Olen erilaisista koiralehdistä monesti lukenut, että koirille pitäisi järjestää vähän älyjumppaa siis jotain aarteenetsintäleikkien tyylistä. Olisiko teillä antaa hyviä vinkkejä minkälaisia leikkejä/tehtäviä voisin järjestää seitsemänvuotiaalle sheltilleni mielen virkistykseksi?
Älyjumppa
Vety
2250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No me mennään sitä vanhaa namupalan piilotusta, meijän koissulla tarttee olla "tuoksuvia" namuja, muuten se menee ohi.Mutta kun se löytää sen, sillä on niin rinta rottingilla ja on ylpee itestään!! Samalla tyylillä me mennään jompi kumpi piilon ja käsketään sit ettiä mamma tai pappa.Ihan mukavaa kaikille..joskus saa mukavat naurut koiran kustannuksella..
Meillä tehdään näin: Pistetään esim. muovipulloon nakuroita täyteen ja koiran pitää ite päätellä miten ne saa sieltä pois.
Laita pallo jompaan kumpaa käteen niin että koira näkee sen ja koiran pitää osoittaa kummassa kädessä pallo on ja kun osuu oikeaan palkitaan.
Laita makupala esim. kuppien alle ja koira kaataa jokaisen kunnes löytää oikean kupin jossa makupala on.
T:tanja