MIKÄ ON VADELMAN LITRAHINTA NYT TÄNÄÄN 29.7.
VADELMAN HINTA NYT
11
33338
Vastaukset
- vastailija
Kysy molopää ostajilta/myyjiltä ÄLÄKÄ HUUDA.
- eemie
... parempi myöhään kun ei milloinkaan =) Toreilla (ainakin Turussa) vadelmaa myydään 7 euron litrahintaan. Kävin vadelmatilalla suorittamassa itsepoimintaa, ja siellä litran sai 4 eurolla. Eli suosittelen itsepoimintaa! Oltiin miehen kera poimimassa reilun tunnin ajan ja saalis oli 10 litraa :)
- SuomiPoika_
eemie kirjoitti:
... parempi myöhään kun ei milloinkaan =) Toreilla (ainakin Turussa) vadelmaa myydään 7 euron litrahintaan. Kävin vadelmatilalla suorittamassa itsepoimintaa, ja siellä litran sai 4 eurolla. Eli suosittelen itsepoimintaa! Oltiin miehen kera poimimassa reilun tunnin ajan ja saalis oli 10 litraa :)
Kuinka paljon litra vadelmia painaa? Mielestäni kun kilohinta on ratkaisevampaa kuin litrahinta.. satakunnassa vadelmaa oli automarketissa 13 egeä/kilo.
- vatukossa
mikä on vadelman litrahinta tänään 22 7 2007 luonnon vadelmia on taas runsaasti
- Luomumarja1
Mehtolan luomutilan vadelman litrahinta eli 500g on 5 euroa valmiiksi poimittuna. Itsepoimien 3,5eur.
Kilohinta siis 10euroa valmiiksi ja itsepoimien 7eur LUOMUVADELMAA
.
Tilamme sijaitsee pohjois-karjalassa Lieksan ja Joensuun Enon puolessa välissä.
Viemme myös eteläiseen Suomeen vadelmia pakastettuna tilauksesta.
Mehtolan tila Läpikäytäväntie 43 81570 Kelvä
Puh. 0505387320- patse2
Ei taida oikein tuo kolmen euron hintaero riittää palkkoihin.
- Anthonomus rubi
Saako marjatila EU-tuet , vaikka jättää sadon korjaamatta.
Täällä meilläpäin hyvin yleistä se.....- patse2
Saa kait...jollei kukaan kantele... Mutta onhan se hehtaari tuki aiaks pieni verrattuna kunnollisen sadon arvoon nähden.
- Hyvä satovuosi
patse2 kirjoitti:
Saa kait...jollei kukaan kantele... Mutta onhan se hehtaari tuki aiaks pieni verrattuna kunnollisen sadon arvoon nähden.
Osassa tukia on sadonkorjuuvelvollisuus. Järkevästi tulkittuna se ei kuitenkaan tarkoita että jokainen marja on poimittava.
Tilallamme Kainuussa kilohinta erittäin korkeatasoisesta luomuvadelmasta itsepoimien oli alussa 6 e/kg. Nyt saa jo 3 e/kg. - Porjus
Hyvä satovuosi kirjoitti:
Osassa tukia on sadonkorjuuvelvollisuus. Järkevästi tulkittuna se ei kuitenkaan tarkoita että jokainen marja on poimittava.
Tilallamme Kainuussa kilohinta erittäin korkeatasoisesta luomuvadelmasta itsepoimien oli alussa 6 e/kg. Nyt saa jo 3 e/kg.Kyllä on marja halpaa. Vieläkin on ihmisiä syvällä maaseudulla jotka haluavat tehdä ilmaista hyvää toisille ihmisille.Nykyaikaiseen marjamaahan saa upotettua 80000 €/ Ha ja marja annetaan ilmaiseksi. Ulkolaisesta Espanjasta tuodusta maksetaan yli 25 € kilohintoja talviaikana. Miten yleensä on eettisesti oikein tuoda vettä vihannesten ja marjojen mukana kuumista veden puutemaista?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291323
- 100841
- 75650
- 50567
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa11481ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40454Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m150422Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30397Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372- 25368