Jos...kani syö jotakin myrkyllistä mm. huonekasvia/kemikaaleja...mitä ensiavuksi?
Tapahtuipa juuri eilen niin, en ymmärrä miten kanini saikin sen kasvin alas, mutta se kerkesi sen syömään, vain pieni lehden pala jäi...en ole varma mikä kasvi oli...mutta.
Annoin ensiavuksi liotettua lääkehiiltä lääkeruiskussa. onko oikein?
Eipä tainnut olla myrkyllinen tai hiili auttoi..mutta hengissä tuo mokoma vielä on;)
Myrkytys
8
8441
Vastaukset
- Olivia
Tämmöiset kysymykset kannattaa esittää asian tuntevalle kasvattajalle. Palstoilla saa joskus väärää tietoa mikä voi olla vakavassä asiassa kuolemaksi.
Itse en osaa kyllä vastata, mutta ota tosiaan yhteyttä kasvattajaan :)
http://www.kaniyhdistys.com - sip-su
Ensiapusi oli varmastikin ihan hyvä, mutta aina pitää heti soittaa lääkärille, se ei maksa mitään!!! Tänään ei neuvot enää eiliseen auta. Entä jos kasvi olisi ollut todella myrkyllinen, ja kani olisi pitänyt viedä vaikka vatsahuuhteluun? Ei se tänään enää paljoa olisi auttanut.
Myrkytystietokeskus päivystää myös kellon ympäri, niinkuin eläinlääkärikin: 09-471977- Pleura
Olen sairaalassa itse töissä, tiedän ettei kanille mitä tahansa saa antaa...mutta lääkehiiltä annetaan ihmisille myrkytys tiloissa. kun ottaen huomioon mitä hiili itseasiassa on niin se on poltettua puuta...ja kanithan saavat nakertaa puuta?
Kyselin ihan vain onko jollekkin sattunut samankaltaisia tapauksia ja onko lääkäri antanut ohjeen antaa lääkehiiltä? lääkehiilihän ei imeydy elimistöön, se sitoo myrkyllisiä aineita/tavaraa itseensä, eikä anna niidenkään imeytyä elimistöön... - sip-su
Pleura kirjoitti:
Olen sairaalassa itse töissä, tiedän ettei kanille mitä tahansa saa antaa...mutta lääkehiiltä annetaan ihmisille myrkytys tiloissa. kun ottaen huomioon mitä hiili itseasiassa on niin se on poltettua puuta...ja kanithan saavat nakertaa puuta?
Kyselin ihan vain onko jollekkin sattunut samankaltaisia tapauksia ja onko lääkäri antanut ohjeen antaa lääkehiiltä? lääkehiilihän ei imeydy elimistöön, se sitoo myrkyllisiä aineita/tavaraa itseensä, eikä anna niidenkään imeytyä elimistöön...Sanoinhan, että hiili oli varmasti hyvä ensiapu, mutta lääkärille ja myrkytystietokeskukseen soitto on heti välittömästi seuraava.
- Nappi0285
Pleura kirjoitti:
Olen sairaalassa itse töissä, tiedän ettei kanille mitä tahansa saa antaa...mutta lääkehiiltä annetaan ihmisille myrkytys tiloissa. kun ottaen huomioon mitä hiili itseasiassa on niin se on poltettua puuta...ja kanithan saavat nakertaa puuta?
Kyselin ihan vain onko jollekkin sattunut samankaltaisia tapauksia ja onko lääkäri antanut ohjeen antaa lääkehiiltä? lääkehiilihän ei imeydy elimistöön, se sitoo myrkyllisiä aineita/tavaraa itseensä, eikä anna niidenkään imeytyä elimistöön...Mun kani söi sinitarraa ja se nakertaa hampaita yhteen mutta muuten se on normaali
- 3kania
kans tänä kesänä niin että yksi kaneista sai vahingossa syötyä yhtä kukkaa jota en tiennyt mikä se on..soitin eläinlääkärille joka kehottivat soittamaan myrkytyskeskukseen ja kysymään sieltä..siellä ei kyllä kukaan tiennyt mitään vaikka sainkin selville mikä kukka mahdollisesti oli kysymyksessä,he kuulema tietävät ihmisistä mutta ei eläimistä.
Soitin eläinlääkäriasemalle joilla kokemusta kaneista,siellä sanoivat että kani ei yleensä syö myrkyllisiä kasveja ja että lääkehiiltä ei pitäisi mennä antamaan varmuuden vuoksi koska kanin maha on niin herkkä.Piti seurata tilannetta ja jos pieniäkään poikkeuksia normaaliin käyttäytymiseen tai muita oireita ilmenee,heti lääkäriin.
Me selvittiin pelkällä säikähdyksellä.onneksi!- Pleura
niin...Kanini maha on hyyyyyvin herkkä, mutta onneksi ei hiilestä tullut minkään sorttisia oireita...ei ripulia eikä outoa käyttäytymistä muutenkaan. Kaippa sekin pitää paikkansa ettei eläimet yleensä syö myrkyllisiä kasveja...olipa se kiertänyt vehkan ohi ja napannut tämän kauvimmaisen kasvin kitaansa. Jos vehkan oisi syönyt...se olisi ollut menoo...
- Anonyymi
Mun kani syö peikonlehtiä ilman lupaa mutta kun se syö heinää ja juo vettä nii eipä oo kummosempaa tapahtunut. 10v
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1303026- 2232961
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791896Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va771539Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2381403- 481138
- 991031
- 113950
- 48880
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6863