Nafta on viel halpaa koska kannattaa viel ajaa rajoitinta vasten n90km/h. 10-15 % jäisi kassaan kun tiputtais kympin pois. Ei ainakaan kannata valittaa.
Nafta ja ajonopeus
Anonyymi-ap
19134
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
RekkaJorma valistaa, hihiii!
Jos matka kestää kauemmin, kuljettajan palkkakustannus nousee. Säästetty polttoaine hävitään pidentyneinä työtunteina.
Eikä siinä kaikki vaan muutamalla reitillä nysvärikuskit joutuu istumaan mennessä 45min ja palatessa 45min taukoa.
1,5h parkissa vastaa n 120km ajoa.
Se kerta pari päivässä kertaa 7 pvää vko niin hups hei puhutaan tuhansista pois tuotosta.
Lisäksi vielä ehtii tekemään enemmän työtä sallittujen ajoaikojen puitteissa. Ei tämä tietysti missään runkolinjoilla tai vakilenkeillä toimi jossa nopeudesta ei makseta.
Antaa pojan juosta, kyllä ne lehdessä kirjoittaa kun naftan myynti loppuu.
Sinne asti sitä menee mitä menee.
Onneksi taksat on sitä mukaa nafta maksaa. Lienee jotain kurjuudessa elävien puheita ettei ajaminen kannata
Mul ei oo polttoainelisiä. Mut ryhtiä löytyy tarkistaa hintoja kulujen muuttuessa. Vauhti pysyy edelleen maksimissa. Nopeuden pudotus toisi säästöä maksimissaan 5 prosenttia. Mutta vaihteiden 11-12 vaihtelu lisääntyisi. Siksi tuo 5 pinnaa pätee vain Härmän kulmilla, Skånessa yms aukeilla.
Ja kovimpien Rahtimiesten jutuissa ja varsinkin niiden ketkä ei osanneet ajaa taloudellisesti niin lähtivät levittämään sanaa kouluttajan ominaisuudessa 😂😂
Meillä kovimpien rahtimiesten keskuudessa tiedostetaan akselien lukumäärän lisääntymisen suora vaikutus polttoaineenkulutukseen. Siksi me säästämme akseleissa!
Kyllä täällä pärjätään kun perusasiat ovat hallussa.
Ei tarvitse varta vasten suunnistaa kolmostielle dieseliä säästämään.
Rullaati rullaa kuudella akselilla. Yhdeksän tai + akseliset eivät pärjää edes tyhjänä alamäkiautoilussa. Nähty on.
Kardaaniakselin jos jättää pois niin kulutus laskee merkittävästi.
Moottorihan se eniten kuluttaa! Sen kun jättää nin a vot!
Eli katteet tehdään ylinopeudella!
Noo tavallaan. Suoritetta tehdään ja siitä maksetaan. Aika vähän on runkoja tuntiajona
Luonnollisesti jos hinta on x euroa per kilometri niin mitä enemmän kilometrejä ehtii päivän aikana ajaa sitä enemmän tulee katetta.
Jep ja auton km kulu laskee
Eipä tuo maksa niin että kassan päälle kävisi.
Onni on hyvät ajosopimukset ja se ettei niitä halvalla ajajia enää ole sotkemassa.
Kyllä niitä on,vieläkin.
Itsellä on säätö niin että yli 90 kulutus on pienimmillään.
Tämä ja toimii kyllä