suosimista työelämässä, politiikassa tai muissa päätöksenteon tilanteissa niin, että meriittien ja pätevyyden sijasta painotetaan perhesuhteita. [1] (https://fi.wikipedia.org/wiki/Nepotismi), [2] (https://www.somejeesi.com/postaukset-ja-artikkelit/nepotismi-tarkoittaa), [3] (https://perheyritys.fi/blogi/kaanteinen-nepotismi/)Keskeiset piirteetMääritelmä: Sananjuuri tulee latinan sanasta nepos, joka tarkoittaa pojan- tai tyttärenpoikaa taikka sisaren- tai veljenpoikaa.Ilmeneminen: Työpaikkojen tai virkojenjako tuttaville, suosiminen hankinnoissa sekä ylennykset ilman todellisia ansioita.Yhteys korruptioon: Lähipiirin suosiminen luetaan usein korruption muotoihin, sillä se rikkoo tasapuolisuuden ja oikeudenmukaisuuden periaatteita. [1] (https://korruptiontorjunta.fi/esimerkkeja-korruptiosta), [2] (https://fi.wikipedia.org/wiki/Nepotismi), [3] (https://www.somejeesi.com/postaukset-ja-artikkelit/nepotismi-tarkoittaa)Miksi se on ongelmallista?Heikentää luottamusta: Ihmiset menettävät uskonsa siihen, että päätökset tehdään rehellisesti.Laskee motivaatiota: Työntekijät eivät koe ponnistelun auttavan, jos suhteet ratkaisevat.Laskee tehokkuutta: Tehtäviin saattaa päätyä vähemmän päteviä henkilöitä. [1] (https://www.somejeesi.com/postaukset-ja-artikkelit/nepotismi-tarkoittaa)Miten sitä ehkäistään?Avoimuus:
Rekrytointiperusteiden on oltava julkisia ja dokumentoituja.Jäävääminen: Päättäjien on vetäydyttävä päätöksenteosta, jos heillä on henkilökohtainen suhde ehdokkaaseen
Rekrytointiperusteiden on oltava julkisia ja dokumentoituja.Jäävääminen: Päättäjien on vetäydyttävä päätöksenteosta, jos heillä on henkilökohtainen suhde ehdokkaaseen
Vastaukset 24
Vanhimmat
Onko sukurutsaamisesta havaintoa??
Onko kuhmossa vaihtoehtoja?
sukurutsaus senkun jatkuu jos on jo pottunenä niin etsä voi mennä ja lisääntyä toisen pottunokan kanssa
Ei hyvää päivää..😵💫
Hohhoijjaa... monologi, ihan itsesi kanssa.
Kepulaisten nepotismi kohtaa kliimaksinsa pikkukuntien kunnantaloilla.
Siellä niitä patalaiskoja jyväjemmarien emäntiä vilisee suojatyömaillaan.
Onko kukaan kuhmolaenen etustaja kommentoinut Kaenuun sanomille?
Polovinen oli jotain nopeasti mutta ei tietoa että mitä oli puhunu
Tämä persujen itku ja nillitys on musiikkia korville. Tätä lisää niin saa kuhmolaiset nauraa maha kippurassa persun pöljyydelle, joku sellillä sanoi et koskaan ei aita ole niin matalalla ettei persu sitä alittaisi.
Ystävällisin terveisin MinttuRiikka
Maakuntien mies
Niin on
Kun kansanedustaja on palkannut oman puolisonsa eduskunta-avustajakseen, on kyseessä mielestäni erittäin törkeän nepotismin harjoittaminen.
Kansanedustaja ei ole ymmärtänyt lainkaan
sitä, miten äärimmäisen rumasta sellainen toiminta näyttää ulkoapäin kansalaisten katsomana ja näkemänä.
Perussuomalaisista Keskustapuolueeseen vaihtanut kansanedustaja Polvinen tulee jäämään varmuudella vain yhden kauden (2023-2027) kansanedustajaksi.
Kansanedustaja Polvisen eduskunnasta putoamisen tulevissa kevään 2027 vaaleissa voidaan katsoa olevan ikäänkuin jo "kirkossa kuulutetun" asian.
Tulevissa vaaleissa tulee Keskustapuolueen kainuulainen kansanedustaja Tuomas Kettunen haravoimaan sangen kattavasti Kainuussa Kepun saamat äänet.
Kahdelle muulle Keskustapuolueen kainuulaiselle eduskuntavaaliehdokkaalle jää annetuista äänistä vain rippeet.
Räkä lentää silmille, äänet Kettuselle
Niinkö
Onko kysytty ratamestarilta kommentteja
Eiköhän tässä pärjäillä!!
Perinteisesti Kuhmossa on vaadittu hommaan kuin hommaan kepun jäsenkirja ja suotuisa sukunimi. Näin tämä kunta on sitten saatu näivettymään ja monet lupaavat kyvyt ovat jättäneet synnyinseutunsa.
Sitä vissiin ollut liikkeellä aiemmin muissakin kunnissa.
No varmaan. Onko niin paljon mitä kuhmossa?
Liikennepolttoaineiden hinnat ovat jälleen harpanneet. Esimerkiksi Pohjois-Pohjanmaalla ABC Pulkkilan liikenneasemalla diesel maksoi maanantaina 2,507 euroa litralta.
– Aika törkeä hinta, tuumi pohjoista kohti matkaava Ilta-Sanomien lukija Lahdesta.
Hän ei ole koskaan tankannut yli 2,50 euroa maksavaa polttoainetta. Aiempi kovin litrahinta, jolla hän on dieseliä ostanut, oli 2,488 euroa.
Joko Perussuomalaiset on poistaneet pakkoruotsin?
Joko Perussuomalaiset on poistaneet yleveron?
Joko Perussuomalaiset on poistaneet dieselveron?
Tässä vain pieni maistiainen vaalilupauksista
Jopa on hiljasta persuleirissä
Mahtaa nykyinen kaupunginjohtaja olla muualta kuin Kuhmosta kotoisin ? Samoin hallintojohtaja. Ei mahtane olla sukua täällä kummallakaan, päättäjissä ainakaan.
Meillä on valtiovarainministeripuolueena puolue, joka voitti vaalit sillä, että lupasi pitää autoilijoiden puolta ja menoveden hinnan kohtuullisena.
Suomessa oli alkuviikosta EU-maiden kallein diesel, käy ilmi EU-komission ylläpitämästä tilastosta.