Miten kannattaa tehdä

Olen työtön ja mulle jäi lapset. Mitä kantsii pyytää elatusapua, kun tarvin auton ja kesämökin lapsien takia? Voiks sen pyytää et sitä korotettas, ja et voiks sen pyytää et itse sais määrätä? Isällä on melko hyvät tulot, niin mä voisin vielä olla lasten kanssa kotona.
Lapset täytyy viedä kouluun ja hakea, käydä kaupassa, ym. ja lasten kanssa on kiva olla mökillä, kun ei ole pitkä matka et siel voi olla muullonkin kun kesällä. Auto on siihenkin tärkee.
Aattelin et jos ex mieheni lapsistaan ja heidän tulevaisuudesta välittää, niin ei paa hanttii, jos pyytäsin 250 eke/lapsi? Ei kai ole liikaa. Me ei kuitenkaan haluttais olla kauheen tiukilla. Ja kuuluuhan se isän jokatapauksessa huolehtia, jos eimuuten niin rahallahan siitä selviää.
11808
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Noniin, totta kai mökki pitää olla, kun siellä on niin kivaa. Jumalauta sitten perse ylös ja töihin. Töitä kyllä löytyy. Työllistä ite ittes, jos et muuta keksi. Katot sitten paljonko rahan eteen joutuu painamaan. Ja lakkaa rutisemasta mökkeilykustannuksias muilta.

Äänestä

iski.

Äänestä

Älä provoile!

Äänestä

Älä puhu heti ensimmäisenä mökistä kun haet tukia. Isän kanssa tietysti sovit nuo elatusmaksut ohi sosiaalihuollon, niin saat sitten luukulta vähän enemmän. Monesti isät myös sovinnon merkeissä antavat käyttöön perheen kakkosauton.
Saat myös kaksi kertaa vuodessa lomatukirahaa, että pääset lasten kanssa käymään jossakin. Jos katsot valmiiksi sopivantasoiset (yleensä max. 3 tähteä) hotellimajoitukset, niin ei pitäisi olla kustin kanssa ongelmia. Valmismatkaan on helpompi saada rahat kuin "omatoimimatkailuun" (sulla on heti näyttää kuitti).

Äänestä
  • Eipä taida olla olemassakaan.

    Taas koitetaan saada yksinhuoltajien elämä näyttämään ihanalta tukiaisilla elelyltä.

    Äänestä

  • lomatukiraha? kirjoitti:

    Eipä taida olla olemassakaan.

    Taas koitetaan saada yksinhuoltajien elämä näyttämään ihanalta tukiaisilla elelyltä.

    Yksinhuoltaja tekee kahden työt, lähes korvauksetta!
    Yksin elävä isä käy töiden jälkeen kaljalla ja sitten kotiin koisaamaan. Ei huolta huomisesta. Sen takia yksinhuoltajina on lähes aina äiti, kun isit etsivät sitä helppoa elämää. Valittavat vain näön vuoksi, että mukamas lapsiaan ja vastuuta kaipaa! Paskan marjat, noin läpinäkyviä puheita ei pidä muu kuin vaaliehdokkaat!

    Äänestä

Minä en ainakaan suostuisi kustantamaan exän autoilua, kesämökkeilyä ja löhöilyä.

Etähuoltajan pitää huolehtia, ellei muuten niin rahalla, mutta ei se raha tietenkään ole tarkoitettu exän ylellisyyksiin ja "ei kuitenkaan haluttais olla kauheen tiukilla" -elämään.

Ja mitkä ne exän melko-hyvät-tulot ovat, sehän se elatusmaksun määrää?

Äänestä

Nauraa vatsa kippurassa, =)).

Äänestä

Kohtuullista etävanhemmalta olisi, jos antaisi sulle lasten vuoksi kakkosauton, jolla sitten kärrytellä mökille, jonka tietenkin exä on hankkinut lapsilleen ja sinulle. Sekä kohtuullista olisi myös investoida kaksi kertaa vuodessa lomamatka ulkomaille (ihan kulttuurikasvatuksen vuoksi)etävanhemman lapsilleen ja sinut siinä sivussa. Tietenkään ei ole lapsille hyväksi asua missään kaupungin tai muun vuokra-asunnossa, siksi etävanhemman on syytä huolehtia ennen erilleen lapsistaan muuttamista, että lapsilla on hyvin viihtyisä koti omaksi ostettuna lähivanhemman nimiin, sekä kunnollinen omapiha, missä leikkiä. Etävanhemman tulee osallistua ja mielellään kustantaakin lasten kalliit harrastukset. Lopuksi sinun pitäisi saada hen.koht. korvaus vastuullisesta kasvatustyöstäsi, sekä lasten oikeuksien valvomisesta, että kaikki tulee hoidettua asiaankuuluvasti. Ehdoittaisin korvauksen määräksi 500 euroa. =)))

Äänestä

Hei vaan.

Mun entinen ei maksa mitään, kun ei halua.
On köyhä. Minua ottaa luonnolle edes pyytää, kun on niin onneton itsesäälin kruunaamaton kuningas. Kaupunki ei maksa, kun en vie asiaa oikeuteen. Tämä on niin nöyryyttävä tilanne, etten mene koko touhuun mukaan. Enkä halua myrkyttää mieltäni enempää kuin se jo on.
Joten elellään mun pikkuisilla tuloilla ja lapsilisillä.
Siksi ottaa kaaliin lukea tätä katkeraa kaakatusta elatusmaksuist. Onko tämä palsta täynnä keskenkasvuisia kakaroita!
Ei raha ole kaiken mitta. Omasta tahdosta ja asenteesta on paljon enemmän apua, kuin pelkistä euroista.

Äänestä
  • Jälleen kerran elatusapu/tuki on lapsen oikeus saada myös etävanhemmalta elatusta samalla tavalla kuin lähivanhemmalta. Se rahasummma ei ole sinua varten, vaan lapselle. Miten voit evätä lapseltasi sellaiset oikeudet, vain säälimällä etävanhempaa,kun ei edes tarvitse. Jos etävanhempi on niin säälittävä tapaus, ettei hänellä ole mahdollisuutta tai haluja hankkia enempää tuloja. Silloin sossu maksaa ja perii etältä takaisin, jos saa. Ja etä voi anoa takaisinmaksu vapautusta, jos on hyvät perusteet, miksi ei voi osallistua lapsensa elatukseen. Eli miksi lapsesi ei saisi saada myös elatusta etävanhemmaltaan, kun ei ole perusteita olla saamattakaan? En ymmärrä, en.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mietiskelijä kirjoitti:

Olen työtön ja mulle jäi lapset. Mitä kantsii pyytää elatusapua, kun tarvin auton ja kesämökin lapsien takia? Voiks sen pyytää et sitä korotettas, ja et voiks sen pyytää et itse sais määrätä? Isällä on melko hyvät tulot, niin mä voisin vielä olla lasten kanssa kotona.
Lapset täytyy viedä kouluun ja hakea, käydä kaupassa, ym. ja lasten kanssa on kiva olla mökillä, kun ei ole pitkä matka et siel voi olla muullonkin kun kesällä. Auto on siihenkin tärkee.
Aattelin et jos ex mieheni lapsistaan ja heidän tulevaisuudesta välittää, niin ei paa hanttii, jos pyytäsin 250 eke/lapsi? Ei kai ole liikaa. Me ei kuitenkaan haluttais olla kauheen tiukilla. Ja kuuluuhan se isän jokatapauksessa huolehtia, jos eimuuten niin rahallahan siitä selviää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu