Syödäänkö Pattayalla

tai muualla Thaimaassa, esimerkiksi Buri Ramin tai Hua Hinin suunnilla rottia?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ole vastaan tullut, mutta kaikkea löytyy, rottia kyllä kasvatetaan ruuaksi ainakin kiinassa.

Äänestä
  • Siis ei ole tullut sinua vastaan rottaa syövää henkilöä? Ei ole varmaan tullut ketään muutakaan vastaan rotanjärsijää. Ne syödään köyhien alueiden kylissä, kotona ja katuravintoloissa.

    Ei ole minuakaan tullut vastaan, mutta tiedän että varsin lähellä on rottafarmeja, kuten tämä
    https://www.youtube.com/watch?v=Uv9rBJWx0yw

    Toisin kuin kaupunkien viemärirotat, riisipeltorotat syövät luonnossa pääasiassa riisinjuuria, ruohoa ja viljaa. Farmeilla niiden ruokavaliota (kuten maissia ja rehua) voidaan valvoa tarkasti, mikä tekee lihasta puhtaampaa kuin villeistä.

    Rotanliha on Thaimaassa suosittua, ja siitä saatava kilohinta on usein selvästi kalliimpaa kuin tavallinen porsaan- tai kananliha.

    Rotat myydään pääasiassa paikallisille ravintoloille tai kuluttajille ruoaksi. Niitä valmistetaan yleensä grillaamalla, paahtamalla (esimerkiksi saviruukuissa) tai mausteisissa padoissa.

    Rotanlihan kuvaillaan usein muistuttavan rakenteeltaan ja maultaan joko kanaa tai kania.

    Kasvatusta tehdään usein betonisissa kaivonrenkaissa tai tankeissa, joissa rotat lisääntyvät nopeasti. Tavallisen matkailijan lautaselle rottaa ei kuitenkaan päädy vahingossa, sillä sitä tarjoillaan pääasiassa tähän erikoistuneissa maaseudun katuravintoloissa ja tienvarsikojuissa.

    Itse tunnen periaatteellista inhoa noita otuksia kohtaan, vaikka uskon että kasvatetut eivät ole broileria kummempaa, niin tähän tauluun sitä ei mene palaakaan. Ei ole tarjottukaan.

    Köyhimmät syövät ja pyytävät villirottia, paistavat sellaisenaan karvoineen päivineen, ei kiitos.

    Kerran uunotettu syömään laosilaisia sian suolenpätkiä, todella tulisessa liemessä. Kyllähän se alas meni kun ei tiennyt mitä se on.

    2010

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

tai muualla Thaimaassa, esimerkiksi Buri Ramin tai Hua Hinin suunnilla rottia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu