Kun luki Naapurinvaaran tansseista viimeisintä päivitystä väistämättä siitä sai sen käsityksen ettei tanssien järjestäminen ole taloudellisesti enää kannattavaa..
Sen kyllä huomaa jokainen tanssinharrastaja..Ilman matkailijoita ja muualta tulevia eipä juuri paikalliset suosi tätä Suomen kauneimmaksi äänestettyä tanssipaikkaa..
Mikä neuvoksi? Souvari-ilta tai Tuupasen Saija saisi olla jokaviikkoinen artisti Keiskistä puhumattakaan jotta kävijämäärät pysyisivät kannattavuuden säilymisenä.. Se on vain surullinen tosiasia ettei nämä kakkosluokan esiintyjät saa väkeä liikkeele..
Onneksi on metsäiltamat, samanlaisia jollekin kohderyhmälle suunnattuja iltoja sais olla enemmänkin mutta kuka maksaisi laskun?
Lavatanssien suosio häviää vähitellen, sen huomaa kun käy muuallakin päin Suomea jos mitään ei tehdä seuraavan sukupolven suhteen..Nyt eläkeläiset sinisine huiveineen enemmistönä vielä pitävät pienempiä kesälavoja hengissä mutta kymmenen vuoden päästä tanssipaikkoja alkaa olla harvassa sillä talkooporukatkin pyörivät pääosin vanhempien kkäluokkien voimin..
Sen kyllä huomaa jokainen tanssinharrastaja..Ilman matkailijoita ja muualta tulevia eipä juuri paikalliset suosi tätä Suomen kauneimmaksi äänestettyä tanssipaikkaa..
Mikä neuvoksi? Souvari-ilta tai Tuupasen Saija saisi olla jokaviikkoinen artisti Keiskistä puhumattakaan jotta kävijämäärät pysyisivät kannattavuuden säilymisenä.. Se on vain surullinen tosiasia ettei nämä kakkosluokan esiintyjät saa väkeä liikkeele..
Onneksi on metsäiltamat, samanlaisia jollekin kohderyhmälle suunnattuja iltoja sais olla enemmänkin mutta kuka maksaisi laskun?
Lavatanssien suosio häviää vähitellen, sen huomaa kun käy muuallakin päin Suomea jos mitään ei tehdä seuraavan sukupolven suhteen..Nyt eläkeläiset sinisine huiveineen enemmistönä vielä pitävät pienempiä kesälavoja hengissä mutta kymmenen vuoden päästä tanssipaikkoja alkaa olla harvassa sillä talkooporukatkin pyörivät pääosin vanhempien kkäluokkien voimin..
Vastaukset 50
Vanhimmat
Aikansa kutakin 🙂
Oon kuullut että artistit on ruvenneet tekemään hiljaista boikotointia kyseistä tanssi paikkaa kohtaan sen jälkeen kun siellä vetovastuu muuttui yhden kunnallispolitiikassakin vaikuttavan henkilön ja hänen rouvansa johdettavaksi.
Minä oon taas kuullut Nesteeellä ihmeteltävän, miksei moneen viikkoon ole räkytetty muita kuin Einen Muotia ja Tuulan Toria. On arvailtu syitäkin, miksei Naapurinvaaraa räkytetä?
Miksi Naapurinvaaraa räkytettäisiin, sehän on kylä, joka on Sotkamon vanhimpia asuttuja paikkoja ja useiden satojen ihmisten kotikylä tälläkin hetkellä. Tansseja ei kylä järjestä, ei ainakaan Naapurinvaaran Huvikeskus -nimisessä paikassa.
Repiikö oiretta? Kirjoita vielä, että tämäkin on suonenvaaralaisten syytä.
Höpö höpö
Kuulin, että tanssipaikan uudeksi nimeksi suovaaralaiset ovat suunnitelleet "Gran(qvist) Center", jotta saadaan uudistuksen tunnetta ja yleisö innostumaan. (Vrt. Einen muoti vs. Pinkpoks.) Auton romuja on kyllä vuosittain esiteltykin, mutta muraali puuttuu.
Sieltähän se kiukun kohdekin löytyi....
Millähän vuosikymmenellä ja mitkä orkesterit? 35 vuoteen tietysti mahtuu vaikka mitä.
Liityykö tää siihen Suonenvaaralta varastettuun potkuriin, josta Sotkamo-lehti kirjoitti?
Nesteeltäkö? Ei Sotkamossa ole Nestettä enää.
Hän kertoikin menneiden vuosikymmenien keskusteluista. Siis ajalta jolloin kunnanvaltuutettu Tommi Heikkinen piti jänisjahtia tärkeämpänä kuin samaan aikaan järjestettyä kunnan talousarviokokousta. Ehkä niin oli parasta.
Eihän tuossa aloituksessa räkytetä vaan todetaan huoli yleisökadosta..
Pääasia että kake randelin on joka juhannuksen aikaan esittämässä samoja biisejään niin sotkamolaiset on tyytyväisiä.
Kakella kyllä taisi olla juhannuksena keikkaa jossain muualla kuin napiksella.
Tottahan se on ettei yksistään Sotkamon tanssi-ihmisten käynneillä ei huvikeskus montaakaan tanssi-iltaa voisi järjestää..kyllähän ne oman pitäjän vakikävijät voi melkein yhdenkäden sormin laskea..joille tanssi tuntuu olevan lähes koko elämä..
Onneksi sipisillä on humpan pimputtajat, ne pitää humppatanssiväen virkeänä.
Ja kirkolla haitarinsoittaja virittäjä Partasen orkesteri. Basistina Tervon Arska, koskettimissa Olli Kujala, rummuissa Allu Pintti, solistina Regina Vanto. Taustalaulu: Helli Kuikka ja Vieno Huttunen Järvenkylältä.
Tanssien järjestäjien tulisi kysyä mitä esiintyjiä toivotaan. Toivotaan uusia tuoreita kasvoja. Ei vuodesta toiseen samat souvarit ja koskelot jaksa kiinnostaa
Juurikin näin. Souvaritkin useita kertoja joka vuosi..
Kommentoijat: Ottakaa faktoista selvää. Souvarit eivät ole kahteen vuoteen olleet. Nyt ovat lauantaina ja siitä kiitos. Näitä uusia kasvoja, kaiken maailman tiukuja, jonnia, litkuja, torvasteja ja oskareitakin on ollut tänä vuonna liiankin kanssa. Yt: Souvari-fani
Kiitos myös Naapurinvaaralle Äänislinnan Poikien konsertista ja tanssien järjestämisestä Tipaspohjassa!
Naapurinvaara ei järjestänyt näistä kumpaakaan. Ota selvää asioista, äläkä tyrkytä valetta faktana. Naapurinvaara on kylä.
Joutaakin loppua kommaripesä lieneekö edes liikennelupaa kun teuvo oinas ei oo esiintymässä
Enemmän nauratti tuo kirkonkylän orkesterijuttu. Siinä oli sentään jotain uuttakin.
Sotkamossa ei ole ollut yhtään hyvää tanssimusiikki yhtyettä sen jälkeen kun Alpo Määtän trio löi pillit pussiin..Harva varmaan muistaa enää Ohtolan suuren pojan jolla pysyi kapulat kädessä..Oli muuten nuottikorvaa suotu vaikka kuuli vain toisella..
Omahyväistä touhua on eikä kuunnella nuorempia miten vois markkinoida. Kannattaa katella muiden tanssipaikkojen sometilejä ja muuta mainostamista. Kyllähän sekin vaikuttaa nekatiivisesti jos on politiikassa näkyvästi joku esillä. Turha muuta väittää. Napis jää jälkeen kilpailussa muille.
Kelan Antti lavaisännäksi ja Pink Poksin tytöt hoitamaan somessa näkyvyyttä raikkain päivityksin..Eiköhän näillä toimilla saada jo tanssiväki liikkeelle..
🤣🤣
Anttihan on aktiivisesti politiikassa mukana...
Napiksen some on ihan muinaismuistojen julkaisualusta. Omakohtaisia "plokeja" julkaistaan ja vieläpä melko värittynyttä ideologista paskaa huumorin varjolla. Väärä paikka noille jutuille. Eikä kaikesta tietenkään voi yhtä tai kahta syyttää. Ihmiset tekevät valintoja lompakollaan. Kaikki maksaa enemmän kuin muutama vuosi sitten. Tansseissa käyminen ei ole välttämättömyys. Järjestäjän ei kannata ruikuttaa kuten siinä postauksessa, vaan tehdä asialle jotain. Voi aloittaa esimerkiksi siitä voisiko omia töitä delegoida muille? Jättää ne Haapalan vasikkajutut ja turveuunot pois tanssipaikan viestinnästä. Ne naurattaa ketä naurattaa eikä heitä Napiksella näy. Eletään ihan eri aikoja kuin 20 vuotta tai 10 vuotta sitten. Jos mikään ei muutu, niin goodbye. Aika aikaansa kutakin.
Se on kyllä totta mitä kerroit..Napiksen plogit toistavat itseään..Näihän siinä helposti käy..Nuorempaa vetovastuun kantajaa kyllä alkaa Napiskin kaivata..
Sillä vetäjien iällä ei ole sinänsä väliä. Sitoutumisella ja osaamisella ja erityisesti sosiaalisilla taidoilla sitäkin enemmän. Ja kyvyllä hoitaa ns. yhteiskuntasuhteita. Olettaisin Naapurinvaaran kaltaisen paikan toiminnan pyörittämisessä ns. liikkuvia osia olevan enemmän kuin me sivulliset ymmärrämekään.Väitteesi ei noista plogeistakaan pidä paikkaansa.
Napiksen pyörittäminen ei ole helppo tehtävä äkkinäiselle. Siksi siihen pitäisi ottaa porukkaa oppimaan. Mutta kukaan ei halua tulla jyrätyksi tai vähätellyksi ikänsä, sukupuolensa tai ulkonäkönsä takia - nuorempi väki varsinkaan.
Kokemusta saa vain tekemällä ja jos tekemistä vähätellään, niin eipä siihen halukkaita löydy oppimaan ja kantamaan vastuuta myöhemmin. Monesti vallan keskittyessä syntyy harha korvaamattomuudesta.
Nämä Naapurinvaara-ketjut ovat vielä surkeampia kuin niissä mainitut ja haukutut somejutut, joissa on tekijät muuten osittain vaihtuneet. Mutta eihän sitäkään ole kaiken tietävät arvostelijat huomanneet, elävät omassa kuplassaan jauhaen samaa jargonia muutaman kuukauden välein.
Ketju aloitetaan muka huolella Naapurinvaran kävijämäärästä, nopeasti päästään "asiaan" eli haukkumaan Maijaa ja Perttiä. Vaikuttaa, etteivät kaikki väitteet pidä paikkaansakaan.
Nyt muistellaan Pertin kirjoituksia kuuden vuoden takaa hänen ollessaan toimittajana. On kait osunnut ja uponnut, koska vieläkin ahdistaa. Luin viimeisiä juttuja Facebookista eli Pekka Mikkolan ja Hanna Hirvosen haastattelun. Erinomaista, sanoisin. Tietysti 135- ja 35-juhlavuoteen kuuluu historiakin ja pitääkin kuulua. Vaikuttaa myös siltä, että taas on enemmän tai vähemmän katkeroituneet ex-talkoolaiset päässeet ääneen. Oli muutan hyvä juttu näistä Karppisista. Kiitokset Päiville eli kirjoittaa siellä muutkin ja kuvaa eikä Pertti. ja kokonaisuutena Granqvistit sekä muut vetovastuussa olevat ovat tanssipaikkaa vetäneet läpi vaikeiden aikojen jo 35 vuotta. Eihän se kaikkien mieliksi ole voinut mennä. Yritetään ymmärtää, että ahdistuneille ihmisille tekee hyvää purkaa pahaa mieltään nimettömänä vaikka tällä palstalla. Mihinkään se ei johda kuitenkaan. Viimeistään seuraava ketju alkaa maaliskuussa 2027, jossa ihmetellään ensiksi yleisömäärän laskua ja kohta.....tiedätehän te jo.
Tämän tekstin kirjoittaja, jos kuka, elää täysin omassa kuplassaan, samassa, missä Napiksen vetäjätkin. Hän sivuuttaa tosiasiat ja alkaa syyllistää muita ja esiintyy terapeutti-ymmärtäjänä ja ennustajaeukkona "vaikutelmien" varassa.
Pöyristytti Pertti Granqvistin Napiksen verkkosivuille kirjoittama teksti "Naapurinvaaran historiaa", jossa ei ollut sanaakaan Naapurinvaaran kylän historiaa, vaan löpinää Sotkamon Nuorisoseuran toimista siellä sun täällä. Ja oheistietona kirjoittaja pääsi mainitsemaan omat metsäostoksensakin.
Naapurinvaaran kylä on joutunut imagonsa alennustilaan, kun Napiksen vetäjät ovat virheellisesti ja oikeudettomasti alkaneet käyttää tanssipaikasta Naapurinvaara-nimeä. Kehtaako enää sanoa asuvansa Naapurinvaaralla tai olevansa kotoisin Naapurinvaaralta? Kotiseutu- ja kotikuntatieto on ainakin pahasti hukassa Napiksen vetäjillä. Samoin muiden ihmisten ja mahdollisten asiakkaiden arvostus ja kunnioittaminen. Onko Napis turvallinen tila?
(Kohta PG vääntää jotain vanhaa hevosvitsiä vastaukseksi.)
Ihmetyttää ja kummastuttaa pientä kulkijaa ja vähän pöyristyttääkin tuo katkeruutesi PG:lle. Samoin jatkuva jankkaaminen Naapurinvaarasta. Kaikki ymmärtävät mitä Naapurinvaaralla tarkoitetaan, siloin kun asiayhteys ovat tanssit. Tai pitäisi ymmärtää. Tuskin tanssipaikka on kylän imagoa heikentänyt, päinvastoin!
Taas sitä samaa muiden perusteetonta syyllistämistä, yleistämistä ja tulkintaa jostain katkeruudesta. Minulle vain faktoilla on merkitystä. Ja fakta on esimerkiksi se, että Naapurinvaara on satojen asukkaiden kylä, joka ulottuu Mujethoulun rannoilta pohjoiseen Torinkylään, lännessä Pohjavaaraan, etelässä Vuokattiin, idässä Soidinvaaraan. Tosiasia on myös, että Naapurinvaara-nimistä kiinteistöä ei ole. Miksi tanssipaikka on omaksunut trumpilaisen tavan nimetä paikkoja mielivaltaisesti?
Arvostelen PG:n kirjoituksia samoin kriteerein kuin muidenkin kirjoituksia.
"Lounatuuli" on täpinöissään. Syksyllä vedet liikkuvat. Liekö vaikutusta mielialoihin?
Sääennusteko? Forecalta vai Ilmatieteenlaitokselta?
Pertti perkele! Alapa vääntää vitsiä tänne, kun noin kauniisti pyydetään...
Eikö se just Pertti ite valitellu kävijämäärien vähäisyyttä mistä tämäkin ketju alkoi? Täällähän on vaan hyviä vinkkejä annettu. Mutta jatkakoon samalla tyylillä yhteiskuntasuhteiden parissa ja plogejaan jakaen, mitäpä se muilleen kuuluu.
Tämäkin arvaus meni vihkoon. Jos viimeisitä kirjotusta tarkoitat, ei siellä alla Pertin nimi ollut. Tullutkin sitä vaihtelua, mitä on tälläkin palstalla kaivattu. Milloinka Pertti sen perään kuuulutetun hevosvitsin kertoo? Plokissaanko?
Naapurinvaara on paikannimi, eikä se voi tarkoittaa kuin yhtä paikkaa. Ihan hullu väite, että paikannimi voisi tarkoittaa eri asioita eri yhteyksissä. Paikannimi on erisnimi (propri), substantiivi, joka yksilöi tietyn kohteen erotukseksi muista vastaavista.
Miksi ette käytä faktaa eli 135-vuotiaan Sotkamon Nuorisoseura ry:n nimeä tansien ja tapahtumien järjestäjänä?
tanssiin mentiin ennen vanhaan niin että kassit melkein lattiaan raahaa ja kuitenkin leuka rinnassa monet poistuu jos ei reikää löytynyt
vaikka hiki päässä tanssi siellä
Täällä jankataan samaa vastauksien toivossa.. kenenkään ei pitäisi reagoida.
Se on vaan parasta
Mitä voi housut jalassa tehdä, siis tanssiminen.
Viime metsäiltamissa yksi puhujista hehkutti kuinka aikoo Vietnamilaisissa perheillä Naapurinvaaraa asuttamalla pitää kyläkoulun hengissä..Tämä taitaa olla osa sitä väestönvaihtumista