Kainuun Sanomissa on ensimmäistä kertaa päätoimittaja joka näkee lähes kaiken kainuulaisissa kielteisenä. Jos ei kannata prideä on toisen luokan kansalainen. Kainuun kristikansa on ummehtunutta jos eivät halua sonni- tai lehmäparien avioliittoja. Keijo Korhonen laitettiin kävelemään paljon pienemmistä syistä. Pitihän sen jo ymmärtää kun sellaisen valtiomiehen kuin Arhinmäen apulainen valittiin noin tärkeään tehtävään. Pistäkää edes te Kainuun lestadiolaiset kunnolla hanttiin Moilasen toilailut. Kuhmolaisella kansanedustaja Tuomas Kettuselta oli hyvä mielipide KS:n palstalla.
Mollaava päätoimittaja
Anonyymi-ap
16205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kainuun Sanomat muuttui jo eläkeukkojen aikaan pelkäksi paska paperiksi ei tuollaiselle lehdelle kannata antaa enää mitään arvoa vaan vessasta alas.
Aika vajaalla pitää käydä että tilaa Kainaria :D Ratkaisu olisi niin helppo: jokainen tulisi järkiinsä ja lopettaa tilauksen. Siinä samalla loppuu koko paskalehti.
Kyllä jämpti on niin. Että päätoimittaja vaihtoon.
Elä lässytä, ethän sinä ole edes tilaaja
Lopeta jo tollo, ajat on muuttunut siitä.Korhosesta
Keijo oli aivan oikeassa. EU on tuonut Suomelle pelkkiä ikävyyksiä ja pöljän maksumiehen roolin. Suomi pärjäisi hyvin Naton jäsenenä ilman EU:ta, yhteisvelkoja ja paska valuutta Euroa.
Oli hyvä mielipidekirjoitus kansanedustaja Tuomas Kettusella. Uskaltaa puolustaa meitä tavallisia
Vaan ei ole kepulilla jakoa jatkoon eduskunnassa koska perussuomalainen puhuri puhaltaa. Polvinen toinen tipahtaa
Ei uppoa päätoimittsjan totuuksien kertominen ja syyllistäminen Kainuulaisiin. On ihan eri asia julistaa Etelässä totuutta kun maaperä on oikea, mutta täällä vaadittaisiin myös muiden näkemysten kuuntelua.
Mihin te yleensä tarvitsette Kainuun Sanomia? mitä te siitä luette? totesin 28 vuotta sitten että en tarvitse aamulla katsoa iltauutisia uusintana kainuunsanomista,rattijuopot ja sodat ei kiinnosta ja paikalliset tapahtumat näkyy netistä(jos niitä nyt yleensä on?) no jotain koirankusetuksia ja sen semmoisia,ei voi olla toista mitättömämpää lehteä ! ei ole ollut ikävä sitä!
Lopetin tilauksen kun ne viisas kesätoimittaja sanoi että kainuulaiset eivät tarvitse lentoyhteyksiä. Ne ovat vaan varattuja Helsingin seudun paremmille ihmisille.
Setämiehiä vituttaa kun nainen on pomona eikä pysy hiljaa. Viikset tytisee ja pili kutistuu haaahhhaahhhaaaaa
Keskustalaiset pösilöt tilaavat vielä Kainuun sanomia Polvisen ja Kettusen kirjoittelun takia. Ketään muuta se ei kiinnosta ja Kepuhan on tunnetusti nykyisin vihervasemmiston kynnysmatto.
Meidän talon tilaus loppui elokuun alkuun.
Meidän taloudessa Kainuun Sanomien arvostus on laskenut siitä alkaen kun kyläkaupoissa aloitettiin Serlan wc paperin myynti .
Tänään päätoimittaja kirjoittaa tulevan talven sähkön hinnasta.
-Hän toteaa että viime talvena tuulivoimaloiden lavoille kertyi Kuuraa.
Oikeasti kylmällä ilmalla ei tuullut, jolloin tuulivoimaloiden lavat ei pyörineet, ne kun vaatii sen 3-5 m/s tuuleen että ne lähtee liikkeelle. Kuuraa ei pysäytä jokaista Suomen tuulivoimalaa vaan ongelma on paikallinen.
Jutun kirjoituksessa näkee sen ideologian edistämisen tavoitteen. Jätetään jotain oleellista tarkoituksella kertomatta.