Miksihän nuo puupinnoitteisetkin puutalot maalataan nykyisin lähes mustiksi tai aivan mustiksi? Kyllä on synkän näköisiä julkisivuja, aivan kuin joku teollisuusvarasto. Eiköhän muita värejä enää valmisteta?
Rumanvärisiä taloja
Anonyymi-ap
1681
4Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Lokin paskat näkyvät hyvin seinissä
Musta tuntuu.
Tympeännäköisiä ovat. Sippulantienkin varrella rivitalot kuin keskitysleiri.
Se on kuulemma trendikästä nykyrakentamisessa, mutta ei järin järkevää. Musta väri kuumenee auringossa voimakkaasti, jolloin pintalämpötila nousee helposti +70:aan asteeseen. Lämpö taas aiheuttaa puun halkeilua ja pihkan sulamista. Musta väri kestää huonosti UV-säteilyä ja maalipinta on lyhytikäisempi kuin vaaleat värit.
Trendi on joku arkkitehtien keksintö, jotta saadaan töitä korjauspinnoittamiseen.
Kannattaa jyväskyläläisten arkkitehtien ja muiden suunnittelijoiden vierailla Helsingissä uudella Honkasuon asuinalueella. Siellä ei ole värejä säästelty, vain pinkki ja violetti puuttuu. On käytetty runsaasti mielikuvitusta rivitalo mallien suunnittelussa, joten mitään perinteistä ei sieltä löydy. On kaarevia rivitaloja ja suoria. Kaikki kaksikerroksisia rivitaloja, molemmat kerrokset ovat saman perheen käytössä. Mm. suihkut molemmissa kerroksissa, alhaalla sauna. Sisustus ratkaisut eivät nekään tavanomaisia, mutta erittäin järkeviä. Lattialämmitys, ei lämpöpattereita. Lisäksi on myös hirsinen rivitalo, jonka toiseen päätyyn on rakennettu linnuille pöntöt. Ja pari kerrostaloa. Rivitaloissa monen värisiä asuntoja. Todella näkemisen arvoinen värikäs ekokylä. Käyn siellä muutaman kerran vuodessa tyttären perheen luona täältä Oulusta käsin. 🌺
.....ekokylässä on myös omakotitaloja ja erillistaloja omine kasvimaineen upeissa väreissä. 🌺
No, kalliiksi käy, ainaskin lämmitys, ja sähkö. Jos ei lämpöpattereita ollenkaan, vaan lattialämmitys, niin ja tietty on pörssisähkö. Eipä kiinosta. Minua kiinostaa taloudellisuus ja yksinkertaisuus.
Honkasuo onkin kovatuloisten asuinalue, joten sähkölaskuista ei valitella. Silti ei nykypäivänä ole syytä tuhlata. Et tiedä mikä sähkö kullakin on! Kyseessä todellakin on ekologisen rakentamisen malliesimerkki. Alueesta oli aivan rakentamisen alkuvaiheessa juttua Ylen uutis- ja ajankohtaislähetyksissä. Hyvää päivänjatkoa! 🌺
Ei kannata elvistellä. Kohta on työttömyys ja se sit siitä. Näin on käynyt monelle aivan yllärinä.
Musta maali on kaikkein huonoin ja kallein vaihtoehto.
https://yle.fi/a/74-20239724
Juu, noita saa maalata vähän väliä kun pitkillä hellejaksoilla maali lohkeilee ja halkeilee.
Muutaman ajan kuluttua on värimuoti valkoinen, tai punainen.
Mustassa talossa asuu onneton perhe!
Pintalaudoituksen huonous saadaan paremmin piiloon mustalla värillä.
Palstapoliisin naama on ilmeisesti väriltään musta!
Betonielementtejä ei maalata mustalla, koska musta on kaikkein surkein väri ja kuoriutuisi parissa viikossa irti seinästä.