Vihreiden Sofia Virta ehdottaa että koirien omistajille pitäisi antaa avustusta esim. lääkärilaskuihin.
Suomessa on miljoona koiraa.
Mistä Sofia ottaisi rahat koirien avustuksiin, sitä hän ei kerro.
Minun mielestäni koirille pitäisi määrätä koiravero.
'Nora'
Koirille toimeentuloavustusta
43
111
Vastaukset 43
- Anonyymi00001
Ehdotan et laitetaan ensisijaisesti ihmisten asiat parempaan kuntoon, korjattavaa piisaa sillä saralla.
- Anonyymi00002
Rahat tulee ottaa sofiaVirta tililtä ja rahoista. Kyllä älyttömät ideat loppuu kun hänen rahat loppuu.
- Anonyymi00003
Sofialla on koira ja hän haluaa avustukset omalle tililleen.
- Anonyymi00025
Voiko rahat loppua ?!
Tuskin, kun ei enää tarvitse kun nollia, ja vihreäthän on niin ympäristö ystävällisiä, joten hehän voisi siivota muutaman nollan pois valtiovelasta, niin talous kukoistaisi taas Suomessa.
Jos siirymme taas seteleihin ja kolikkoihin, niin kannattaisi Stubbin kysyi Trumpilta miten niitä seteli rahoja tehtin, jos on pääsyt unohtamaan sen taidon.
- Anonyymi00004
Joo jos haluaa ottaa jonkun lemmikin tulee se myös elättää ihan itse.
On noilla vihreillä ihme ajatuksia... - Anonyymi00005
Huuhaata syytävät viherpunikit jatkuvasti.
- Anonyymi00006
Miten ihmeessä meitä Suomalaisia on siunattu tällaisilla neropatti poliitiikoilla. Ja tämäkin vieläpä puolueen puheenjohtaja.
Velkajarrutyölle hyvä alku. Ei ihme että vihreiden kannatus on mitä on.- Anonyymi00012
Viime vaalien tappion jälkeen vihreiden väki selitti et äänestäjät eivät olleet kuulleet vihreiden sanomaa. Ressukka ei huomannut, et se oli nimenomaan päinvastoin; he kuulivat.
- Anonyymi00007
Eikös hänellä ole kissa?
Taisi ehdottaa kaikille eläimille. Vai miten meinaa rajata?
Lemmikkejä löytyy hevosesta marsuihin, kaikki siltä väliltä.
Itselläni on koira. En ikinä, ikinä, voisi ajatella maksattavani sen lääkärikuluja toisilla veronmaksajilla. Oon ite ensin syömättä ja jos rahat ei riitä niin koira menee kiertoon tai lopetettavaksi. Sanon näin palakurkussa.- Anonyymi00008
Vihervasemmisto purnaa yksityislääkäreiden kelakorvauksista, mutta olisivat valmiita maksamaan kelatukia yksityiselle eläinklinikalle.
Kyllä on Virran arvomaailma sekaisin. Sitten ihmetellään kun ääriliilkeet vahvistuvat. - Anonyymi00016
Anonyymi00008 kirjoitti:
Vihervasemmisto purnaa yksityislääkäreiden kelakorvauksista, mutta olisivat valmiita maksamaan kelatukia yksityiselle eläinklinikalle.
Kyllä on Virran arvomaailma sekaisin. Sitten ihmetellään kun ääriliilkeet vahvistuvat.Muistetasn, että jos eläin kärsii vakavasti, on sairas tai loukkaantunut, eikä omistajalla ole varaa tai halua hoitaa sitä, valvontaviranomainen (kuten kunnan valvontaeläinlääkäri tai poliisi) voi tehdä päätöksen eläimen lopettamisesta eli eutanasiasta omistajan tahdon vastaisestikin.
Jos ei voi muuten vara enää pitää, niin elöin kiertoon.
Eläinsuojelullisista syistä kärsimys pitää katkaista välittömästi.
- Anonyymi00009
Minulla on käärme, jos koirat saa tukea, niin sitten rakas käärmeeni myös.
- Anonyymi00010
Ja minulla hamsteri ja siskolla undulaatti....
Voi jiisus, milä meitä Suomalaisia oikein vaivaa. - Anonyymi00014
Anonyymi00010 kirjoitti:
Ja minulla hamsteri ja siskolla undulaatti....
Voi jiisus, milä meitä Suomalaisia oikein vaivaa.Pikku rahoja. Hevosen pito ja sen eläinlääkärikulut (kuten ähkyleikkaukset tai jalkavammojen hoidot) voivat nousta helposti tuhansiin tai jopa kymmeniin tuhansiin euroihin.
Hevonenkin on rakas jollekin.
- Anonyymi00011
Lemmikin hankinta on vapaaehtoinen valinta. Omistajan on itse vastattava eläimen aiheuttamista kustannuksista, esimerkiksi ottamalla eläinvakuutus, eikä kulujen siirtäminen veronmaksajille ole oikeudenmukaista.
- Anonyymi00013
Verkkouutisten mukaan Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen ja talousasiantuntijat ovat reagoineet ulostuloon toteamalla vihreiden liukuvan vasemmalle jopa ohi vasemmistoliiton.
Kyllä on vihreillä pskka sekaisin, yhtään ei tiedä mitä sieltä tulee. Viime viikolla oli kuolleden verotus.
- Anonyymi00015
Pohjoismaissa vallitsee vahva yhteisymmärrys siitä, että lemmikin omistaminen on yksityisasia.
Virran ehdotus siitä, että valtio/Kela ottaisi säännöllisesti vastuuta lemmikkien hoitokuluista sosiaaliturvan kautta, olisi kansainvälisesti ja pohjoismaisesti katsottuna poikkeuksellinen malli.
Muualla on naurussa pitämistä, kun me täällä ähky velkaisina mietitään vaan lisää menoja.- Anonyymi00018
Rahaa on. (Vihreät)
- Anonyymi00017
Urzula lupasi apurahaa gröönlantiaan, nyt ei taida onnistaa murren ja mirrin omistajaa?💸💸💸
- Anonyymi00019
Miksi ne kotieläinten lääkärimaksut ovat niin kalliita? Onko koiria jo jalostettu niin pitkälle että ne sairastuvat helposti, vai eikö omistajat enää rokota lemmikkejään penikkatautia ym nopeasti tarttuvaa tautia vastaan.
Jokainen kunta saisi muuten päättää ottavatko käyttöön koiraveron, se saisi olla korkeintaan 0,5€/koira ja vuosi näin aluksi.- Anonyymi00021
Ne on siksi kalliita, että melkein kaikilla on vakuutus.
Koiravero on ollut, mutta se poistettiin. - Anonyymi00022
Yli 100 vuotta kunnat saivat päättää koiraverosta, et taida tietää että sellainen kyllä oli ja se oli nykyrahassa jotain 50 € per haukku. Asuinkuntani lopetti veron noin v. 1995 koska totesivat että sen perimiseen ja asian käsittelyyn kunnassa menee enemmän rahaa kuin mitä vero tuottaa. Nyt valtio on päättänyt että koko vero kuopataan eikä sitä ole enää vuosiin ollut.
Vero määrättiin alkuun 1800- luvun puolella tarkoituksella että se hillitsee koirien määrää kun vielä rabiesta maassa esiintyi.
- Anonyymi00020
Tuskin kaikille koiranomistajille, mutta jos hallituksen uhrin
koira on sairas eikä ole varaan lääkäriin pitääkö koiran
kärsiä ?- Anonyymi00023
Ei ole varaa...kansanedustajan palkkio, kokouspalkkiot, matkakorvaukset, puolueen puheenjohtajapalkkiot, puoluetehtävien kokouspalkkiot jne. jne. jne...ei ole varaa koiranhoitoon.
Virralla on niin paljon virtaa että ei enää muista mikä olikaan vihreiden asia ja ajatus kun liike aloitti toimintansa. - Anonyymi00027
'Hallituksen uhrin koira on sairas'
Tuo on telkkariin sopivaa hömppäsketsiä.
- Anonyymi00024
Eläinvakuutukset ovat kalliita, elukkatohtorit hinnoitelleet hoidot viimesen päälle. Kälyni kissanvakuutus on vuodessa suurempi kuin minun auton liikennekasko . Jossain mättää.
- Anonyymi00026
Hyvä vaaliteema.
Kun maassa miljoona koiraa, tarkoittaa se, maassa monia satojatuhansia koiranomistajia.
Elikkäs potentiaalisia äänestäjiä.
Ei tarvi kovinkaan isoa prosenttia koiraihmisten äänistä saada, silloin puolueen kannatus noussut rakettimaisesti taistelemaan kärkisijoista.
Jaa itse teeman sisätö. Noh,sehän on vaan vaaliteema, ei siitä käytännössä tarvi mitään välittää. Näinhän kaikki puolueet on tehneet ajat iät. Yleisimmin on poistettu työttömyys, tai korotettu lapsilisiä. Usein aiotaan laittaa maantalous kuntoon. Mutta eihän niillä ole mitään merkitystä, pääasia saada ääniä.
Ihan loistava teema näin vaalien alla. Hyvin kekattu !
=DW=- Anonyymi00028
Vihreiden uskottavuus ropisee yhä tämän jälkeen.
- Anonyymi00029
Anonyymi00028 kirjoitti:
Vihreiden uskottavuus ropisee yhä tämän jälkeen.
Heidän masinoimanaan on maahan tuotu tuhansia resquekoiria. On saatu paljon äänestäjiä tätä kautta. Mitäpä politiikko ei yrittäisi.
- Anonyymi00031
Anonyymi00029 kirjoitti:
Heidän masinoimanaan on maahan tuotu tuhansia resquekoiria. On saatu paljon äänestäjiä tätä kautta. Mitäpä politiikko ei yrittäisi.
Niin on.
- Anonyymi00030
Harkinnanvaraista toimeentulotukea pitäisi maksaa vain rakkien lopetuspiikkeihin.
Miljoona koiran omistajaa potentiaalinen äänestäjä määrä.
Tietysti kun koiran ottaa kaveriksi tiedettävä ylläpito kustannukset, voi olla tilanteita ettei ole varaa kustannuksiin, Monelle yksinäiselle voi koira olla kaikki kaikessa, jättääkö omat elinkustannukset toissijaiseksi kun koira vaatii lääkärin hoitoa voi olla mahdollista.
Sofian vaalitemppu, politiikassa esiintyy tosi härskiä vaalitemppuja jossa unohdetaan ihmisarvo, ihminen voi joutua näkemään nälkää härskiyden takia, ihmisoikeudet koetuksella.- Anonyymi00036
Monelle seniorille nelijalkainen kaveri, koira tai kissa, on ainoa juttukaveri.
- Anonyymi00040
Eläinoikeudet samalle tasolle ihmisoikeuksien kanssa!
- Anonyymi00032
Vihreät ei ole oikea aikusten puolue. Se on vaihtoehtoväen kokoontumisajot.
- Anonyymi00034
Turhaksi on mennyt koko vihreä aate.
- Anonyymi00033
Espanjasta koira ja anotaan sille toimeentulotukea...huh.
- Anonyymi00035
Koiranomistamista koskeva koiraverolaki kumottiin kokonaan vuonna 2018, koska veron keräämisestä aiheutuneet kulut olivat suuremmat kuin siitä saadut tuotot.
- Anonyymi00037
Vihreät haluaa nuorille kaikille koiria, vaikka pitäisi saada lapsia tähän maahan, syntyvyys nousuun.
- Anonyymi00038
Aion Pyytää avustusta sossusta cation rakentamiseen kissalle. Kissan mielenterveyttä täytyy pitää yllä. Uusi kuljetuslaukkukin pitäisi ostaa pikku vierailu matkalle maatilalle katsomaan lehmä ystävää, tallikissaa ja heppaa.
😜 - Anonyymi00039
Totta on, että eläinlääkärikulut ovat isot. Tulisi vain todistaa, että avustus menee todellakin koiran tai minkä tahansa eläimen nimenomaisiin, kalliisiin hoitokuluihin. Toisaalta, jos ei itse kykene hoitamaan eläimiään, ei niitä pidä ottaa.
Tuollaisen avustuksen tulisi sitten demokraattisesti kattaa myös muidenkin eläinten hoito, ei vain koiran. Kissojen omistajat vaatisivat pian päästä osingoille, samaten marsujen ja papukaijojen... - Anonyymi00041
Vihreät jaksaa yllättää harhaisuudellaan.
- Anonyymi00042
Kumpaa hoidat ihmisiä vai koiria? Kun pitää valita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3811539Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan821046Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.92929Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61843Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49758Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43755- 60720
- 121715
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10648- 37635
- 50616
- 52586
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33538Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535- 32531
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85508- 48489
- 80480