Häät viikon kuluttua-vieläkö voi pyytää seremoniamestarin messiin?

pinjami78

Ciao!
Okei, meillä on häät pikapuoliin - vajaan 50 hlön rennot juhlat. Bestis ja kaaso valittuina sekä heidän kanssaan työnjakoa sun muita juttuja mietittyinä, anoppikin ihanasti osallistunut ko. asioiden ja muun suunnitteluun ja auttanut.

Nyt mietinkin, että onko liian myöhäistä pyytää jotakuta seremoniamestariksi? Kaaso ja bm hoitavat hääohjelmapuolen ja pitävät meistä huolta ( hih, toivottavasti ), enkä haluaisi heitä enää "kiusata" koko paketin koossapitämisen suhteen.

Bestiksen avo on hyvin jutuista perillä, on ollut mukana suunnittelussa jne jne, eli hän olisi ekana mielessäni. Toisaalta - ei välttämättä tykkää esiintyä ihmisten edessä. Pienemmässä porukassa on kuitenkin puhelias ja rempseä. Anoppia, appea, isääni tai äitiäni en osaa kuvitella tähän tehtävään, ja voiko hääparin vanhemmista ketään siihen pyytääkään ( hiukan haluan ajatella "hyviä tapojakin" )? Seuraava mieleen tuleva on isäni 50-v veli, joka kylläkin tulee vieraana 2 tunnin ajomatkan päästä eikä ole ollenkaan peirllä päivän kulusta, luonnollisestikaan. Hän on luonteeltaan oikea ilopilleri ja papupata, juttua piisaa eikä jännitä mitään tilannetta - ja me sulhon kanssa molemmat pidämme häntä yhtenä lempparisukulaisenamme.

Neuvoja?

2

2482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esimerkiksi

      Ollessani itse kaasona, bestman hoiti seremoniamestarin toimen. Järjestely oli mielestäni hyvä, koska varsin ohjelmarikkaissa häissämme sujui tällöin kaikki niin kuin oltiin suunniteltu. Kuuluttajan homma on itse asiassa aika pieni (mutta tärkeä) ja samalla kun ohjaa ohjelman, niin voi kertoa mitä tuleman pitää.

      Mielestäni sinä voit vielä pyytää jonkun toimea hoitamaan. Mutta kysyisin, ehkä ensin kaasoa tai bestmania, koska he ovat asioista perillä.

      ps.Eilisissä häissä seremoniamestarina toimi myös bestman.

      • pinjami78

        Kiitokset vastauksestasi!
        Itseasiassa otin asian puheeksi bestiksen kanssa jo pari iltaa sitten ja hän oli sitä mieltä, että homma tulee toimimaan hyvin hänen ja kaason siinä kikkaillessa ja touhutessa keskenään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      433
      2788
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      91
      2056
    3. 165
      1634
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      90
      1553
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1496
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1248
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1094
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      52
      1080
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      942
    10. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      932
    Aihe