Loviisan satamaväylää syvennetään

Helsingin Satama satsaa Loviisaan – 11 metriä syvän väylän toivotaan tuovan uutta liiketoimintaa
21141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Lindroos näkee potentiaalia muun muassa hiilidioksidijohdannaisten viennissä, jätteiden tuonnissa jätevoimalaitosten energiaksi sekä uusien biomassapolttoaineiden kuten pähkinänkuorten tuonnissa.

1Äänestä
  • Suomen suurin viherkaupunki muuttuu Suomen suurimmaksi harmaakaupungiksi.
    Tehdasslummi.

    1Äänestä

Helsingin Satama satsaa Loviisaan – 11 metriä syvän väylän toivotaan tuovan uutta liiketoimintaa | Paikalliset | Helsingin Uutiset

Äänestä
  • Sehän on jättebraa, jos se maksaa ainakin 5 miljoonaa maksavan satama-altaan ruoppauksen. Kyllä "kannattaa" satsata 5 milliä muutamien kymppitonnien vuosittaisten tuottojen takia. Haiskahtaa veronmaksajien varojen käytöltä myös satama-altaan osalta, koska mikään yksityinen taho ei laittaisi killinkiäkään moiseen hankkeeseen.

    1Äänestä

Yhteensä ruoppauksiin rahaa käytetään huimat (18 + 5) 23 miljoonaa. Summasta tuo 18 miljoonaa on ainakin jo veronmaksajien rahaa. Eikö myös valtion pitäisi säästää?
Loviisan uuden satamajohtajan perustelut hankkeelle: "11 metriä syvän väylän toivotaan tuovan uutta liiketoimintaa". Siis toivotaan! Se on ainoa perustelu 23 miljoonan euron tuhlaamiselle. Liike-elämässä tuollaista perustelua kymmenien miljoonien investoinnille esittänyt saisi kenkää.

1Äänestä
  • Perustelu muistuttaa kovasti pikkukaupungin johdon lähinnä lapsellisiin luuloihin ja vilkkaaseen mielikuvitukseen pohjautuvia perusteluja asuntomessujen järjestämiseksi: Se johtaa kaupungin kasvuun ja kehitykseen. Yli 20 miljoonaa käytettiin ja lopputuloksena kaupungin väestömäärä on pienempi kuin ennen messujen järjestämistä! Se on kyllä kieltämättä totta, että asuntomessujen järjestäminen johti eräänlaiseen kasvuun ja kehitykseen. Nimittäin kaupungin velkasaldo kasvoi ja kehittyi suuremmaksi!

    1Äänestä

  • Ihmeellistä?
    Ruoppaako ne sen käsipelillä vai miksi se maksaa miljoonia?

    Äänestä

Ruoppausmassoista saataisiin hyvää rakennusmateriaalia Loviisan rantarakentamiseen, Kuningattarenrannan laajennukseen ja vaikka Sahaniemen kehittämiseen.
Merenpohjassa ollut lieju on jo tottunut vetiseen sijaintiin, olisi oikein ns. omassa elementissään.

Äänestä
  • Liejua on myös Kuningattarenrannan infrastruktuurin rakentamisessa käytetty mm. aallonmurtajan perustassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Liejua on myös Kuningattarenrannan infrastruktuurin rakentamisessa käytetty mm. aallonmurtajan perustassa.

    Liejusta tulee vahvin fundamentti.

    Äänestä

  • Eikä, sen voisi kipata kaupungintalon parkkipaikalle. Hesen viereen.

    Äänestä

Taitaa perustua kansalliseen turvallisuuteen ja Guuglen investointiapuun Fortumille.
Vielä rata kuntoon ja siihenkin miinoitus etälaukaisimilla valmiiksi, ettei vaan pääse vihulainen käyttämään jos huonosti käy.
Jos vaikka eurooppalaisella rataleveydellä, pääsisi NATO:n pojat nopeasti jatkamaan matkaa.

1Äänestä
  • Jos perustuu muka kansalliseen turvallisuuteen, niin sitten myös satama-altaan ruoppaus kuuluu valtion maksettavaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Jos perustuu muka kansalliseen turvallisuuteen, niin sitten myös satama-altaan ruoppaus kuuluu valtion maksettavaksi.

    Eikö hallitus kehunut että valtio tukee nimenomaan loviisan lahden ruoppausta?
    Eli valtion etu siinä on piilossa.

    Valtio tekee Loviisasta jätteen kaikenlaisen kaatopaikkarojun käsittelysataman. ❤️

    1Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Eikö hallitus kehunut että valtio tukee nimenomaan loviisan lahden ruoppausta?
    Eli valtion etu siinä on piilossa.

    Valtio tekee Loviisasta jätteen kaikenlaisen kaatopaikkarojun käsittelysataman. ❤️

    Eiköhän kyse ole pelkästä ärkoopeen siltarumpupolitiikasta. Sen tarkoituksena on avittaa seuraavissa eduskuntavaaleissa erään ehdokkaan uudelleen valintaa. Sillä ei ole niille merkitystä, että yhteensä noin 22 miljoonaa maksava väylän syvennys ja myös uusi 8 millin Saaristotien pätkä ovat täysin tarpeettomia hankkeita. Kun tämän saman Arkadianmäellä ja istuvan politrukin CV:hen vielä lisätään osallistuminen yli 20 miljoonaa maksaneen asuntomessujen järjestämisen kannattamiseen valtuustossa, niin päästään veronmaksajien varojen syytämisessä about 50 miljoonan euron hintalappuun. Pikkukaupungin historian kallein mies.

    1Äänestä

Helsinki haluaa Loviisan satamasta tulevaisuuden sotalaivasataman.

Äänestä
  • Eikös jo sisällissodan aikana, eli ihan Suomen valtion syntyhistorian alussa, saksalaisia joukkoja tullut maahan Loviisan sataman kautta?
    Ei kai nykyisen varustautumisen aikana unohdettaisi sen potentiaalia tämänkin ajan mahdollisissa operaatioissa.

    Äänestä

  • Itämerellä operoivien Naton sotalaivojen keskimääräinen syväys vaihtelee alustyypistä riippuen, mutta pääosalla alueella säännöllisesti toimivista aluksista se on noin 4–6 metriä. Teoria sotasatamasta ei siten pidä paikkaansa ainakaan ruoppauksen perusteeksi, koska sotalaivojen kulku ei vaadi syventämään väylää ja satama-allasta nykyisestä 9,5 metristä 11 metriin.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Itämerellä operoivien Naton sotalaivojen keskimääräinen syväys vaihtelee alustyypistä riippuen, mutta pääosalla alueella säännöllisesti toimivista aluksista se on noin 4–6 metriä. Teoria sotasatamasta ei siten pidä paikkaansa ainakaan ruoppauksen perusteeksi, koska sotalaivojen kulku ei vaadi syventämään väylää ja satama-allasta nykyisestä 9,5 metristä 11 metriin.

    Sotatilanteessa suuria 11 metrin syväyksen vaativia rahtilaivoja ei takuulla tulisi satamaan. Sellainen olisi lihava maali vaikkapa lentokoneelle tai droonille ja helppo tuhota, jolloin se tukkisi väylän.

    Äänestä

Saamme suurempia Jätelaivoja satamaan.

Äänestä
  • Sitä vartenko veronmaksajien rahaa tuhlataan noin 22 miljoonaa? Väylän ruoppaus maksaa 18 miljoonaa ja satama-altaan ainakin 4 milliä. Niitä miljoonia yhteiskunta ei koskaan saa takaisin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Helsingin Satama satsaa Loviisaan – 11 metriä syvän väylän toivotaan tuovan uutta liiketoimintaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu