Hämärät kuvat

No moi asiantuntijat. Osaisiko kukaan antaa neuvoa PaintShop Pro: n käytöstä. Eli miten, vai ei mitenkään, voisi saada hämärähköissä olosuhteissa kuvattuja videokameran stillejä editoitua enemmin kuvamaiseksi, valoisemmiksi. Tulee rakeista jälkeä.
5553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

..kokeile löydätkö siitä semmosia 'Gamma' tahi 'Level' -asetuksia(?)

Noilla se ainakin Photoshopissa toimii..
Jos ymmärsin, mitä tarkoitit..

Äänestä
  • Muistelisin että se olisi histogrammi-nimellä PaintShopissa.. ollenkaan varma en ole asiasta kun minäkin käytän vain Fotaria.

    Kuvaa saa tietenkin vaalennettua, mutta rakeisuuden poisto ei sillä taida onnistua.

    Kannattaa muuten katsoa löytyykö PSP:stä jotain vastaavaa kuin Photoshopin De-Interlace -"efekti". Se nimittäin poistaa (tai siirtää, emmä tarkkaan tiedä) kuvasta joka toisen vaakajuovan, joten videolta kaapatusta kuvasta tulee paljon parempi.

    Äänestä

colors -> adjust -> brightness/contrast, gamma correction, hilight/midtone/shadow jne. Säätöjä löytyy joka lähtöön

Äänestä
  • Kiitos kaikille!!!

    Äänestä

Itse sain hämäristä digikameran kuvista valoisempia Fade Correctionilla ja Clarifyllä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysymys PSP:stä kirjoitti:

No moi asiantuntijat. Osaisiko kukaan antaa neuvoa PaintShop Pro: n käytöstä. Eli miten, vai ei mitenkään, voisi saada hämärähköissä olosuhteissa kuvattuja videokameran stillejä editoitua enemmin kuvamaiseksi, valoisemmiksi. Tulee rakeista jälkeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu