Hei runosielut

Pieni haaste luovuudelle. Älkääkä sutaisko hetkessä, vaan antakaa muhia, ellei satu tostanoinvaan tulemaan. Eli kirjoittakaa hilpeä runo. Irvaileva, kantaa ottava, tabuja rikkova, lohduttava, ärsyttävä, yleispätevä. Miettikää!!

Tämä ihan vinkkinä palstan runoilijoille, koska melko synkkiä runoja järjestäen ja helpointahan on kirjoittaa tunne pohjalta. Siis haastetta. Uskallatteko tarttua siihen?
7272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

pienen runon laitan
sanan toisen perään taitan

Haastetta on tässä mulle
varmaan tää ei riitä sulle

Mutta esimerkkii näytä
teksteilläs nyt sivu täytä

Mä voin lopettaa jo tähän
alkuu sentään tuli vähän..

Jatkakaaha toiset tästä
kirjoittakaa elämästä...

Äänestä

tuo kuuma peppu oli vähemmän vakava rustaus... ;)!

Äänestä

haasteen täyttää myös itse voit..

Äänestä
  • ja antaa muhia. Ajatuksia kiireettä paperille. Sitten viellä tehdä homma maltilla loppuun saakka.

    Äänestä

  • pitääpä syventyä kirjoitti:

    ja antaa muhia. Ajatuksia kiireettä paperille. Sitten viellä tehdä homma maltilla loppuun saakka.

    vaikka väliin syntyisi pari vähemmän pohdiskeltua runoa, mutta ehdotin vain vaihtelun vuoksi.

    Äänestä

- paras runo on extempore -
- mitä sitä miettimään :) -

... paitsi jos ei meinaa sitä kirjaksi julkaista

http://www.rakkausrunot.fi/

(*.*)

Äänestä

Tällä hätkähdytin noita koiraihmisiä ottamaan kantaa eläinkokeisiin. Ei ehkä kuitenkaan runo.. Ainakin on erilainen(?)

Hän oli parin viikon ikäinen , eikä koskaan imenyt emonsa nisiä. Hänet hedelmöitettiin koeputkessa kohta tapahtuvaa murhenäytelmää varten.
Hän oli koiran pentu suurine ruskeine silmineen ja kiiltävine pennun turkkeineen.
Pistävä desifiointiaineen haju levisi huoneeseen , kun pitkään valkoiseen takkiin pukeutunut mies tuli huoneeseen , nostaen pennun pois häkistään.
Kuinka inhottavalta tuntuikaan kumiset hansikkaat turkin ympärillä.
Pieni pelokas ilme välähti ruskeissa silmissä , kun pieneen tassuun painettiin neula ja jäätävän kylmä aine ruiskutettiin vereen.
Pitkän ja sekavan päivän jälkeen pelokas ilme sammui noissa ruskeissa pienissä silmissä.
Miksi ?
Miksi näin tarvitsi menetellä ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


täyttäkää pyyntöni tää kirjoitti:

Pieni haaste luovuudelle. Älkääkä sutaisko hetkessä, vaan antakaa muhia, ellei satu tostanoinvaan tulemaan. Eli kirjoittakaa hilpeä runo. Irvaileva, kantaa ottava, tabuja rikkova, lohduttava, ärsyttävä, yleispätevä. Miettikää!!

Tämä ihan vinkkinä palstan runoilijoille, koska melko synkkiä runoja järjestäen ja helpointahan on kirjoittaa tunne pohjalta. Siis haastetta. Uskallatteko tarttua siihen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu