Hyvinvointialueita yhdistetään ja Soiten toiminta siirretään osaksi suurempaa kokonaisuutta. Kannattaako nykytilanteessa tehdä minimaallisia säästötoimia kun jatkossa asioista päätetään aivan muualla. Saattaahan olla että jatkossa nämä nyt tehtävät päätökset eivät ehkä tulevaisuudessa koskisi aluettamme vaan supistukset tehtäisiin toisaalla.
Soite toiminta loppuu 2028
Anonyymi-ap
4106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jo nyt puretaan sairaaloita. Jokainen leikkaus tuo lisää työttömiä. Esimerkiksi Meri-Lapissa sairaanhoitajia töihin Ruotsiin ja Norjaan! Kiitos!
Kun julkisia sairaaloita puretaan ja suljetaan, yksittäisiä rakennetaan. Terveystalo avaa sairaalan Tampereelle ja Turkuun.
Mitä vähemmän on Sote alueita, sitä enemmän potilaat matkustavat!
Nyt synnyttämään yli 100 kilometriä. Silti juuri pienet synnytys laitokset olivat parhaita ja tehokkaimpia.
Ajetaanpa sitten taksilla Terveyskeskukseen että heilahtaa!
Maakunnan vanhukset ja sairaat kerätään Kokkolaan. Samalla työpaikat katoavat kunnista.
Liitytään Etelä-Pohjanmaahan.
ruohdiin !