Ruokamyrkytys

Käytiin syömässä paikallisessa s-paikassa ja kun tultiin kotia niin mies alkoi oksentamaan todella rajusti! Eipä tarvii miettiä oliko ruokamyrkytys paikallisen ruokapaikan eväistä! Hyi helvetti mitä paskaa ihmisille syötetään!!!
38274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

S niinkuin Sharia?

Äänestä

Ruokamyrkytyksen itämisaika on 4-5h syömisestä kun oireita voi alkaa. Jos miehesi oli jo valmiiksi vatsatautipöpössä kun menitte syömään ja sen vuoksi heti alkoi oksentamaan. Jos muille jotka söivät samaa ruokaa siellä niin ei tullut oireita niin vatsataudin syy joku muu.

Äänestä
  • No ihan oli oireet ja aika kuin oppikirjasta!

    Äänestä

  • Oireiden alkamisnopeus riippuu siitä, mikä taudinaiheuttaja on kyseessä:
    Alkamisaika Aiheuttaja ja tyypillinen lähde Oireet
    30 min – 8 tuntia Bakteerimyrkyt / toksiinit (esim. Staphylococcus aureus tai Bacillus cereus). Esimerkiksi huoneenlämmössä seisonut riisi, liha tai majoneesisalaatti. Alkaa hyvin äkillisesti. Rajua pahoinvointia ja oksentelua, vatsakramppeja.
    12 – 48 tuntia Virukset (kuten Norovirus). Tarttuu usein saastuneesta vedestä, marjoista tai kantajan käsistä. Oksentelua, ripulia, vatsakipua ja usein lievää kuumetta.
    1 – 5 päivää Infektiiviset bakteerit (esim. Salmonella tai Kampylobakteeri). Huonosti kypsennetty siipikarjanliha, raakamaito tai saastunut vesi. Usein voimakas ripuli (voi olla veristä), vatsakouristukset ja kuume.
    Viikoista kuukauteen Harvinaisemmat pitkän itämisajan taudit (esim. Listeria tai A-hepatiitti). Oireet alkavat hyvin hitaasti ja voivat muistuttaa flunssaa.

    Äänestä

  • Lue alempana oleva vastaus myrkytysajoista.

    Äänestä

Oliko karvaranne 🧔 kokkina?

Äänestä
  • Oisko kantsinu jättää ne viis kaljaa alle ottamatta lauantai-illan ratoks.

    Äänestä

Pissas tehtyyn kebashii yäks

Äänestä

Yrityksen maksimoivat voittonsa tinkimällä laadusta ja polkemalla matalapalkkaisten, usein naisvaltaisten alojen keittiötyöntekijöiden työoloja ja kiirettä. Kun voitto menee terveyden edelle, jälki on tällaista.

Äänestä
  • Tällaset valitukset kuuluu jonnekin naistenhuoneelle eikä julkiseen keskusteluun.

    Äänestä

  • Ukkos esittää jotain ruokamyrkytystä jotta sä sääliäisit sitä mee töihin.

    Äänestä

  • Ennen kuin alat vyöryttää syytä ravintolan alipalkattujen ja ylihioitujen työntekijöiden niskaan, kannattaisi tarkistaa perusbiologia! Älä siis tee työtätekevistä ihmisistä syntipukkeja huonolla omallatunnolla

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ukkos esittää jotain ruokamyrkytystä jotta sä sääliäisit sitä mee töihin.

    Mä luulin aina, että romanttinen ilta ja vatsanpohjasta ottaa tarkoittaa jotain ihan muuta.

    Äänestä

Äijä varmaan söi jotain itun abc-nakkikastiketta ja nyt itkee kun suoli tyhjenee kotiin päästyä. Kuka hemmetti edes syö jossain kajaanin paskaläävässä ja luulee saavansa jotain gourmet mättöä??

Äänestä

Tuollaista ruoka elämystä kutsutaan RUSTIIKIKSI! Eli eipä kokki jaksanut katsoa päiväyksiä tai muutakaan ja tekaisipa silti maittavan ruuvan.

Äänestä

Juu u, varmaan joo ruokamyrkytys! porukka uskoo kaikkeen sontaan. ota foliohattu pois päästä ja mee kotiis.

Äänestä

Lopetetaan solidaarisuuden nimissä se duunarien turha kurmuttaminen ja etsitään syyllistä jostain muualta. Tämä edustaa juuri sitä haitallista asiakas on kuningas ideologiaa, jolla oikeutetaan työtätekevän luokan syyllistäminen kaikesta mahdollisesta. Kohdistakaa syytökset mieluummin niihin luokkayhteiskunnan rakenteisiin, jotka pakottavat ihmiset kipeinä liikkumaan julkisilla paikoilla.

Äänestä

Eihän ravintolaruoasta kuulu tulla tollainen olo tai paha olo?

Äänestä

Me käydään siel s-paikassa tosi usein ja ei meille oo ikinä tullu mitään, ehkä teillä oli vaan huono tuuri.

Äänestä
  • Sitä iänikuista S-paikan kauravelliä on syötetty puolelle pitäjälle eikä täällä kukaan muu ole pitkin pihanperiä oksennellut. Taitaa olla ihan rehellinen norovirus tai joku muu räkätauti liikkeellä.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Sitä iänikuista S-paikan kauravelliä on syötetty puolelle pitäjälle eikä täällä kukaan muu ole pitkin pihanperiä oksennellut. Taitaa olla ihan rehellinen norovirus tai joku muu räkätauti liikkeellä.

    Kannattais antaa ensin lääkärin katsoa sinne pönttöön ettei nyt syytetään heti paikallista herkkutilaa.

    Äänestä

Kuules nyt akka, äläpä ala siinä heti syyttelemään ja löpölöpö juttuja levittelemään pitkin kylänraittia. Mistäs pirusta sen tietää, mitä se ukkos on salaa tehnyt siellä toiletin puolella. Oliko kädet pesty laisinkaan, kun sikaa alettiin vetään nassuun? Mikä siellä oikeasti mättää!

Äänestä

Ootko varma ettei se vaan johtunu siitä sun omasta kotikokkailustas, jota se joutu syömään pohjille?

Äänestä

Meikäpoika on vetäny siellä settiä viikoittain eikä oo ku vähän varpaita paleltanu. S-paikan eväät on kunnon rehtiä suomalaista sapuskaa eikä mitään hienoperseitten hienosteluruokaa.

Äänestä
  • Minäkin söin siellä kerran lihapullan ja sen jälkeen aloin kuulla radiotaajuuksia suoraan hammaspaikoistani. Älkää suostuko heidän ohjelmointiinsa!

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Minäkin söin siellä kerran lihapullan ja sen jälkeen aloin kuulla radiotaajuuksia suoraan hammaspaikoistani. Älkää suostuko heidän ohjelmointiinsa!

    s-paikka on rakennettu vanhan muurahaispesän ja pahuuden energialinjojen risteykseen. Katumus on alkanut! Älkää astuko siihen temppeliin enää, muuten sammakot satavat taivaasta! Juottakaa miehelle kuumaa suovettä ja kolme tippaa tärpättiä, niin sielu asettuu.

    Äänestä

Tais olla vaan krapula sillä ukollas?Turhaan koetat ravintolaa syyllistää, se ukkos raapii persettään eikä pese käsiään,
siinä äkkiä tulee bakteerit syötyä ja sitten yrjöillään.

Äänestä

Älkää astuko jalallannekaan sinne, siellä käytetään varmasti salaa ulkomaista raaka-aineita. Kannattais nyt vahtia sen paikan takaovea, että nähdään mitä myrkkytynnyreitä sinne rullataan keskiyöllä.

Äänestä

MIkä s-paikka, sano suoraan jos on jotain valitettavaa äläkä arvuuttele!

Äänestä

ruualla on helppo myr kyttää suomen kansa. ovat kumminkin terro kansaa. kaikki haluaa tuhota suomen. tai se on jo tuhottu. tätä maata ei voi enää pelastaa.

Äänestä

Kiannon kuohuissakin kaenarin mukaan paskaa vatkattu - TERVETULOA sairastumaan!

Äänestä

Egyptissä paikallinen tarjosi meille kana aterian. Kaveri söi kanan nahkoineen päivineen minä en. Myöhemmin alkoi armoton ripuli jota kesti ja kesti monta päivää. Lemu oli melkoinen. Olisko ollut 3 viikon ripuli.

Äänestä

Kajjaanilaiset on kyllä maineensa veroisia ei voi muuta ihmetellä.

Äänestä
  • Paljon yksinkertaisempia ovat mitä täällä foorumilla puhuvat.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Paljon yksinkertaisempia ovat mitä täällä foorumilla puhuvat.

    Sano vain suoraan, että ovat tylsiä puhujia livenä

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Sano vain suoraan, että ovat tylsiä puhujia livenä

    Ihmiset oikeesti haluavat sanoa vain sen minkä näkevät. Nämä foorumi puheet ovat pelkkää mielikuvituksen tuotosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Ihmiset oikeesti haluavat sanoa vain sen minkä näkevät. Nämä foorumi puheet ovat pelkkää mielikuvituksen tuotosta.

    Ne on niitä typerimmät puheet kun ensin joutuu keksimään jotakin tekemistä että voi sanoa jotakin näkemästään, hei kato oon ittu joku auton harrastaja tai frisbeegolfin pelaaja.

    Äänestä

Ota yhteys terveystarkastajaan. He laittavat paikan tarkkailuun.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Käytiin syömässä paikallisessa s-paikassa ja kun tultiin kotia niin mies alkoi oksentamaan todella rajusti! Eipä tarvii miettiä oliko ruokamyrkytys paikallisen ruokapaikan eväistä! Hyi helvetti mitä paskaa ihmisille syötetään!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu