Oon kokeillu putsata pappiksen pakoputkea pullo harjalla ja bensalla, mutta karsta on kovaa kuin kivi ja ei lähe millään irti. Ulkokuorikin on paksun, kovettuneen öljyn kuorruttama. Millä aineella toi putki pitäis oikein liottaa, että paska irtois ?
Kenties Asetoni, Lipa, Akkuhappo .... ?
Kenties Asetoni, Lipa, Akkuhappo .... ?
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=pappikse&meta=
Eipä oo tollasta mopoa kuin pappikse ees olemassa, taitaa olla ihan pojun oma keksintö, hyi hyi!!
Tuolta löytyy apua:
http://www.motot.net/forum/viewtopic.php?t=34720
teet suuren nuotion sen päälle ja poltat sitä siellä niin kauan että ei ennää karsta pala ja sitte vielä hakkaat sitä kumivasaralla niin tullee helevetin moiset läjät karsttaa
ja sitte vielä maallaat sen nii se on ku uus!
ja ihan reilun kokon saa tehä ja nii että se on aivan punasena koko pakopaiseri
Laita pakoputkee bensaa vähän ja sytytä... anna palaa niin kauan kuin se palaa
SE KARSTA EI PALA BELEKÄLLÄ BENSALLA ÄÄLIÖ SE PITÄÄ POLTTAA PUNASEKSI
Vaijerinpätkä josta purkaat esim. n.5 cm, kierrät rautalanganpätkän tiukasti heti puretunalueen juureen ettei purkaannu liikaa, vaijerinpätkä porakoneen istukkaan kiini ja purettupää pakoputkeen ja porakoneeseen vähän kierroksia.
laita toine pää tukkoon putkesta ja kaada vaikka lidl:in halpaa kokista putki täyteen, anna vaikuttaa yön yli ja karsta lähtee poies