Suomessa on takuueläke

Takuueläkkeen täysi määrä vuonna 2026 on 990,90 euroa kuukaudessa.
33115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Takuueläke turvaa vähimmäiseläkkeen, jos kaikki muut eläkkeet ennen verotusta ovat yhteensä alle 982,90 euroa kuukaudessa

Äänestä

vain ulkomaalaisille jotka tulevat tänne yli nelikymmpiset saa sen suoraan ettei kuormita te toimistoo koska eivät suostu tekemään mitään ei pakotettuna kuntouttavaan työtoimintaan ei mitään vetävät rasisti kortin niin helpompaa kuulemma valtiolle että hys hys.

suomalainen ketä kieltäytyy kuntouttavasta työtoiminnasta ei ilmais töistä ikuinen karenssa lastensuojelu ilmoitus hemmetinmoine uhkailu ja kurmottaminen koko ajan.

erittäin sadistista toimintaa kuvottavaa ihmisen häpäisyä joka koskee vain suomalaista

1Äänestä
  • On se väärin, kyllä...

    Äänestä

  • Saako kuntouttavasta työtoiminnasta palkkaa ?

    Äänestä

  • Takuueläke alkaa,maksetaan silloin, kun täytät 65 vuotta tai kun saat jotain muuta eläkettä (kuten työkyvyttömyyseläkettä).
    Jos olet maahanmuuttaja etkä saa mitään muuta eläkettä, sinulla voi olla oikeus takuueläkkeeseen, jos olet täyttänyt 65 vuotta tai olet täyttänyt 18 vuotta ja olet kansaneläkelain mukaan työkyvytön. Jos olet syntynyt 2008 tai sitä ennen, alaikäraja on 16 vuotta.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Saako kuntouttavasta työtoiminnasta palkkaa ?

    Kuntouttavasta työtoiminnasta maksetaan normaalin työttömyysetuuden lisäksi 9 euron suuruista kulukorvausta (eli ylläpitokorvausta) osallistumispäivää kohden.

    Äänestä

  • Natsi Natsiman ansiotako tuokin?

    1Äänestä

Miinus verot.

Äänestä

Pelkästä täydestä takuueläkkeestä (990,90 €/kk vuonna 2026) ei mene lainkaan veroa, koska eläketulovähennys nollaa verotettavan tulon.

Eläke on veronalaista ansiotuloa, mutta pienistä tuloista ei peritä veroa.

Verovapaa raja: Vuonna 2026 eläketulovähennyssuojan ansiosta noin 1 150 €/kk (tai alle ~13 900 € vuodessa) eläketuloista ei makseta veroja.

Jos sinulla on takuueläkkeen lisäksi muita tuloja tai muita eläkkeitä, kokonaistulot voivat ylittää verottoman rajan ja aiheuttaa verojen maksua.

Äänestä

Saan työeläkettä, mutta se jää pieneksi, siksi saan lisäksi kansaneläkettä. Veroprosenttini on 3.

Äänestä

Jos kaikki EU-maiden kansalaiset saisivat tuon peruseläkkeen, vaellus elintasoshoppailuun kaventuisi.
Meillä on Suomessa vara pitää kohtuullista sosiaaliturvaa kansalaisillimme.
Ei sen alkuperäinen tarkoitus ole olla syöttinä pakolaisvirralle.

Luureissa sana kulkee...

1Äänestä
  • Onhan kaikilla EU valtioilla kansalaisilleen omat vähimmäiseläkkeensä, summat ja ehdot niihin vaan ovat erilaiset kussakin valtiossa.
    Kukaan ei varmasti muuta mihinkään valtioon niiden vähimmäiseläkkeiden saannin toivossa.
    Vuoden 2025 lopulla maailmassa oli 41,6 miljoonaa pakolaista jotka etsivät turvaa.

    Äänestä

Takuueläke ei ole vähimmäiseläke suomalaiselle töitäkin tehneelle. Meitä on tuhansia joiden eläke jää sen alle. Ei suomessa kannata töitä tehdä, koska saa paremman eläkkeen tekemättä mitään. Oltais edes maahanmuuttajia niin saataisiin takuueläke.

3Äänestä

Nouseeko myös samassa suhteessa heidän eläkkeensä, jotka omalla työllään sen ansitsivat, vai huijaavatko ammattityöttömät noin itselleen samat edut kuin niillä jotka vuosikymmeniä raatoivat töissään?

Vasemmistoko jälleen työätekemättömien puolella työläisiä vastaan?

Äänestä
  • 00013 ikävä kyllä asia on JUST noin kuin epäiletki,

    se on SDP:n aikaansaanoksia, voiko TYHMEMPÄÄ LAKIA kukaan muu keksiä kuin SDP, ijmetellä täyttyy kuinka tommonen laki on suomessa saatuvoimaan, ????????????????????????, HUH, suurta IDIOITTIMAISTA teko somen vanhingoksia, ja me tavalliset suomalaiset olemme NIKSA LIMASSA tehty töitä kaikki keskimäärin jotkut yliki 40 vuotta ja saamme pienen työeläkkeen kiitokseksi ja tänne tulevat mulsimi huh saavat heti saman eläkkeen kun maahan muuttavat,
    siksi voiki kysyä onko SDP: LINDMAN ja TUPPURAINEN ym jäsenet koko Suomen PETTUREITA oman Suomen KAVALTAJIA ???????????????????????????????????

    voiko tommonen puolue edeleen toimia suomessa politiikassa joka nytki pyrkii jopa hallitukseen, HUH'
    kuinka HULLUJA uusia lakipykäliä SDP vielä keksikään oman suomen tuoamiseksi,
    siksi just SDP;n Nasiam käyttää suomelle vanhingollista lakia hyödykseen ja on kutsumassa afgaaneja sossun luukulle ilmaisen rahan perään
    ja
    eläkeelle pääsevät heti kun suomeen tulevat,

    nyt viimeistään suomalaisten pitää NÄHDÄ TOTUUS SDP:n politiikasta, sitä johtaa Nasima ja sen joksupolia on kaikki SDP:n jäsenet Lindman ja Tuppurainen etunenässä , lipeväniä kiemurtelevat Nasam käskyjen mukaan,,,
    HUH,


    onnksi meillä on peussuomalaiset jotka on humanneet totuuden sdp:n politiikasta ja sen seurauksista koko suomen vahingoksi, koko euroopan vahingoksi,

    perusomalaiset on ainoa suomalainen REHELLINEN VASTUUNSA TINTEVA OMAN KANSAN PUOLUE

    koko suomen ja euroopan
    TURVA ja TULEVAISUUS

    5Äänestä

Kaikille sama elintaso.

Äänestä
  • Ei kaikille, vain niille, jotka omalla työllään ovat sen ansainneet.

    4Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Ei kaikille, vain niille, jotka omalla työllään ovat sen ansainneet.

    Aiemmin vasemmistokin lauloi:
    "Maa meidän on ja olla täytyy, muttei laiskain lurjusten!"

    Nyt marinistit ajavat laiskain lurjusten korkeampaa elintasoa, ohi työtätehneen kansan!

    2Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Ei kaikille, vain niille, jotka omalla työllään ovat sen ansainneet.

    Juuri näin ja koko työuran ajalta. Takautuvasti maksuun, alaikäisenäkin tehdystä työstä.Työnteon pitää aina kannattaa. Pikaisesti korjattava asia.

    2Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Aiemmin vasemmistokin lauloi:
    "Maa meidän on ja olla täytyy, muttei laiskain lurjusten!"

    Nyt marinistit ajavat laiskain lurjusten korkeampaa elintasoa, ohi työtätehneen kansan!

    VMP.

    Äänestä

Mie oun senkin alla jo.

Äänestä
  • No, et ole sitten töitä tehnyt.
    Miksi sinulle kuuluisi samat edut kuin työn raskaan raatajille?

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    No, et ole sitten töitä tehnyt.
    Miksi sinulle kuuluisi samat edut kuin työn raskaan raatajille?

    Sinäkö luulet olevasi ainoa Suomessa koskaan töitä tehnyt ?

    Äänestä

Täh , onko mamuilla oikeus takuueläkkeeseen , ei voi olla totta .....

3Äänestä

Miten tommonen puolue kuin PS voi edelleen toimia Suomessa politiikassa ?

Äänestä
  • Oletko kuullut sellaista sanaa kuin demokratia?
    Siksi.

    Äänestä

  • Siksi kun minäkin aion sitä ensi vaaleissa äänestää.

    1Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Oletko kuullut sellaista sanaa kuin demokratia?
    Siksi.

    PS on demokratianvastainen puolue.

    Äänestä

Tiedättekö miten lurjukset pääsevät hyville liksoille ?
Ne pyrkii eduskuntaan PS:n ehdokkaana ja pölhöt
äänestävät niitä.

Äänestä

Mun eläke on yli 4000 € kuussa uhtaana käteen. Se on takuueläke, ite hankittu!

Äänestä
  • Muitten "takuueläke" on alle 1000 €.

    Äänestä

  • Mun on 8000 €.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Takuueläkkeen täysi määrä vuonna 2026 on 990,90 euroa kuukaudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu