22LR pistooli GALLUP..?

Mikä on maailman paras 22lr pistooli? ja syyt?
145884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

S&W 2206. umpi rosteria, upean näköinen, kohtuu tarkka, unelma pistooli.

Äänestä

Mutta mihin tarkoitukseen paras?? Tarkkuus-ammuntaan? metsästykseen? ammunnan-harrastukseen?
Edellä mainituissa aseen käyttökohteissa korostuu erilaiset ominaisuudet. Tarkkuus-ammuntaan puolivakavassa mielessä! Ottaisin S&W m41 pistoolin. m41 on kaunis katsella ja tunnetusti tarkkakäyntinen. Ammunnan-harrastamiseen ihan muuten vain tulee mieleen joko Ruger mk2 tai CZ 75 Kadet. Ruger on tunnetusti viimeisen päälle kestävä ase ja suht. linjakaskin. CZ taas on koko teräksinen ja samankokoinen kuin 9mm serkkunsa.
Mikä näistä on paras siihen on paha mennä sanomaan mitään. "kuka tykkää äidistä kuka tyttärestä............"

Äänestä
  • Pitää myös huomioida 1 tärkeä asia: miten ja mistä saa ja saako varaosia edullisesti ja helposti, saako kotimaasta ?

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Pitää myös huomioida 1 tärkeä asia: miten ja mistä saa ja saako varaosia edullisesti ja helposti, saako kotimaasta ?

    Itselläni oli Ruger Mk2 noin 20 vuotta, yksi etutähtäimen ruuvi piti uusia, kun vanha ei pysynyt kiinni äänenvaimentimen kanssa. Siinä ainakaan varaosien saatavuus ei ollut polttava kysymys.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Itselläni oli Ruger Mk2 noin 20 vuotta, yksi etutähtäimen ruuvi piti uusia, kun vanha ei pysynyt kiinni äänenvaimentimen kanssa. Siinä ainakaan varaosien saatavuus ei ollut polttava kysymys.

    Hei, kuinka paljon ammuttu kuukaudessa? 20 vuotta ....

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Hei, kuinka paljon ammuttu kuukaudessa? 20 vuotta ....

    Ostin sen 1992, myin 2014. Alussa tuli ammuttua ehkä pari tuhatta vuodessa, mutta kyllä suurin into loppua kohti laantui. Suurin erä, minkä ostin, oli 5000 patruunaa, yleensä kuitenkin 1000 patruunan erissä. Kokonaismäärää en osaa arvailla, kun muitakin harrastuspiekkareita oli.

    Äänestä

Kyllä se on MARGOLINI !

Äänestä
  • Erittäin varmatoiminen, Erittäin kestävä, Erittäin tarkka, EI PIDÄ UNOHTAA TURVALLISUUTTAKAAN! Ja vielä hyvä valikoima optiikka vehkeitä...NÄMÄ HUIPPUOMINAISUUDET OMISTAA VAIN JA AINOASTAAN RUGER MKIII.!

    Äänestä

Omakohtaista kokemusta ei ole, mutta lukemani perusteella Kimber .22 on luotettava ja kohtuullisen tarkka.
Miten määritellään maailman paras, en tiedä. Tässä kuitenkin yksi ehdotus ja on se niin hienon näköinenkin.
http://www.gunblast.com/Paco_Kimber-1911A22.htm

Äänestä

hämmerli X ESSE mielestäni paras. ollut kaikkiaan 5 pienoispistoolia ja kokeillut useita. eikä ole edes hinnan kirouksissa.

Äänestä
  • Pardini sp-5. Tarkkuusmielessä ykkönen, ainakin omat kokemukset puhuvat puolestaan.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Pardini sp-5. Tarkkuusmielessä ykkönen, ainakin omat kokemukset puhuvat puolestaan.

    Browningin BuckMarkia . Itselläni aseesta jäi huonoja kokemuksia ( poikkisyöttöjä, hylsyn juuttumista jne ).

    Tosin omistan 9 mm FN High Powerin , joka taas on mielestäni vallan luotettava ja mainio ase.

    Ruger II on nykyinen loukkupistooli. Hyvin toimii.
    Ja voihan sillä räiskiä huvikseenkin :)

    Äänestä

Pardini Sp on paras. Vaikka ei ole kromilla koristeltu.

Äänestä
  • Maailman parasta pistoolia ei ole. Pardini on vakavasti otettava huippupistooli. Ruger hyvä harraste ammuntaan. S& W 41 olisi myös, ei ole maahantuojaa. Nuo muut ehdetut voi unohtaa. 😁😁😁

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Esa kirjoitti:

Mikä on maailman paras 22lr pistooli? ja syyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu