Kunnat kilpailee kilvan kuinka monta datakeskustaa saadaan kuntaan.
Entä suuressa maailmassa.
https://www.hs.fi/maailma/art-2000012243087.html
Suomessa ollaan välipitämättömiä datakeskusten suhteen
38
126
Vastaukset 38
- Anonyymi00001
Sähkön hinnan tuplaantuminen ei vaikuta talouteeni olen sen valmis maksamaan.
- Anonyymi00013
Asut siis jossain kanakopissa, yksiössä.
Sähkön hinta vaikuttaa melkoiseesti jo 60 neliön kerrostalokoppiin, vaikka olisi maalämpö, se syö sähköä kun vesi pitää lämmittää 50 asteesta sähköllä.
Ei ole vielä montaakaan laitetta joka 60 asteeseen lämmittää
- Anonyymi00002
Et sammuttele valoja, kun syyskesällä laitat päälle, jussina korkeintaan.
- Anonyymi00014
DATAKESKUS hyödyttää yksittäistä kuntaa,
aivan kuin
maahantulijat hyödyttävät yksittäisiä työnantajia.
Yhteinen kokonaishyöty on negatiiviinen.
Datakeskus lisää 10% sähkönkulutusta, ja se on joka vuosi tuontisähköä,
se on kallista ja se tuntuu kaikilla.
- Anonyymi00003
Suomi-tolliskoja kustaan silmään tässäkin asiassa. Datakeskukset ovat kirosana muissa maissa. Meillä gullinlutkuttajien paratiisissa tuo kusetus menee läpi.
- Anonyymi00004
Mitä tavallinen ihminen osaa ja voi aiheeseen sanoa, mitä tehdä? Eikä tilanne taida olla sen parempi / kummallisempi kunnallisten eikä valitiollistenkaan päättäjien kohdalla.
- Anonyymi00005
Olen huolissani. Ennen pitkää sähkö loppuu. Ydinfyysikot kertoilevat siitä. Kaikki mahdolliset niksaukset pannaan toimimaan sähköllä ja ihmisille tuputetaan sähköautoja jopa tukien turvin. Tulee aika jolloin palataan takaisin jos enää osataan.
- Anonyymi00006
On hyviä ja huonoja datakeskuksia, hyviä paljon vähemmän joita rakennetaan sanoi luotettava taho.
- Anonyymi00007
Ensin ollaan niin ajamassa vihreetä siirtymää, mutta sitten halutaan rakentaa datakeskuksia? Päättäkää jo kumpaan suuntaan asioita viette. Ensin piti muka torjua ilmastonmuutosta mutta nyt sitten edistää.
- Anonyymi00008
Politiikka sotkee.
Kuten linkistäkin tuli selkeesti ilmi, politiikka sotkee tänkin asian. Jos asioista vois keskustella asiapohjaisesti, jäis turha vänkytys pois ja vois saada aikaan järkeviä ratkaisuja.
Myös suomessa.
Se nyt kaikille selkeetä, tekoäly on tullut jäädäkseen ja sitä varten tarvitaan datakeskuksia. Ja niitä varten pitää saada kaavoitukset sun rahoitusmallit kuntoon. Ja tietenkin se paljon polemiikkia aiheuttava energia-asia.
Se, että pitääkö datakeskuksia saada suomeen, vaiko hankkia ne palvelut muualta, ei edes ole keskustelukysymys. Puhutaan kyllä kotivarasta,comavaraistaloudesta, kotimaisuus asteesta jne. Mutta just tästä tehty poliittinen kiistakapula.
Tietenkin suomen maaperälle datakeskuksia, muutenhan ollaan öpoliittisesti, taloudellisesti jne ulkomaitten armoilla. Valitettavasti suomessa ei ole edesnpuhuttu kotimaisista operaattoreista. Pikkasen ollut puhetta, että pitäis saada eurooppalaisia,bmutta edes tämän asian eteen kukaan ei ole tehnyt mitään.
Mutta koko hommeli kaikkinensa on hyvin praktinen. Jos nyt poliitikot sais jonkinlaisen yhteisen tahtotilan aikaan, kaikki asiat voi kyllä ratkaista. Kysehän on rahasta ja tekniikasta. Ne kun saa junailtua, kas suomessa on sitten datakeskuksia ja elämä on yhtä rakkautta ja maailma pelastuu :D
Aika samantyyppinen asia mun mielestä, kuin mitä on ollut vaikkapa ydinvoimaloitten kohdalla. Hirveetä vääntöä, mutta on niitäkin tänne saatu.
Ja ihan varmasti pitää saada lisääkin. Toki datakeskukset kuluttaa hirveesti sähköä. Mutta kuinka hitosti sitten jokin metalliteolisuus, tai puunjalostus lie kuluttanut ja kuluttaa edelleen.
Mä en hirveesti ite fanita ydinvoimaa, mutta se nyt on vaan must. Datakeskuksia mä fanitan ja ne on myös käytännön pakko.
Kunhn noit politiikot ja puolueet kerkeisivät hirveeltä riitelyltään nyt tekeen välillä varsinaisia töitäänkin.
Enenpää en jaksa asiasta keuhkota, päätän datakeskuspoliittisen kommenttini tähän. Narinat voi totuttuun tyliin lähettää Joulupukille, Korvatunturille.
=DW=- Anonyymi00032
Kun lupasit olla enempää "keuhkoamatta" asiasta, niin omasta mielestäni nuo suuria ongelmia tuottavat "datakeskukset" eivät millään lailla ole Sinun mainitsemasi "must". Ja olen ihan tavallinen eläkeläinen, veronmaksaja ja sähkönkuluttaja.
- Anonyymi00009
Onko "pilvessä" olevat tiedot sitten datakeskuksissa?
Siitä ollut jupinaa, että tärkeitä tiedostoja on Usassa, kun siellä on päälikkönä täysin arvaamaton Trump. - Anonyymi00010
Suomeen suunnitellut sata datakeskusta tulee vain halvan sähkön vuoksi, työllistää muutamia satoja ihmisiä.
Vaatii Suomen sähköverkon vahvistamista, se maksaa, mitä hyödymme jos oma tarpeemme on korkeintaan 1/3 tuosta keskusten määrästä.
Vaatisi 1,5 Olkiluodon 3 verran sähköä lisää. - Anonyymi00011
Maisema on kohta täynnä datakeskuksia ja tuulimyllyjä.
Onko kaunista ?- Anonyymi00012
Hiljaisia tehtaita, eikä ovista tule tuotteita kulutukseen.
- Anonyymi00015
Anonyymi00012 kirjoitti:
Hiljaisia tehtaita, eikä ovista tule tuotteita kulutukseen.
Väärin
Data nimenomaan on kulutustuote. Jokainen käyttää sitä. Jossain pilvessähän tämä suoli24 myös operoi. Pankit, kauppa, koulutus, eläkkeet, palkat..,just name it.
Tänä päivänä koko maapallo pyörii datakeskusten kautta.
=DW= - Anonyymi00019
Anonyymi00015 kirjoitti:
Väärin
Data nimenomaan on kulutustuote. Jokainen käyttää sitä. Jossain pilvessähän tämä suoli24 myös operoi. Pankit, kauppa, koulutus, eläkkeet, palkat..,just name it.
Tänä päivänä koko maapallo pyörii datakeskusten kautta.
=DW=Tehotonta, jos jatkuvasti pitää uusia datakeskuksia rakentaa.
- Anonyymi00033
Anonyymi00015 kirjoitti:
Väärin
Data nimenomaan on kulutustuote. Jokainen käyttää sitä. Jossain pilvessähän tämä suoli24 myös operoi. Pankit, kauppa, koulutus, eläkkeet, palkat..,just name it.
Tänä päivänä koko maapallo pyörii datakeskusten kautta.
=DW=Kukas lupasi olla enempää suuta soittamasta aloitteen tiimoilta? No, ihmisen muisti osaa olla lyhyt ja se on inhimillistä.
- Anonyymi00016
Petteri Orpo antoi sellaisen tarjouksen että siitä ei voinut kieltäytyä.
Datakeskukset on mielestäni Petteri Orpon aikapommi ? - Anonyymi00017
Demarisika jättää auton ( datakeskuksen ) ostamatta
koska pelkää joutuvansa kolariin.
Sdp- kaiken pahan alku ja juuri.
Sdp- takaperoisen juntin valinta - Anonyymi00018
Kukaan järkevä ei tehosyöppöjä datakeskuksia halua.
- Anonyymi00022
Monessa muussa maassa datakeskus on jo kirosana.
Tarvitaan Datakeskuksia kohtuu määrä sulaa hulluutta rakentaa satamäärin niitä.
En mielelläni näkisi tuulimyllyjä paljon nykyistä enempää, mieluiten aurinkovoimaa piilossa katseilta.
Sähkön tarve kasvaa huimasti ilman datakeskuksia, uusista ydinvoimasta ei ole apua tähän hätään. Ostamalla sähköä ulkoa millä hintaa sen maksaa kuluttaja mieluiten ne joilla on varaa, minun pieneen sähkölaskuun ei tupla korotus tunnu, on tavallisia kuluttajia joilla se tuntuu.
https://yle.fi/a/74-20243954- Anonyymi00021
Jos sun sähkönhintaan ei vaikuta,
entä kai sulla on lapsia, lastenlapsia ja heidän jälkeläisiään.
Kai monella on omakotitalo vai asuuko joku kerrostalon kolmiossa tai kaksiossa.
Jälkeläisten sähkölaskua harmittelen. Anonyymi00021 kirjoitti:
Jos sun sähkönhintaan ei vaikuta,
entä kai sulla on lapsia, lastenlapsia ja heidän jälkeläisiään.
Kai monella on omakotitalo vai asuuko joku kerrostalon kolmiossa tai kaksiossa.
Jälkeläisten sähkölaskua harmittelen.Kyllä tyttäreni on huolissaan sähkön kulutuksesta omakotitalossaan ja toisessa kiinteistöstä Puumalassa jossa on pidettävä peruslämpö.
- Anonyymi00034
Hei Pertikki! Hyvä aloite, mutta valaise meitä vanhoja, miksi sähkön kulutus on jatkossa kasvamassa kovasti ilman d-keskuksiakin? En asiaa epäile, jos se on faktaa mutta mistä tuo merkittävä kasvu on johtumassa? Kerro meille tietoa, me muut vanhat luotamme Sinuun.
- Anonyymi00020
Suomessa on viileä ilmasto, on vettä ja pohjoismaissa sähköä.
- Anonyymi00035
Järvien pinnat ovat olleet tänä kesänä ennätysalhaalla. Samoin pohjavesien, jos tajuat, mitä se meinaa. Vettä riittää vielä, mutta ei välttämättä aina tulevaisuudessa. Ilmastonmuutos tekee temppujaan.
- Anonyymi00023
Tekoälyn kehittäminen vaatii datakeskuksia. Tätä Suomessa ei ehkä ymmärretä - jenkeissä kyllä.
- Anonyymi00024
Juupati-juu, sinne pilveen niitä asioita vaan tallennellaan.
- Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
Juupati-juu, sinne pilveen niitä asioita vaan tallennellaan.
Tieto mahtuu pienempäänkin tilaan, kumma kun tieto uhkaa meidän sähkön kulutusta, ympäristö vaikutuksia.
- Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Tieto mahtuu pienempäänkin tilaan, kumma kun tieto uhkaa meidän sähkön kulutusta, ympäristö vaikutuksia.
Saadaanhan siinä samalla myös lämpöä tänne kylmään pohjolaan.
- Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Saadaanhan siinä samalla myös lämpöä tänne kylmään pohjolaan.
Ikävä vain, että on maailmassa valtioita, joilla on järjettömiä pelkoja demokraattisesti toimivia maita kohtaan.
Tai pitävät yllä ko pelkoja omien imperialististen tavoitteiden vuoksi. - Anonyymi00028
Tekoälyn saakin työntää sinne, minne aurinko ei paista.
- Anonyymi00029
Useat taistelevat jo Tekoälyn oppimista vastaan. Tahallaan pusketaan tekoälylle näkyvää virheellistä tietoa ja sekoitetaan sen oppimista. Datan myrkyttäminen on ajan henki.
- Anonyymi00030
Anonyymi00026 kirjoitti:
Saadaanhan siinä samalla myös lämpöä tänne kylmään pohjolaan.
Ilman muuta tekoäly auttaa tiedon saannissa kun ei tarvitse etsiä sitä milloin mistäkin. Tarvitseeko Suomi itse sata datakeskusta, ei tarvitse kovinkaan monta, 80 % kaavailluista keskuksista on turhia paitsi keskuksille itselleen, työllistämisvaikutus olematon.
On paljon tehokkaampia keinoa saada lämpöä, kun keskukset saatu Suomeen huomataankin sen haitta vaikutukset niin miten aiotaan niistä päästä irti. Olisi vähempikin kiire riittänyt ja katsoa niitten hyöty vaikutukset. - Anonyymi00031
Anonyymi00030 kirjoitti:
Ilman muuta tekoäly auttaa tiedon saannissa kun ei tarvitse etsiä sitä milloin mistäkin. Tarvitseeko Suomi itse sata datakeskusta, ei tarvitse kovinkaan monta, 80 % kaavailluista keskuksista on turhia paitsi keskuksille itselleen, työllistämisvaikutus olematon.
On paljon tehokkaampia keinoa saada lämpöä, kun keskukset saatu Suomeen huomataankin sen haitta vaikutukset niin miten aiotaan niistä päästä irti. Olisi vähempikin kiire riittänyt ja katsoa niitten hyöty vaikutukset.Normaalin kansalaisen näkökulmasta tiedon "kokoaminen" on vain murto-osa, mitä sillä on tarkoitus tehdä ja miten tekoälyä on tarkoitus hyödyntää. Esim. sotilaallinen käyttö on jo pitkällä useassa valtiossa.
Anonyymi00030 kirjoitti:
Ilman muuta tekoäly auttaa tiedon saannissa kun ei tarvitse etsiä sitä milloin mistäkin. Tarvitseeko Suomi itse sata datakeskusta, ei tarvitse kovinkaan monta, 80 % kaavailluista keskuksista on turhia paitsi keskuksille itselleen, työllistämisvaikutus olematon.
On paljon tehokkaampia keinoa saada lämpöä, kun keskukset saatu Suomeen huomataankin sen haitta vaikutukset niin miten aiotaan niistä päästä irti. Olisi vähempikin kiire riittänyt ja katsoa niitten hyöty vaikutukset.Lisään.
Nokian tavoite on hyvä.
https://yle.fi/a/74-20244804
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71547
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398