Mulla on kaksi isokokoista koiraa, jotka ovat aiemmin pysyneet omassa pihassa. Naapurin lapset houkuttelivat ne omaan pihaansa pari kertaa, ja nyt ne eivät enää pysy lainkaan omalla pihalla, vaan lähtevät pidemmillekin retkille. Onko mitään keinoa palata enää vanhohin hyviin aikoihin, vai onko peli menetetty ja aita ainut vaihtoehto?
Koirat karkailee
Pirpana
3180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sitruunapanta *voisi* auttaa, jos ei auta, aita olisi minusta helpoin vaihtoehto.
että sitruunapannasta ei ole apua tähän tilanteeseen. Sitruunapantahan on koiran haukkumiseen!
Kyllä varmaan pääset takaisin vanhoihin tapoihin aina hakemalla sen koiran/koirat, pitkäjänteisyyttähän tämä vaatii.
Itse opetin koirani pysymään omassa pihassa seuraavasti: kävelytin koiraani hihnassa pihan rajoja pitkin ja aina kun se meni rajan yli toruin ja kun se käveli omalla pihalla kehuin hurjasti siitä. Tämä tehosi omaan koiraani, mutta en tiedä auttaako muihin koiriin. Tosin ainahan voi yrittää, eihän siinä mitään menetä. Tätä kannattaa tosin toistaa niin kauan kunnes koira pysyy vapaana pihalla.
Niin se vaan on, että ei tarvitse kuin yhden kerran päästä pois pihasta ilman toruja, niin koira oppii, että sen voi tehdä toistekin. Ensiksikin ottaisin naapurin lapset puhutteluun. Toiseksi opettaisin koirille pihan rajat uudelleen, ja valvoisin että rajoja ei ylitetä. Koirille on osoitettava, että jos ne ylittävät pihan rajat, tapahtuu kamalia. Ja koirathan eivät pihalla koskaan ole valvomatta, joten se ei kai ole ongelma... eihän?