VM ehdottaa eläkeiän nostoa 70- vuoteen

1967 ja jälkeen syntyneille. Ok, jos näin , ajan läpi päätöksen, että nykyiset eläkeläiset maksavat eläkkeestään 15 prosenttiyksikköä lisää nykyisen päälle, jotta osallistuvat rahallisesti edes jotenkin yhteiskunnan säästöistä.
971
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Höpön löpön me olemme jo omat eläkkeemme maksaneet vuosikymmenten työllä ja nyt saa Vihreitten ja Vasemmistoliiton risuparrat etsiä elättäjiä muualta.

1Äänestä

Otapa asiasta selvää: Jotta nykyinen eläkeläinen olisi maksanut omat eläkkeensä, olisi hänen pitänyt maksaa palkastaan ajoittain 100% vero vuosittain.

Äänestä
  • Tässä asiantuntijoiden näkemys:
    "Työeläkkeiden on tulkittu nauttivan perustuslain takaamaa omaisuudensuojaa, joka ei kuitenkaan ulotu Niemelän mainitsemiin keinoihin. Useimmiten puhutaankin indeksikorotuksista ja verotuksesta, kun viitataan jo maksussa olevien eläkkeiden leikkaamiseen.

    Äänestä

Vasemmistoliiton entinen puheenjohtaja ja Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes sanoo, että maahanmuuttajat saavat liian helposti Kelan eläkkeitä. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä. Maahanmuuttajat voivat Suomessa saada täyden takuueläkkeen kolmen vuoden maassa asumisen jälkeen.

Suomen eläkejärjestelmän keskeinen ajatus on, että eläkettä kertyy tehdystä työstä. Siksi Suvi-Anne Siimeksen avaus on tärkeä, koska se tulee vasemmalta eli sieltä, missä sosiaaliturvaa on perinteisesti puolustettu tiukimmin. Se kertoo, ekkä kysymys ei ole enää ideologinen vaan puhtaasti matemaattinen, ja kyse on hyvinvointivaltion kohtalosta.

1Äänestä

Petteri Orpon (kok) hallituksessa on ollut haluja pienentää maahanmuuttajilta tätä noin 990 euron vähimmäismääräistä eläketurvaa. Asiaa ovat pitäneet esillä valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) ja pian perhevapaalle jäävä sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok), kun maahanmuuttajien eläkkeet oli nostanut poliittiseen keskusteluun Työeläkevakuuttajien toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes.

Äänestä

Miksi pitää nostaa eläkeikää? Kohta ei tarvitse enää maksaa, kun RYSSÄ aloittaa WWIII! Kaikki on tuhottu!

Äänestä

Jos eläkeikää nostetaan, meillä on jatkossa suuri joukko iäkkäitä työttömiä, koska työpaikkoja ei ole eikä kukaan työllistä paljon yli viisikymppisiä. Tämäkö on maan etu? Ja tämä työttämien joukko tarvitsee valtavan määrän julkista terveydenhoitoa, jota ei sitäkään kohta paljon ole kun kaikesta tavallisten ihmisten palveluista leikataan.

Äänestä

Valtiovarainministeriö laskee, että eläkeiän nosto voisi lisätä työllisten määrää jopa 120 000:lla, jos ihmiset myös jaksaisivat töissä pidempään.

Äänestä

Aja sinä vaan siellä kotonasi ja baarissa ihan mitä asioita haluat, me nauramme noille jutuillesi oikein kunnolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

1967 ja jälkeen syntyneille. Ok, jos näin , ajan läpi päätöksen, että nykyiset eläkeläiset maksavat eläkkeestään 15 prosenttiyksikköä lisää nykyisen päälle, jotta osallistuvat rahallisesti edes jotenkin yhteiskunnan säästöistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu