Kaikki nämä kattoremontteja tekevät firmat ilmoittavat arvosanakseen noin 4,5-4,7/5 tähteä. Kun etsii netistä kokemuksia kattoremonteista ja kattofirmoista tai niiden arvosteluja, luvut näyttävät melkein aina todella hyviltä. Katsotaan, miltä tilanne näyttää, kun sitä katsoo vähän tarkemmin:
Kun katsoo julkisia NPS-palautteita vähän tarkemmin, firmojen välille alkaa tulla selviä eroja:
Restak kokemuksia
Positiivisia 80,3 %
Neutraaleja 13,0 %
Negatiivisia 6,7 %
Lännen Laatukatto kokemuksia
Positiivisia 77,2 %
Neutraaleja 15,8 %
Negatiivisia 7,0 %
Suomen Vesiremontti kokemuksia
Positiivisia 75,7 %
Neutraaleja 14,1 %
Negatiivisia 10,2 %
Kattokeskus kokemuksia
Positiivisia 74,4 %
Neutraaleja 15,6 %
Negatiivisia 10,0 %
Eliittikatot kokemuksia
Positiivisia 71,1 %
Neutraaleja 16,8 %
Negatiivisia 12,1 %
Parhaalla yli neljä viidestä palautteesta on positiivisia. Listan loppupäässä negatiivisia palautteita on jo lähes kaksi kertaa enemmän kuin parhaalla!
Nämä luvut ovat kiinnostavampia kuin firmojen sivuilla näkyvät 4,5-4,7/5 tähtikeskiarvot.
Syy on aika yksinkertainen. Trustmary, josta tämä data siis on, ei ole riippumaton kuluttajien arvostelupalsta, vaan yrityksille myytävä palaute- ja markkinointityökalu. Sen avulla parannetaan hakukonenäkyvyyttä ja nostetaan hyviä arvosteluja esiin. Huonoja palautteita voi piilottaa näkyvistä. Yritys myös neuvoo poimimaan parhaat arvostelut nettisivulleen.
Hyvä puoli on, että kattofirmojen palautteista löytyy tarkempaakin tietoa, jos kattoremonttikokemuksia jaksaa kaivella vähän pintaa syvemmältä.
Eli jos firman sivulla loistaa 4,7/5 ja rivi ylistäviä kommentteja, se ei vielä kerro koko palautekuvasta.
Onko joku kilpailuttanut nämä samat firmat ja saanut täysin käsittämättömiä hintaeroja?
Mikä on suurin kusetus, johon kattoremonttia kilpailuttaessa kannattaa varautua?
Kattoremontti kokemuksia - 5 kattofirmaa vertailussa: voiko 4,5-4,7/5 arvosanoihin luottaa?
21
134
Vastaukset 21
- Anonyymi00001
Jos katto näyttää hyvältä eikä vuoda niin eikö se silloin ole ihan kunnossa. Sitähän varten firmoilla on takuu. Jos jotain joskus tulee niin soittaa sinne ja ne korjaa sen.
- Anonyymi00016
”Jos joskus tapahtuu jotain”. Ei se takuu mikään elinikäinen ole, ja muista karvakorva, se takuuaika sisältää sinun lehtien pesun katolta, jos et ole tehnyt ja ”jos tapahtuu jotain” niin sun piikkiin menee. Terv. Kattofirma.
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
”Jos joskus tapahtuu jotain”. Ei se takuu mikään elinikäinen ole, ja muista karvakorva, se takuuaika sisältää sinun lehtien pesun katolta, jos et ole tehnyt ja ”jos tapahtuu jotain” niin sun piikkiin menee. Terv. Kattofirma.
No eiköhän tuuli ja sade ne lehdet sieltä katolta vie.
Aika erikoista jos uuden katon takuu riippuu siitä käykö omistaja joka syksy harjaamassa sitä.
Kattohan on ulkona juuri sitä varten että se kestää säätä.
Meillä teetettiin kesämökin huopakaton uusiminen ja tekijä löytyi hetken odottelun jälkeen kilpailuttamalla teot.fi:ssä. Hintaerot oli tarjousten välillä todella isoja. Tyytyväisiä ollaan :)
- Anonyymi00002
Mikä virma?
- Anonyymi00006
Mainos, etkö hiffannut.
- Anonyymi00003
En ymmärrä miksi tästä kattoremontista pitää tehdä näin vaikeaa.
Jos firma on ollut vuosia pystyssä ja tekee paljon kattoja niin tuskin ne ihan paskaa tekee.
Tuntuu että jotkut vaan etsii niin kauan jotain vikaa ettei uskalla lopulta tilata keneltäkään.- Anonyymi00004
Ai firma on ollu kauan pystyssä niin katto on automaattisesti hyvä :D
Tuolla tiedolla kannattaa varmaan ostaa autokin. Myyjä vaikuttaa rehdiltä ja liike on vanha niin mitä sitä turhaan konepeltiä avaamaan.
- Anonyymi00005
Odottelen vain että tulee vuosi 2027 ja useammalla kattofirmalla on lappu luukulla. Eli menneet konkurssiin. Sitä odotellessa. Toisen huono onni on toisen onni.
- Anonyymi00008
Jos firma menee konkkaan niin yleensä syy on että on myyty liian halvalla.
Sitten täällä kehutaan kun joku pikkufirma tekee katon 8000 halvemmalla :D
Hyvä työ maksaa, köyhälle tietysti kaikki on kallista.
- Anonyymi00007
Mitenkäs Vesivek? Onko kokemuksia? Onko hyvä ei ollut listalla
- Anonyymi00009
Kusetus on syntymäpäiväsi
- Anonyymi00012
Siinä taisi tulla kattokeskustelun kovin asiantuntijalausunto :D
- Anonyymi00010
Näìinkö on?
- Anonyymi00011
Tyytyväisiä olllaan
- Anonyymi00013
Tyytyväisiä mihin? Firman nimeä ei vissiin uskalla sanoa.
- Anonyymi00014
Näissä kannattaa muuten katsoa miten se aluskate on tehty. Jotkut vetää uudet rakenteet käytännössä suoraan sen päälle ilman kunnon tuuletusrakoa. Maasta käsin näyttää silti ihan hyvältä.
- Anonyymi00015
Mut eikös vanhasta aluskatteesta ole siellä vaan lisäsuojaa jos uusi tulee vielä päälle? Ainakin maalaisjärjellä kaksi kerrosta kuulostaa paremmalta kun yksi
- Anonyymi00018
Näistä hinnoista olisi kyllä kiinnostava kuulla ihan oikeita kokemuksia eikä firmojen omia laskureita.
Paljonko kattoremontti on porukalla oikeasti maksanut 2025 tai 2026? Jos joku on kilpailuttanut vaikka Eliittikatot, Kattokeskuksen, Vesivekin, Restakin, Lännen Laatukaton tai Suomen Vesiremontin niin millaisia hintaeroja tuli?
Olisi kiinnostava tietää katon koko, oliko pelti-, tiili- vai huopakatto ja mitä lopulliseen hintaan kuului. Ja ennen kaikkea pysyikö katto remontin hinta siinä mitä tarjouksessa luvattiin vai ilmestyikö työn aikana lisää maksettavaa.
Kun hakee "kattoremontti kokemuksia" tai "kattoremontin hinta 2026", vastaan tulee lähinnä firmojen omia sivuja ja aika leveitä hintahaarukoita. Oikeista toteutuneista hinnoista löytyy yllättävän vähän tietoa.
Eli jos remontti on tehty viimeisen parin vuoden aikana niin firma + katon koko + hinta olisi kiinnostava kuulla. Ja ottaisitko saman kattofirman uudestaan? - Anonyymi00019
Itse suhtaudun noihin tähtiin nykyään aika varauksella. Ei välttämättä siksi että ne olisivat vääriä, vaan koska niitä voidaan esittää aika monella tavalla.
Jos vaikka yhdeltä lyhyeltä ajalta saadaan tosi hyvä tyytyväisyysluku, niin totta kai juuri sitä kannattaa käyttää markkinoinnissa. Samaan aikaan pidemmän ajan palautteet voivat näyttää vähän toisenlaista kuvaa.
Sama näkyy Googlessa. Kun hakee ensin kattoremonttia ja myöhemmin jonkun firman kokemuksia, vastaan tulee nykyään aika tarkkaan rakennettu polku hinnasta ja materiaaleista firman omiin kokemussivuihin asti.
Sinänsä ihan fiksusti tehty. Kuluttajana kiinnostaisi silti enemmän se, miten hyvin koko homma toimii loppuun asti. Eli tuleeko enemmän tyytyväisiä asiakkaita vai pelkästään enemmän yhteydenottoja ja kauppaa.
Siinä on kuitenkin aika iso ero. - Anonyymi00020
Meillä kattoremontti tulossa ensi keväänä ja nyt vasta mietitään mistä firmoista kannattaisi tarjoukset pyytää.
Onko näistä Eliittikatot, Kattokeskus, Vesivek, Restak tai Lännen Laatukatto sellaisia joista kannattaa aloittaa? Lähinnä kiinnostaa onko hinnoissa oikeasti isoja eroja ja kuinka paljon noissa tarjouksissa on tinkivaraa.
En haluaisi pyytää kymmentä myyjää kotiin istumaan vaan ehkä 3-4 firmaa vertailuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212064Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko71970- 129907
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94607Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan90563- 12557
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11543- 65541
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.38505Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 112458
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412