Hei, onko teille kellekkaan maaratty Duphaston nimista laaketta? Minulle sita just maarattiin etta saadaan kierto kuriin, siis lyhyemmaksi. Onko kellaan kokemusta?
Duphaston laake kokemusta kellaan?
Minkki
22438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei, Olen puolalainen ( siis anteksi virheistä)
Puolassa jokainen nainen, jaka halua tulla raskaaksi, otta Duphaston (vaikutukset kuten sanoit lyhyempu kierros ja enemmän progesteronia)
Suomessa, emme ota mitään, miksi?
Suomessa ei käytetä lapsettomuushoidoissakaan sisäisesti otettavaa progesteronia, ainoastaan kapselimuodossa emättimeen. Suun kautta otettavissa oli joku riski ottaa raskaana. Kiertoa saa kyllä lyhyemmäksi ja ennen raskautta voi ottaa. Ja täällä myös testataan verikokeella onko naisella tarpeeksi progesteronia itsellään (oma keltarauhanen tuottaa) koska miksipä käyttää liikaa, koska sekin on haitallista. Hiukan epäilen tuota "jokainen nainen käyttää" koska harvalla on keltarauhashormoonin vajaus ja suurin osa ihmisistä raskautuu aivan ilman mitään lääkkeitä.