Hei,
Ostimme -07 valmistuneen talon muutama vuosi sitten. Talossa on Tiilerin Tyyne takka-leivinuuni yhdistelmä, jossa toisella puolella on takka ja toisella leivinuuni.
Huomasimme muuttomme jälkeen, että takan ja uunin välikuilussa, siinä josta kekäleet pudotetaan takan puolelle, on kolme kiveä huonosti kiinni/irti.
Pyysimme eläkkeellä olevaa vanhaa muuraria korjaamaan kuilun. Korjasikin, mutta sen verran meni palaset väärin, että kuilu meni samalla umpeen.
Olemme kuitenkin käyttäneet uunia. Kekäleet on vain täytynyt antaa palaa loppuun uunin puolella.
Nyt on tullut pohdittua, että tuo varmaan osaltaan huonontaa olennaisesti uunin varauskykyä yms. kun joutuu kekäleet uunissa polttamaan loppuun ja niistä lähtevä lämpö menee suoraan harakoille. Samalla uunin jäähtyy läpivirtauksesta.
Ajattelin, että korjaisin kuilun niin kuin sen pitäisi olla. Talokirjassamme ei vain ole ollenkaan takan muurauskuvia, josta kivien järjestyksen voisi varmistaa.
Kysyimme kuvia valmistajalta ja he eivät niitä enää jälkeenpäin luovuta.
Olisikos jollakin saman yhdistelmän omistajalla vielä nuo muurauskuvat olemassa? Jos löytyy, niin olisin näistä todella kiitollinen. Voisin vaikka pienen korvauksenkin antaa vaivanpalkkaa.
T. Joni
Tiilerin Tyyne, takka-leivinuuni
Anonyymi-ap
0
<50
Luetuimmat keskustelut
- 591160
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust561081Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1141032Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7930- 95904
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5755Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27711Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it191662- 71649
- 73617