Taide voi olla korruptoitunein ja brutaalein ala

Anonyymi-ap

Ajatellaan, että korruptio on siellä, missä on rahaa kuten pankissa, mutta eläiskö korruptoituneisuutta luovilla aloilla?

Luova ala on älytön, sitä ei mittaa mitenkään systemaattisesti ja vastaukset ovat avoimia, jolloin sitä on helppoa hyväksikäyttää omiin tarkoituksiinsa.

Ei ole olemassa esimerkiksi viivoittimen tarkkaa tasa-arvoista taiteen mittaamisen systeemiä, mutta mittaus perustuu humanistiseen arvioon, arvioijan makuun.

Kuitenkin mauista aina riidellään, eikä päästä sopuun.



Muu asia on luovuudessa pärjää brutaalein henkilö, ei hienostunein.
Hienostuneisuutta arvostetaan taiteessa hyvän maun edellytyksenä, mutta brutaali henkilö jyrää kaiken alleen.
Siten luova brutaalius on taiteen väkivaltaa ottaa muut haltuunsa.
Erinomainen art brutal esimerkki olisi voinut nero Pablo Picasso, jonka äitikin sanoi, että jos pojasta ei tule kenraalia niin jotakin suurta.
Brutaalius sopii Espanjaan, mikä on sosiaalista psykopatismia samalla.
Suomalaisille psykologille ja kriminalisteille uutta diagnosoitavaa yhdessä Mesopotamian hulluuden kanssa tai mikä on jokialueen patologiaa?



Taiteessa ei ole mitään ansiokasta, mutta vain suhteilla hankkittua.
Jopa hyvä tyyli voi olla loppupelissä vain korruptiota.
Joku poikkeus on Steven Spielberg, mutta montako sellaista on olemassa ja yllätykseksi he ovat mahdollisesti juutalaisia poikkeuksia kun kotoisin vanhimmasta ihmisen globalisaation alkulähteestä Shumeriasta, jossa Abraham Urista.


Ajatellaan, että laatua huomaa. Ajoittain unohtaa laadun merkitystä kun laatua saa hyvin hyvin harvoin, mutta kun saa, sen kyllä huomaa, eikä ole epäilystäkään. Mistä riidellään on sitten keskitasoa ja huonoa laatua, että onko heikkoantinen teos erinomainen tai ei. Ensinnäkin se ei ole erinomainen ja toiseksi on paljon muitakin keskikertalaisia tekijöitä.



Taiteessa ei edes ole olemassa mitään demokraattista arviota, eikä sellaista edes olla pystyttämässä. Toisinpäin, taide saa mitä suurempia brutaaleja ja korruptoituneita, sekä homomaisia piirteitä.

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Mittakaavan pursuilu yli äyräiden ja taiteilijan narsismin luoma seurapiiriasema luovat ”suuren” taiteilijan, jonka rinnalla planeetatkin pienenevät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      106
      1344
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      807
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      696
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      124
      604
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      551
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      526
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      185
      519
    9. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      31
      517
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      60
      505
    Aihe