Sotkamon osasto lopetetaan!

Näin siinä kävi ettei Sotkamo saanut pitää arviointi- ja kuntoutusyksikköään. Ja ymmärtäähän sen täysin kun Kajaaniin on vain 40km. Eri asia on Kuhmolaisilla ja Suomussalmelaisilla joille suotakoon arviointiyksikkö. Puolangaltakin on matkaa lähimpään yksikköön yli 60km.
12547
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

joutaa mokomakin hävittää

Äänestä

Kelvoton paikka joten ihan hyvä että lopetetaan

Äänestä

Ei tarvii enää pelätä joutuvansa itse tai omainsen vuodepotilaaksi Sotkamoon.
Eikä lääkärille, joka ei sanaakaan suomea ymmärrä.

1Äänestä

Ihan oikein meni.

Äänestä

Se toivottavasti osuu joskus omalle kohdalle nuo säästöt.Kun vielä poistettaisiin etätyöt tuolta naapurista.Siis nuo ylimääräiset pitkät viikonloppu vapaat.

Äänestä

Win-win, Smo-Kmo

1Äänestä

Tarkoittaakos tää nyt vaan ns. Vuodeosaston lopettamista, ei koko terveyskeskuksen.

Äänestä
  • Joo pelkkä terveyskeskussairaala

    Äänestä

Äänestikö Sotkamon valtuutetut uuden kuntoitusyksikön Kuhmoon? On selvää tietysti, että jostain pitää nyt vähentää. Molempia ei voi olla. Kuhmolaisia mahtaa naurattaa...

Äänestä

Lisää työttömiä. Ei hyvä...

Äänestä

Tämä meni niin oikein kuin pystyy. Aky:ssä asiakas on vain keskimäärin 3-5 päivää ja se on sama olla vaikka Kajaanissa asiantuntijoiden lähellä. Sen jälkeen kotikuntaan sijoittumaan asumaan.

Kovasti huutolaispojat olivat kesällä Kuhmon akya tukemassa kiilusilmilmäisesti ja stetsonit päässä halailtiin voitosta. Lipastiinko kermat kakusta ennen kuin oli edes kakku valmis? Itsepä laitoitte paikkamäärärajan ja nyt käy niin kuin tahto on.

Tämä oli tietona että tapahtuu ja kyllä me kestetään yhteisen hyvän eteen.

1Äänestä

Sotkamon edunvalvojat pelkkiä puheukkoja ja -akkoja. Ei riitä kynnet, ja hyvä niin. Järki voitti tässäkin asiassa vaikka kauhea mölinä kuuluukin. Turha syyttää HVA:n johtajaa, koska faktat on mitä on.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Näin siinä kävi ettei Sotkamo saanut pitää arviointi- ja kuntoutusyksikköään. Ja ymmärtäähän sen täysin kun Kajaaniin on vain 40km. Eri asia on Kuhmolaisilla ja Suomussalmelaisilla joille suotakoon arviointiyksikkö. Puolangaltakin on matkaa lähimpään yksikköön yli 60km.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu