittaa muutakin)
"(perunan sijasta voit laittaa muutakin)"
Juu, kuten lihaa joka on kissan ravintoa. Perunahan ei kissan ruokavalioon kuulu ollenkaan.
Joo-o tuo vois kyllä toimia. mutta kovin ei kissa tykkää potaatoista. mutta vois esim riisiä kokeilla :)
Lihan laittaminen tulis aika kalliiksi myös pidemmän päälle..
No, kuten sanottua kissa on lihansyöjä. Sen ravinnosta ei kannata osaa korvata kasviksilla tai perunalla/riisillä tai muulla hiilihydraattipitoisella jos yhtään on kiinnostunut kissan yleiskunnosta. Periaatteessa peruna(tai riisi) täyttää kissan mahaa mutta kissa ei pysty perunan sisältämästä ravinnosta käyttämään hyödykseen juuri mitään.
Ja kuka on sanonut että sen lihan pitäis olla jotain lampaan sisäfileepihviä? silakat, muikut, sisäelimet jne käy ihan hyvin. (ja luulenpa että se kissanruoka tulee silti halvemmaksi -jos vain hintaa ajattelee eikä yhtään ruuan laatua)
kannattaa lukea aiempia keskusteluja aiheesta "kotiruokaohjeita kissalle" tms, siellä puhutaan paljon siitä mitä kissalle pitää syöttää silloin jos lähtee kokonaan itse kissanruuat keittelemään. Se on tietoa vaativaa puuhaa -itse en alkaisi leikkiä kissan terveydellä kun en tiedä mitä kaikkea kissa tarvii. Laadukkaassa kissanruuassa on kaikki kissantarvimat vitamiinit ja ravintoaineet valmiiksi. En yhtään vastusta sitä jos joku jaksaa kissalleen tehdä ruuat siinä sivussa kuin iselleenkin, sanoinpahan vaan että jonkinverran enemmän vaivaa se vaatii kun sen peltipurkin avaaminen.
mm. tuolla Tabbyn ylläpitämällä sivustolla http://www.kissamaailma.net on tietoa kissan oikeasta ruokinnasta ja myös ohjeita jos on kiinnostunut tekemään kotiruokaa kissalle -ei pelkästään syöttämään omia ruuantähteitä.
Koira on sekasyöjä, sille voi antaa perunaa ja riisiä, mutta kissa on täyslihansyöjä! Jos haluatte eläilääkärinlaskuissa säästää, niin syötätte kissalle lihaa. Jos haluatte pienentää ruokakuluja, ostakaa eläinkaupasta isoja säkkejä laaturuokaa. Niitä syöttämällä säästätte myös eläinlääkärikuluissa verrattuna esim. marketin raksuihin.
Acana netistä taitaa olla edullisin laaturuoka, kilohinnaksi tulee vaivaiset n. 4e.
"Lihan laittaminen tulis aika kalliiksi myös pidemmän päälle.."
Miksi sitten pitää hankkia 99-prosenttinen lihansyöjä lemmikiksi, jos sille ei voi tarjota sille sopivaa ruokaa vaan haluaa ehdoin tahdoin sairastuttaa sen syöttämällä kasvispöperöitä? Eläinlääkärissä käyttäminen ruokintaperäisten sairauksien takia vasta kalliiksi tuleekin.
Meillä kissa on silloin tällöin saanut keitettyä perunaa herkuksi pari palaa. Huvikseni joskus kokeilin, söisikö ja kun maistui niin hyvin, olen keittäessäni antanut. Itse syön niin harvoin perunaa (en varmaan edes joka kuukausi...), niin tuskin mitään haittaa on vähän antaa.
Ei siitä silloin tällöin annettuna mitään haittaa ole :) Annan mäkin joskus Pekulle perunamuusia, en kyllä tosiaan kovin usein, mutta ehkä kerran parissa kuukaudessa.
Raa'at kasvikset ovat kissalle pahempi paha kuin keitetyt. Tosin keitetytkin kasvikset voivat tukkia kissan suoliston suurina paloina annettuna :(
kissan luontaiseenkin ruokavalioon kuuluu kasviksia. Nimittäin sen syömien jyrsijöiden mahassa olevat kasvit. Tätä en keksinyt itse vaan luin eläinlääkärin minulle antamasta kissan hoito-oppaasta. Tietysti nuo määrät ovat äärimmäisen pieniä, eivätkä pääasiallista ravintoa mutta kissan elimistö käyttää myöskin ne hyväkseen. Siinä oppaassa oli hyvin kiteytetty se, miksi hiiri on kissalle ihanteellinen ateria; suurimmaksi osaksi lihaa, hivenen kasviksia ja nestettä, siis vettä.
Vaan kylläpä minäkin kissoilleni annan teollisesti valmistettuja liharuokia ja raksuja ja vettä. Kun en viitsi hiiriä lähtä pyydystämään enkä kissoja päästä kaupungissa ulos.
oleva kasvipitoinen aines on kuitenkin suurimmaksi osaksi jo valmiiksi sulanutta ja toimittaa hiiren sulaessa lähinnä kuidun tehtävää ei ravinnon. Samaa tehtävää toimittaa myös hiiren turkki. Se ei siis tarkoita, että olisi tarpeen ryhtyä lisäämään kissan ruokaan turkista.